SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mocniejszy lockdown przez dwa tygodnie: zamknięte kolejne sklepy, przedszkola, żłobki i salony urody

Od 27 marca do 9 kwietnia będą obowiązywały dodatkowe ograniczenia epidemiczne. Zamknięte zostaną m.in. duże sklepy budowlane i meblowe, salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz przedszkola i żłobki. W dużych sklepach będzie mogło być jedonocześnie mniej osób.

Adam Nawałka na konferencji reprezentacji Polski, fot. Laczynaspilka.plArticle

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe (o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych), natomiast będą mogły działać hurtownie i składy budowlane.

W sklepach, placówkach pocztowych i na targach będą obowiązywały nowe limity osób mogących przebywać jednocześnie:  
- 1 osoba na 15 metr kwadratowy – w placówkach do 100 metrów kw.,
- 1 osoba na 20 metr kwadratowy – w placówkach powyżej 100 metrów kw.

Natomiast w kościołach i innych miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit - jedna osoba 20 metr kwadratowy. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 metra odległości od innych osób.

Zamknięte salony fryzjerskie, mniej osób w kościołach i dużych sklepach

Zamknięte zostają salony urody, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie.

Nie będą również funkcjonowały przedszkola i żłobki. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Wszystkie nowe zasady będą obowiązywały od najbliższej soboty do 9 kwietnia.

Apel o pozostanie w domu w Wielkanoc i pracę zdalną

Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki na konferencji zaapelowali, żeby w Wielkanoc ograniczyć kontakty i nie odwiedzać swoich bliskich. - Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę - podkreślono w komunikacie na portalu gov.pl.

Minister zdrowia powtórzył też swoją zachętę do przejścia na zdalny tryb pracy. "Cała administracja publiczna, wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, aby wykonywać pracę zdalną, zostanie puszczona na najbliższe dwa tygodnie na pracę zdalną. Będzie prośba, dyspozycja do wszystkich szefów jednostek nie tylko ministerstw, ale różnego rodzaju agend rządowych, inspekcji, by wszędzie tam, gdzie to możliwe wykonywać pracę zdalną" - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że jeśli w najbliższych tygodniach sytuacja epidemiczna pogorszyłaby się, nie są wykluczone dalsze obostrzenia. "Wszystko oczywiście dla dobra obywateli, by ratować sytuację służby zdrowia - nie wykluczamy żadnego scenariusza, gdyby po 2-3 tygodniach miałoby być jeszcze gorzej" - powiedział Morawiecki, pytany o ewentualną możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego, gdyby nowe restrykcje okazały się nieskuteczne.

Rząd nie analizuje dodatkowych niedziel handlowych

Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd nie omawiał na razie kwestii niedziel handlowych i ewentualnych zmian w tym zakresie.

Rząd planuje natomiast wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w przemieszczaniu się na południowej granicy Polski. "W przypadku granicy południowej chcemy wprowadzić dodatkowe obostrzenia w przemieszczaniu się i zdecydowane ograniczenia, takie jak kwarantanna lub aktualnie wykonany test" - powiedział premier.

"Mamy sygnały, że właśnie z południa Europy, a w szczególności od naszych przyjaciół z Grupy Wyszehradzkiej, pojawia się wiele przypadków mutacji wirusa" - dodał.

W zależności od sytuacji epidemicznej rząd nie wyklucza wprowadzenia kar za wyjazd z Polski. "W tej chwili nie rozmawiamy i nie dyskutujemy o takim rozwiązaniu, ale ono absolutnie nie jest wykluczone. To wszystko zależy od sytuacji epidemicznej" - powiedział minister zdrowia, zapytany o możliwość wprowadzenia kar za wyjazd z kraju, na wzór rozwiązania wprowadzonego w Wielkiej Brytanii.

Rekordowo dużo zakażeń covid-19

W czwartek przed południem Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zakażenie koronwirusem wykryto u 34 151 nowych osób. To rekordowo wysoki dobowy wzrost.

W ciągu minionej doby zmarło 520 zakażonych osób, 413 miało choroby współistniejące.

Dalej obowiązują poprzednie ograniczenia

Do 9 kwietnia będą też obowiązywały obostrzenia ogłoszone tydzień temu.

Zgodnie z tymi zasadami zamknięte są:
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
- stoki narciarskie;
- kluby fitness i siłownie;
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mocniejszy lockdown przez dwa tygodnie: zamknięte kolejne sklepy, przedszkola, żłobki i salony urody

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zawer
oczywiście kościoły nadal otwarte 😡
odpowiedź
User
Sebek
Dramat jak zawsze a kaczynski domu siedzi i nie chodzi do kosciola
odpowiedź
User
Jurek
zamiast koscioly zamykać to jeszcze maja chodzic wstyd skandal PIS Premier
odpowiedź