SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd: śledzenie pracowników przez kamerkę internetową niezgodne z prawem

Amerykańska firma Chetu musi zapłacić około 75 tys. euro zwolnionemu pracownikowi z Holandii, który odmówił włączenia kamerki internetowej podczas całego dnia pracy zdalnej - zdecydował holenderski sąd. Uznał on, że śledzenie pracowników przez kamerkę internetową narusza prywatność i jest niezgodne z prawem.

Fot. PixabayFot. Pixabay

Firma Chetu zobowiązała holenderskiego pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych z włączoną kamerką internetową przez cały dzień i zdalnie monitorowanym ekranem. Ale kiedy on odmówił, mówiąc, że pozostawienie kamery internetowej na „dziewięć godzin dziennie” sprawia, że czują się nieswojo i narusza jego prywatność, firma zwolniła ich, powołując się na „odmowę pracy” i „niesubordynację”.

Sąd uznał, że nie są to wystarczające powody do zwolnienia pracownika. Podkreślił on, że polecenie pozostawienia włączonej kamerki jest sprzeczne z prawem pracownika do poszanowania jego życia prywatnego. W szczególności sąd powołał się na art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który przyznaje obywatelom „prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego”.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/praca-zdalna-stresujaca-dlaczego-jak-sobie-radzic ##

Sąd: oczekiwania włączenia kamerki nieuzasadnione

Firma argumentowała, że wymaganie od pracownika, aby pozostawił włączoną kamerę internetową, nie różniłoby się nadzoru kierownictwa nad nim podczas pracy w tradycyjnym biurze. Sąd zauważył jednak, że „nadzór nad pracownikami podlega ścisłym uwarunkowaniom", a oczekiwanie od pracownika pozostawienia włączonej kamerki było w tym przypadku nieuzasadnione.

Chetu ma teraz zapłacić byłemu pracownikowi 50 tys. euro odszkodowania; 2,7 tys. euro niezapłaconej wcześniej pensji oraz 8 tys. rekompensaty za niezgodne z prawem zwolnienie z pracy.

Dołącz do dyskusji: Sąd: śledzenie pracowników przez kamerkę internetową niezgodne z prawem

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Mógł ustawić kadr na ścianę i im włączyć - proszę bardzo - reszta mieszkania jest częścią prywatną.
odpowiedź
User
Antyclickbait
W tytule konieczne zamieszczenie informacji, że jest to holenderski news. Jurysdykcja poza Polską, więc i news dla nas zupełnie niepotrzebny.
odpowiedź