SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koalicja Obywatelska w sondażu Kantara wyprzedziła PiS

Gdyby wybory odbyły się w połowie lipca, wygrałaby je Koalicja Obywatelska (27 proc.) przed PiS (26 proc.) - wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. KO wysunęła się na sondażowe prowadzenie po raz pierwszy od dłuższego czasu.

Donald Tusk (screen: YouTube/Donald Tusk - kanał oficjalny)Article

Zgodnie z sondażem Kantar Public, gdyby wybory odbyły się w połowie lipca, na Koalicję Obywatelską głosowałoby 27 proc. głosujących, na Prawo i Sprawiedliwość 26 procent, na Polskę 2050 - 8 procent, na Lewicę również - 8 procent, na Konfederację - 6 procent, a na PSL - 5 procent.

Do Sejmu nie weszłyby Kukiz’15 z wynikiem 3 proc., Porozumienie Jarosława Gowina - 1 proc. i AgroUnia - 1 proc.

KO zyskała 4 pkt proc., PiS stracił 3 pkt proc.

Kantar zwraca uwagę, że w porównaniu do czerwca odnotowano następujące zmiany: wzrost poparcia Koalicji Obywatelskiej (o 4 punkty procentowe), Konfederacji (o 2 pp.), PSL-Koalicji Polskiej (o 1 punkt procentowy), Kukiz’15 (o 1 punkt procentowy) i AgroUnii (o 1 pp.). Spadek poparcia został odnotowany w przypadku Prawa i Sprawiedliwości (o 3 pp.) oraz Ruchu Polska 2050 (o 2 pp.). W przypadku Lewicy oraz Porozumienia nie odnotowano zmian.

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 15 procent nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos (spadek o 4 pp.).

Udział w wyborach zadeklarowało 69 proc. badanych, z czego 34 proc. zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 35 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach. Przeciwne stanowisko wyraża jedna piąta badanych (20 proc.) – z czego 13 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 7 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 11 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Pracownia informuje, że w porównaniu do wyników uzyskanych w czerwcu tu również zaszły zmiany. Wzrósł odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować (o 4 pp.), zmalał odsetek osób raczej planujących zagłosować (o 3 pp.). Z kolei o jeden punkt procentowy wzrósł odsetek respondentów raczej nieplanujących udziału w wyborach, a odsetek zdecydowanie niechętnych utrzymał się na tym samym poziomie. O 2 punkty procentowe zmniejszył się odsetek badanych niezdecydowanych w porównaniu do czerwca.

Sondaż Kantar Public został przeprowadzony w dniach 15-20 lipca 2022 r. na reprezentatywnej próbie 985 pełnoletnich mieszkańców Polski na podstawie techniki wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Dołącz do dyskusji: Koalicja Obywatelska w sondażu Kantara wyprzedziła PiS

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kasia
Chyba zmienia się trend. To dobrze. 8 lat rządów pisu już wystarczy.
odpowiedź
User
Xyz
Zawsze jest tyle głosujących na partię Nie Wiem/Trudno Powiedzieć i nigdy nie wchodzi do Sejmu. Spisek jakiś, czy coś?
odpowiedź
User
Aron
Tych przełomowych sondaży dla Wyborczej to już trochę było....
odpowiedź