SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Alicja Mazur w kolejnym kręgu piekielnym. Recenzja trzeciego sezonu „Skazanej” dostępnej na Playerze

„Skazana” z główną rolą Agaty Kuleszy wraca z trzecim sezonem. Ten niekwestionowany hit Playera zyskał sympatię widzów nie tylko z powodu historii głównej bohaterki, ale dlatego, że – podobnie jak w „Orange Is the New Black” – poznajemy wiele postaci kobiecych, pochodzących z różnych światów. Drugi plan jest równie istotny, co perypetie Alicji Mazur.

O sukcesie „Skazanej” może świadczyć fakt, że w krótkim czasie produkcja doczekała się spin-offu zatytułowanego „Pati”, opowiadającego o innej osadzonej znanej z serialu Playera. W trzecim sezonie każda z bohaterek jest w innym momencie życia.

Serial inspirowany prawdziwą historią

Przypomnijmy, że Alicja była sędzią orzekającą w wydziale karnym, a później została skazana za zbrodnię, której nie popełniła. Warto w tym miejscu dodać, że scenariusz inspirowany jest publikacją Ewy Ornackiej, pt. „Skazane na potępienie”. Autorka książki pracowała także nad jego powstaniem razem z ekipą Playera.

Postać rzeczywistej asesor sądowej, Beaty Krygier opowiadającej w książce Ornackiej o odbywaniu wyroku w zakładzie karnym, posłużyła za punt wyjścia do zbudowania opowieści o Alicji Mazur. Poza Alicją także postać Pati (Aleksandra Adamska), inspirowana jest osadzoną z zakładu karnego w Grudziądzu, gdzie Beata Krygier odsiadywała swój wyrok.

Przemiana bohaterek

Bohaterka grana przez Agatę Kuleszę przechodzi drogę w jakimś sensie podobną do tej, którą przebyła Piper Chapman we wspomnianym hicie Netfliksa. Przekraczając więzienne mury z zamiarem jak najszybszego powrotu do rzeczywistości, obie postaci zanurzają się w bagnie, niszcząc kolejne granice swojej moralności, czasami same siebie przy tym zaskakując. Jak się okazuje, powrót do „cywilnego” życia nie jest dla nich tak łatwy, jak tego oczekiwały.

Zresztą w momencie, w którym zastajemy Alicję w trzecim sezonie, jej wyjście na wolność to odległa pieśń przyszłości. Osadzona Mazur nigdzie się nie wybiera i chociaż przez chwilę wierzyła, że udało się jej zrobić coś dobrego, czyli zdemaskować działalność kierownika więzienia, Sylwestra Hepnera (w tej roli Adam Woronowicz, którego równocześnie można teraz oglądać w roli Darka Wasiaka w serialu „The Office PL” dostępnym na Canal+), los daje jej okrutną lekcję.

Pati na wolności

W tym czasie Pati opuszcza więzienie i próbuje odzyskać swoje dawne życie. Jedzie nad morze, żeby sprawdzić, co zostało z jej świata. Dla widzów mających za sobą seans „Pati” powrót bohaterki do rodzinnego miasteczka przywraca wspomnienia z życia dziewczyny, w którym to, co najgorsze dopiero miało nadejść. Aleksandra Adamska jak zwykle błyszczy i udowadnia, że jej bohaterka jest bardziej złożoną postacią, niż początkowo mogliśmy sądzić. Pati jako detektyw – tego jeszcze nie było.

Za to Alicję czekają dotkliwe konsekwencje buntu więźniarek. Ten wątek także przypomina wydarzenia z „Orange Is the New Black”. W grupie kobiet o sprzecznych interesach trudno osiągnąć porozumienie, a bez niego nie można liczyć na wzajemną lojalność, o czym boleśnie przekonuje się bohaterka. W trzecim sezonie Mazur jest złamana ciosami, które przyjmuje od rzeczywistości i widzimy ją na skraju wytrzymałości, gdy odpuszcza swoje „cywilne” standardy.

Nowa osadzona

W serialu zobaczymy nową więźniarkę. W jej rolę wciela się Gabriela Muskała. Uprzejma, cicha, niesprawiająca żadnych kłopotów postać kryje tajemnicę. Zamieszka w celi z Mazur i Kosą (Marta Malikowska), co nie wróży nic dobrego. Wątek macierzyństwa Kosy także doczekał się kontynuacji i zapowiada się jako jeden z ważniejszych. Co ciekawe, Tomasz Schuchardt w roli strażnika Dworaka zalicza drugi w tym roku występ jako przedstawiciela służb mundurowych kiepsko zarządzającego swoim życiem prywatnym (na Viaplay dostępne są „Morderczynie” gdzie aktor gra ojca głównej bohaterki, emerytowanego policjanta Grzegorza Kellera).

Już w pierwszym odcinku następuje, jak to zwykle w „Skazanej” nagły zwrot akcji, który będzie napędzał cały 7-odcinkowy sezon. Tym razem konflikt osadzonej Mazur i kierownika Hepnera zapowiada się jako ostateczne starcie dwóch silnych jednostek. Ciekawie jest oglądać Adama Woronowicza w roli bezwzględnego szefa służby więziennej gdy równocześnie postać Darka Wasiaka rozbawia do łez w serialu „The Office PL”. Aktor doskonale wypada w obydwu rolach. Podobnie zresztą jak Kulesza, Adamska i Malikowska.

„Skazana” udanie łączy wątki więzienne, kryminalne i obyczajowe. Potrafi być dramatem o jednostce przegrywającej starcie z systemem, ale i obyczajową opowieścią o kobietach, a nawet wplatać elementy komediowe, w których świetnie wypada Aleksandra Adamska, kreując jedną z barwniejszych postaci serialowych w polskich produkcjach ostatnich lat.

Trzeci sezon „Skazanej” 10 listopada zadebiutował na Playerze. Co piątek pojawiać się będzie nowy odcinek.

Dołącz do dyskusji: Alicja Mazur w kolejnym kręgu piekielnym. Recenzja trzeciego sezonu „Skazanej” dostępnej na Playerze

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl