SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sołowow liderem

Największym inwestorem indywidualnym na koniec września okazał się Michał Sołowow, którego wartość inwestycji w tym okresie oszacowano na 2,1 mld zł.

Wynika z raportu Analiz Online przygotowanego dla serwisu Internet Securities (www.securities.com).

Według raportu, Sołowow, po wprowadzeniu na parkiet akcji Barlinka SA, zdołał wyprzedzić drugiego w zestawieniu Leszka Czarneckiego. Na kolejnym miejscu uplasował się Roman Karkosik.

Do wyceny wszystkich pakietów analitycy z Analizy Online posłużyli się cenami zamknięcia z 30 września br.

Zdaniem analityków, największym awansem, liczonym przyrostem aktywów ulokowanych na GPW, może pochwalić się właśnie Michał Sołowow, który dzięki giełdowemu debiutowi Barlinka (wzrost aktywów inwestora o 612 mln zł w stosunku do danych z końca marca 2005), dokupieniu akcji Dworów (plus 26 mln zł) oraz wzrostu wyceny akcji spółek ze swojej „stajni” (plus 357 mln zł) zwiększył wartość oficjalnie podawanych inwestycji giełdowych o niemal 1 mld zł.

Porównywalny przyrost wartości inwestycji giełdowych osiągnął Leszek Czarnecki (wraz z podmiotem zależnym LC Corp B.V.), który po dokapitalizowaniu Getinu oraz po wzroście kursów swoich akcji (TU Europa i Getin) zwiększył aktywa giełdowe o niemal 950 mln zł.

Mniej udany okres miał Roman Karkosik. W wyniku m.in. spadku wyceny Boryszewa, wartość jego inwestycji (uwzględniając również akcje nabyte przez żonę i za pośrednictwem kontrolowanych przez niego spółek niepublicznych) spadła o ponad 230 mln zł (minus 500 mln w wyniku spadku kursu akcji Boryszewa).

Obecna wartość bezpośredniego zaangażowania Romana Karkosika w spółki giełdowe wynosi 1,56 mld zł, a głównym aktywem pozostaje Boryszew oraz rosnąca w ostatnim okresie Alchemia, przez którą inwestor zamierza wprowadzać w życie nowe projekty inwestycyjne.

Na czwartej pozycji sklasyfikowano Jana Wejcherta, który powiększył swój majątek głównie dzięki rosnącej wycenie TVN.

Warto dodać, że w pierwszej dziesiątce znalazło się dwóch pozostałych głównych udziałowców koncernu medialnego ITI – firmy kontrolującej m.in. telewizję TVN i portal Onet.pl. Ich łączny giełdowy majątek podliczony został na niemal 2,5 mld zł.

Majątek kolejnego w zestawieniu, Ryszarda Krauze, dzięki inwestycji we wprowadzony na GPW Bioton osiągnął wartość bliską jednego mld zł. Jak zwracają uwagę analitycy, wartość tej inwestycji przebiła niemal dwukrotnie wartość udziałów posiadanych w Prokomie. Gdyby nie Bioton, Krauze ze swoimi inwestycjami giełdowymi znalazłaby się dopiero na 13 miejscu we wrześniowym zestawieniu.

Łączna wartość inwestycji giełdowych pięćdziesięciu największych inwestorów prywatnych wynosiła na 30 września 2005 roku blisko 16,5 mld złotych i stanowiła niespełna 4,6% kapitalizacji polskiej giełdy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sołowow liderem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl