SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skrzypek: Banki pod kontrolą państwa muszą rozpocząć dynamicznąakcję kredytową

Banki pod kontrolą państwa powinny dać przykład i rozpocząćdynamiczną akcję kredytową, wynika z wypowiedzi prezesa NarodowegoBanku Polskiego (NBP) Sławomira Skrzypka dla agencji ISB.

Skrzypek: Banki pod kontrolą państwa muszą rozpocząć dynamicznąakcję kredytową

W jego ocenie, działania banku centralnego wspierające płynnośćsektora mogą okazać się niewystarczające, ponieważ instytucjefinansowe - bojąc się kryzysu - nie są skłonne do podejmowaniaryzyka.

"Widzimy sprzeczność w tym, że płynność, którą dostarcza narynek bank centralny, natychmiast do nas wraca. I dlatego istniejeobawa, że instrumenty wspierające płynność sektora bankowego, np.obniżenie stopy depozytowej do 0% czy redukcja rezerwy obowiązkowejmogą nie przynieść oczekiwanych efektów, a stworzyć jeszcze większyproblem nadpłynności, który w konsekwencji może doprowadzić doosłabienia naszego pieniądza i do utraty kontroli nad stopamiprocentowymi" - powiedział Skrzypek w wywiadzie dla ISB.

"Takich potencjalnych zagrożeń, które rodzi za sobą powiększanienadpłynności rynku bez reakcji sektora bankowego w postacizwiększonej akcji kredytowej, jest wiele. I bank centralny musibrać je pod uwagę, bo nie jest skarbonką do wyrzucania pieniędzy narynek" - zaznaczył Skrzypek.

Prezes po części rozumie usprawiedliwienia bankowców,twierdzących, że nie został także do końca wdrożony programrządowych poręczeń i gwarancji, ale podkreśla też, że tak naprawdęto banki budują poduszkę bezpieczeństwa i przygotowują się do tego,aby trudne najbliższe miesiące przeżyć możliwe najniższym kosztem,akceptując nawet niższy poziom zwrotu ze swoich inwestycji.

"Jednak taka postawa służy często materializacji ryzyk i stanowizagrożenie nie tylko dla gospodarki, ale i samych banków. Bo jeżelisytuacja się pogorszy, to ze sfery realnej przełoży się na sektorbankowy" - powiedział szef NBP.

Skrzypek tłumaczył więc, że w interesie sektora bankowego jestpodtrzymywanie naszej gospodarki, a szczególnie ważną rolę mają doodegrania banki będące pod kontrolą państwa.

"To one powinny nadawać standardy rynkowi, ale - niestety -przynajmniej wśród niektórych z tych banków widzimy, że w częściniepożądanych procesów nie tylko nie odstają, ale są wręcz lideraminegatywnych zachowań" - podkreślił Skrzypek.

Szef banku centralnego wyliczył, że banki pozostające podkontrolą państwa mają ok. 20-proc. udział w rynku, a kolejne 5proc. należy do banków spółdzielczych. Gdyby więc te instytucjezaczęły poważną akcję kredytową, inne banki nie miałyby wyboru imusiałyby zareagować tak samo.

"Wtedy marże na ryzyko musiały by się dostosować do rynku, aobecnie, gdy ten rynek nie wykazuję się aktywnością, sprzyja totylko wzrostowi marż na ryzyko. Dodatkowo, pokrywają one nie tylkoto ryzyko, ale także bezczynność bankowców. Krótko mówiąc, należypobudzić obecne akcję kredytową, ale impuls musi wyjść od grupybanków pozostających pod kontrola publiczną" - podkreślił SławomirSkrzypek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skrzypek: Banki pod kontrolą państwa muszą rozpocząć dynamicznąakcję kredytową

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl