SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jedna trzecia Polaków nie segreguje śmieci (infografika)

Segregowania odpadów deklaruje 66 proc. Polaków. Sens w tym działaniu widzi 58 proc., a tylko 15 proc. potrafiłoby poprawnie posegregować przykładowe artykuły podczas wyrzucania - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Article

Jedynie 15 proc. badanych odpowiedziało poprawnie na wszystkie pytania odnoszące się do selekcji śmieci (do którego pojemnika wyrzucić zużytą chusteczkę higieniczną, karton po soku i tłusty papierek po maśle).

Inną poruszaną w badaniu kwestią była konieczność mycia opakowań metali i tworzyw sztucznych przed wyrzuceniem. Łącznie aż 75 proc. osób nie wiedziało, że nie należy płukać tego typu odpadów.

- Wszyscy wiemy, ile jest pojemników i jakie mają kolory. Mniej więcej wiemy też, jak odpady należy segregować, ale diabeł tkwi w szczegółach. Wydaje się, że nasza wiedza dotycząca segregacji odpadów jest zbyt ogólna i powierzchowna.
Pojemniki do segregacji często oznakowane są tylko nazwą surowca głównego, który należy tam wrzucać. Np. na żółtym pojemniku jest często napis plastik, podczas kiedy wrzucamy tam nie tylko plastik, ale i metale, aluminium i opakowania wielomateriałowe. Dobrym przykładem jest również szkło. Dla przeciętnej osoby szkłem jest szklanka, szyba, lustro, butelka i kubek, bo szkło to szkło. Mało kto z nas wie, że do szkła wrzucamy tylko słoik i butelkę.
Problemem jest również mnogość różnorodnych, często wielomateriałowych opakowań. Konsument często nie wie, co z nimi robić – czy wyrzucić do odpadów zmieszanych, czy dzielić na części? Do poprawy tego stanu rzeczy mogłyby się przyczynić wyraźne informacje na pojemnikach: co dokładnie można do nich segregować, a czego nie, a także oznakowanie opakowań
– do którego pojemnika można je wrzucić - mówi Jakub Tyczkowski, prezes zarządu Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol.

Zwiększanie świadomości ekologicznej oznacza m.in. ukazywanie tego, w jakim zakresie człowiek oddziałuje na otoczenie. Jego wskaźnikiem jest np. ślad węglowy, oznaczający sumę gazów cieplarnianych związanych z m.in. cyklem życia produktu (od powstania po utylizację). Niestety aż 76 proc. Polaków nigdy nie słyszało o śladzie węglowym jakiegokolwiek produktu.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia w dniach 7-18 sierpnia 2019 r., metodą CAWI (ankiety online na ePanel.pl), na reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wykształcenia, wielkości miejsca zamieszkania oraz regionu grupie Polaków w wieku 18-65 lat, N=1001.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jedna trzecia Polaków nie segreguje śmieci (infografika)

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tolek
A ja myślę, że nie więcej niż jedna trzecia segreguje.
odpowiedź
User
aaaaaaaaaaaaa
A ja myślę, że nie więcej niż jedna trzecia segreguje.
dokłądnie. badanie niewiarygodne
odpowiedź
User
NieSortuje
Po to płaci się za wywóz śmieci firmom z sortowniami żeby to oni się tym zajmowali profesjonalnie.
odpowiedź