SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Solorz-Żak zarzuca T-Mobile i Orange tworzenie monopolu. T-Mobile: konkurujemy z Orange

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej właściciel Polkomtela, Zygmunt Solorz-Żak, zarzucił sieciom T-Mobile i Orange dążenie do utworzenia monopolu na polskim rynku telekomunikacyjnym.

fot. PAP

fot. PAP

Właściciel Polkomtela po raz kolejny skrytykował decyzje UKE o przyznawaniu grupie Polkomtel - Midas mniejszych limitów na częstotliwości, o które może się ubiegać podczas przetargów, niż konkurencyjnej spółce NetWorkS! powstałej w wyniku współpracy T-Mobile i Orange (przeczytaj o tym więcej). Jako dowód przytoczył informacje na temat posiadanych aktualnie częstotliwości. Polkomtel i Midas dysponują 14 MHz w paśmie 900 i 29,2 MHz w paśmie 1800. Tymczasem Orange i T-Mobile - 15,8 i 29,2 MHz. Co więcej, jeśli utrzymane zostaną wspomniane warunki aukcji, NetWorkS! dysponować miałoby 35,8 MHz w paśmie 800 i 900 MHz, Polkomtel i Midas - 19 MHz, a Play - 10 MHz.

- Uważam, że (Orange i T-Mobile - red.) zmierzają do stworzenia monopolu. Razem każdy z tych operatorów - a mają wspólną spółkę NetWorkS! - ma obecnie po 30 proc. rynku, czyli łącznie 60 proc. Przy aprobacie UOKiK-u likwidują konkurencję. Chcą wypchnąć z rynku nas i Playa - stwierdził Zygmunt Solorz-Żak w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Solorz-Żak tłumaczył również, że posiadanie przez Polkomtel - Midas aktualnie największej liczby częstotliwości nie świadczy o przewadze spółki. NetWorkS! ma bowiem dysponować największą liczbą tych najbardziej cennych („złotych”) częstotliwości. Zapytany o możliwość przyłączenia się do grupy tworzonej przez Orange i T-Mobile, prezes Polkomtela odpowiedział, że wnioski w tej sprawie nie przyniosły żadnych efektów.

Na wypowiedzi Solorza-Żaka szybko zareagowali konkurenci Polkomtela. Orange tłumaczy, że w przeciwieństwie do spółki Polkomtel - Midas, NetWorkS! nie jest i nigdy nie będzie grupą kapitałową, a tworzące ją firmy w dalszym ciągu ze sobą konkurują. Pomarańczowy operator weryfikuje również dane dotyczące posiadanych, najbardziej wartościowych częstotliwości. Firmy skupione wokół Solorza-Żaka mają posiadać 43,2 MHz, podczas gdy Orange - 16,4 MHz, T-Mobile - 28,6 MHz, a Play - 20 MHz. Porównano również ilość zasobów pasma w przeliczeniu na klientów. W przypadku Orange z 1 MHz pasma ma korzystać 0,5 mln użytkowników, w T-Mobile ok. 0,4 mln, a w Plusie - 0,2 mln.

- Wniosek? Polkomtel nieefektywnie wykorzystuje pasmo, a chce go coraz więcej! Operatorzy, którzy nie mają własnego pasma, a chcący świadczyć nowe usługi muszą je kupić lub wynająć, jak np. Orange od T-Mobile. Polkomtel natomiast wynajmuje pasmo od Grupy Midas (Aero2, CenterNet, Mobyland), ale są to transakcje mające mało wspólnego z realnym biznesem, ze względu na tego samego właściciela - pisze na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.

Jabczyński dodaje też, że częstotliwości, którymi dysponuje NetWorkS! (10 MHz) pozwolą na zaoferowanie usługi internetu o maksymalnej prędkości 75 Mb/s, gdyż część pasma jest używana do  usług głosowych. Tymczasem Polkomtel, posiadając 20 MHz może tutaj zapewnić przepustowość na poziomie 150 Mb/s.

Podobne argumenty padają w oficjalnym komunikacie T-Mobile. Operator dodaje, że przez minione miesiące Polkomtel uzyskał znaczącą przewagę nad innymi operatorami, dostarczając usługę szybkiego internetu LTE. Przytoczono również kwestię przyznania przez MAiC częstotliwości z pasma 800 MHz spółce Sferia, której Solorz-Żak jest akcjonariuszem. Zdaniem T-Mobile jest to kolejną przewagą rynkową dla grupy Polkomtel - Midas (przeczytaj o tym więcej).

- T-Mobile i Orange stale ze sobą konkurują, a ich współpraca ogranicza się do ściśle określonego zakresu. Właśnie z tego powodu T-Mobile i Orange, ze względu na tajemnice swoich przedsiębiorstw, musiały utajnić (także między sobą) szereg danych. Dane te są w całości znane UOKiK, który wyraził zgodę na utworzenie NetWorkS! - czytamy w komunikacie przygotowanym przez biuro prasowe T-Mobile Polska.

Wyjaśniono również kwestię ewentualnego przystąpienia Polkomtela do grupy NetWorkS!, o której była mowa w wywiadzie. - W odpowiedzi na wniosek Polkomtelu spółka NetWorkS! wyraziła otwartość na podjęcie rozmów w zakresie ustalania warunków potencjalnej współpracy dot. planowania, budowy, utrzymania i optymalizacji radiowych sieci dostępowych. Jednocześnie w sprawach, które nie leżą w zakresie działalności spółki NetWorkS!, a były przedmiotem zapytania, NetWorkS! skierował Polkomtel do bezpośrednich kontaktów do firm będących właścicielami infrastruktur telekomunikacyjnych - pisze T-Mobile w komunikacie.

Usługi internetu w technologii LTE w Polsce dotychczas były dostępne jedynie w ofercie Plusa. Swoje testy rozpoczął już jednak też Play w Toruniu (zobacz więcej), a także Orange, uruchamiając pierwsze nadajniki w Warszawie (więcej na ten temat). Tymczasem wkrótce ma wystartować aukcja, w której operatorzy będą walczyli o dostęp do częstotliwości z pasm 800 MHz i 2,6 GHz. Na sprzedaż wystawiono 12 rezerwacji o łącznej wartości 1,6 mld złotych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Solorz-Żak zarzuca T-Mobile i Orange tworzenie monopolu. T-Mobile: konkurujemy z Orange

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PZA
Owszem mam numer m.in w Plusie ale obawiam się że tak już długo Solorz nie zajedzie. Notorycznie traci użytkowników, jeszcze KE likwiduje roaming w UE. Czuję że Vodafone zastąpi Plusa, choć istnieje też taka obawa że będzie jak z T Mobile - dotychczasowi użytkownicy Plusa przejdą do Playa, ale nie ja bo drugi numer mam w Play.
odpowiedź
User
@bezczelny
Jestem w Plusie już prawie 5 lat i jestem zadowolony. Do Orange, T-Mobile i Play nie przejdę nawet, jeśli chcieliby za mnie płacić 65 zł za internet i 30 za telefon, które płacę w Plusie.
odpowiedź
User
d
Krok Solorz Podgórski Zak ile nazwisk tyle twarzy Ps Zegarek placze ze służby nie pomogly swojemu agentowi
odpowiedź