SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Siedmiu na dziesięciu pracowników pozytywnie o działaniu swojego pracodawcy w czasie epidemii koronawirusa

Prawie 80 proc. firm wprowadziło bowiem różnego rodzaju rozwiązania dotyczące zatrudnionych lub klientów - wynika z badania Forum Odpowiedzialnego Biznesu, zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia. Siedmiu na dziesięciu pracowników ocenia pozytywnie działania swojego pracodawcy w obliczu pandemii koronawirusa.

Article

Pracownicy i pracownice polskich firm wskazują, że w większości (80 proc.) firmy, w których pracują, wprowadziły rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia wirusem COVID-19 wśród personelu oraz klientów.

57 proc. pracodawców informuje o zagrożeniu, 54 proc. zapewnia właściwe  przygotowanie miejsc pracy. W prawie połowie firm ogranicza się bezpośrednie kontakty oraz wprowadza pracę zdalną (40 proc.).

Co czwarta firma zaoferowała  swoim pracownikom także pomoc w opiece nad dziećmi w czasie, gdy rodzice muszą pracować. Niektóre przedsiębiorstwa zapewniają również wsparcie psychologiczne dla osób potrzebujących (6 proc.), a nawet pomoc w zakupach (concierge).

Jak radzą sobie wielkie, a jak małe firmy w obliczu epidemii

Działania pomocowe i zapewniające bezpieczeństwo dostrzegali pracownicy największych firm, zatrudniających powyżej 500 osób. Jednak już połowa ich pracowników uważa, że rozwiązania wprowadzone przez pracodawcę były wystarczające.

Największy odsetek osób, które oceniły, że pracodawca podjął wystarczające działania wobec swoich pracowników, był w mikroprzedsiębiorstwach - tak oceniło niemal trzy czwarte badanych. 45 proc. ankietowanych postrzega dobrze i bardzo dobrze działania swoich pracodawców, a w sumie 70 proc. ankietowanych ocenia je pozytywnie.

Z badania FOB wynika, że 8 proc. ankietowanych już zetknęło się z sytuacją redukcji zatrudnienia. Co piąty pracodawca wysyła pracowników na urlopy  wypoczynkowe płatne, a 12 proc. na urlopy bezpłatne.

- Wyniki naszego badania pokazują, jak potrzebne są rozwiązania wzmacniające stabilność zatrudnienia oraz rzetelna komunikacja, zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna. Bardzo potrzebne już dziś jest poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą oddalić w czasie czy zminimalizować negatywne konsekwencje pandemii na rynku, których wszyscy się obawiamy np. w postaci zwolnień - mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Prowadzenie przez firmę działań na rzecz otoczenia zewnętrznego najlepiej oceniane jest przez pracowników mikrofirm: 7 na 10 z nich uważa realizowane przez pracodawcę inicjatywy za wystarczające. Natomiast w przypadku firm większych odsetek wskazań jest dużo niższy - odpowiednio 58 proc. w przypadku przedsiębiorstw zatrudniających ponad 500 osób oraz 52 proc. w firmach liczących od 250 do 499 pracowników. Średnio 63 proc. ankietowanych stwierdziło, że zakres wsparcia ich pracodawcy na rzecz otoczenia jest wystarczający.

Badanie “Koronawirus - opinie Polaków i ocena działań” na zlecenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu przeprowadziło ARC Rynek i Opinia. Badanie zostało zrealizowane w dn. 25.03.2020 r - 30.03.2020 r.  metodą CAWI na losowej kwocie próbie Polaków w wieku od 18 do 65 lat, reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wykształcenia, wielkości miejsca zamieszkania oraz regionu (N = 1019).

Dołącz do dyskusji: Siedmiu na dziesięciu pracowników pozytywnie o działaniu swojego pracodawcy w czasie epidemii koronawirusa

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ktos
Jezeli art jest aponsorowany (a nie widze innej mozliwosci przy tak agresywnej reklamie tego art na innych portalach) to w ramach zwyklej przyzwoitosci przydalo by sie info kto za niego placil.
odpowiedź