SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NASK ostrzega przed SMS-ami z fałszywymi mandatami

NASK wydał ostrzeżenie przed nowym wariantem kampanii fałszywych wiadomości SMS, które przekierowują na stronę naśladującą formularz zapłaty za mandat karny. W rzeczywistości mają na celu wyłudzenie danych logowania do bankowości internetowej.

(fot. NASK)(fot. NASK)

CSIRT (Computer Security Incident Response Team) to specjalny zespół powołany przez NASK do czuwania nad bezpieczeństwem użytkowników w sieci. Eksperci z tego zespołu alarmują, iż pojawił się nowy rodzaj oszustwa.

Zespół CSIRT NASK zaobserwował nowy wariant kampanii fałszywych wiadomości SMS, przekierowujących na stronę sprytnie naśladującą formularz zapłaty za mandat karny. Przykładowa treść SMS-a zawiera groźbę (przekazanie rzekomej zaległości finansowej do komornika), wywołuje presję czasu (wyznaczenie krótkiego terminu spełnienia groźby), a równocześnie kusi łatwym rozwiązaniem ewentualnych problemów (niewielka kwota). Na przykład: „W dniu 2.01.2023 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 5.00 PLN. Oplac teraz: [link]”

W rzeczywistości, jak dodaje NASK, oszustwo ma na celu wyłudzenie danych logowania do bankowości internetowej potencjalnej ofiary.

NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) jest państwowym instytutem badawczym, którego misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań, służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawie ich efektywności i bezpieczeństwa. Instytut prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe, a także działalność operacyjną na rzecz bezpieczeństwa polskiej cywilnej cyberprzestrzeni. Elementem działalności NASK jest też edukacja użytkowników oraz promowanie koncepcji społeczeństwa informacyjnego.

Dołącz do dyskusji: NASK ostrzega przed SMS-ami z fałszywymi mandatami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl