SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sony α9 - nowy aparat bezlusterkowy z pełnoklatkową matrycą (wideo)

Firma Sony zaprezentowała nowy aparat cyfrowy - model α9 (ILCE-9).

Article

Sony α9 oferuje tryb zdjęć seryjnych bez efektu znikającego obrazu w wizjerze w tempie do 20 kl./s, wyliczanie parametrów śledzenia AF/AE 60 razy na sekundę oraz minimalny czas otwarcia migawki 1/32 000 sekundy. Te możliwości są zasługą pełnoklatkowego, 24,2-megapikselowego warstwowego przetwornika obrazu "stacked CMOS" Exmor RS, który jest wykonany w technologii BSI i umożliwia przetwarzanie danych do 20 razy szybciej niż poprzednie bezlusterkowe korpusy Sony z pełnoklatkową matrycą. Przetwornik cechuje się szerokim zakresem czułości ISO: od 100 do 51 200, rozszerzanym w razie potrzeby do 50–204 800.

Matryca współpracuje z nowym, zmodernizowanym procesorem obrazu Bionz X oraz układem o dużej skali integracji "Front-end LSI", optymalizującym wydajność. System ostrości został oparty na 693 polach AF z detekcją fazy, które pokrywają ok. 93% klatki.

Akumulator typu Z i dwa gniazda na karty SD

Nowy korpus α9 jest także wyposażony w niewywołującą wibracji, w pełni elektroniczną, cichą migawkę niwelującą zniekształcenia. Aparat jest zasilany z nowego akumulatora typu Z, o pojemności 2,2 raza większej niż akumulatorów typu W. Użytkownik ma również do dyspozycji dwa gniazda na karty SD, z których jedno obsługuje karty klasy UHS-II. Taka konfiguracja pozwala równolegle zapisywać te same dane na obie karty, a użytkownik może również zdecydować się na rozdzielenie plików RAW i JPEG lub fotografii i filmów. Zapis filmów również może się odbywać na obu kartach równocześnie. Dostępny jest również port sieci przewodowej Ethernet oraz wiele nowych ustawień, elementów sterujących i funkcji personalizacji.

Fotografując w tempie 20 kl./s przy nieprzerwanym działaniu systemów AF/AE, można utrwalić maksymalnie 362 obrazy w formacie JPEG lub 241 w formacie RAW. Z kolei system Fast Hybrid AF -oparty na połączeniu szybkości pól AF z detekcją fazy i ich zdolności śledzenia ostrości z precyzją pól AF wykrywających kontrast - jest ok. 25% szybszy niż w aparacie α7R II.

Wizjer elektroniczny OLED Tru-Finder i 5-osiowy system stabilizacji obrazu

Nowy pełnoklatkowy aparat Sony posiada także jasny wizjer elektroniczny OLED Tru-Finder o rozdzielczości Quad-VGA (ok. 3,686 mln punktów), którego konstrukcja optyczna z dwustronną soczewką asferyczną pozwala uzyskać powiększenie 0,78x oraz ostrość po same rogi kadru. Wizjer ten zaopatrzony jest także w powłokę ZEISS T*, która zmniejsza poziom refleksów. Zawierająca fluor powłoka zewnętrznej soczewki przeciwdziała z kolei osadzaniu się zanieczyszczeń. Obraz w nowym wizjerze ma dwukrotnie większą luminancję niż w wizjerze XGA OLED Tru-Finder aparatu α7R II, a uzyskiwany poziom jasności jest niemal taki sam jak rzeczywistej sceny. Aparat pozwala na wybór szybkości odświeżania obrazu w wizjerze Tru-Finder: może ona wynosić 60 lub 120 kl./s.

Aparat α9 wyposażony został w 5-osiowy system stabilizacji obrazu, który umożliwia wydłużenie czasu migawki o 5 stopni EV. Efekt kompensacji można zweryfikować w wizjerze lub na ekranie LCD: wystarczy wcisnąć do połowy spust migawki. Pozwala to sprawdzać i stale kontrolować kompozycję ujęcia i jego ostrość.

Wielofunkcyjny wybierak funkcyjny z tyłu aparatu pozwala przenosić ostrość w kadrze w trybach ustawiania ostrości "strefa", "punktowy z wyborem czujnika" i "rozszerzany punktowy z wyborem czujnika" - wystarczy naciskać górną, dolną, lewą lub prawą część wybieraka. Możliwe jest także dotykowe nastawianie ostrości z użyciem tylnego ekranu LCD.

Niezależne pokrętła trybu wykonywania zdjęć i trybu nastawiania ostrości

Nowością w aparatach Sony z mocowaniem typu E są niezależne pokrętła trybu wykonywania zdjęć i trybu nastawiania ostrości oraz przycisk "AF ON" służący do bezpośredniego włączania systemu AF podczas wykonywania zdjęć albo nagrywania filmu. Wśród pozostałych nowych możliwości jest też "Rejestracja pola AF" - funkcja pozwalająca umieszczać w pamięci często używane strefy wyznaczania ostrości, a następnie przywracać je przez naciśnięcie przycisku z przypisaną odpowiednią funkcją. Do przycisku funkcji użytkownika można również przypisać określone ustawienia (ekspozycję, czas otwarcia migawki, tryb zapisu, itp.), aby w razie potrzeby szybko je wybrać. Użytkownik może zapisać w pamięci punkt ostrości użyty uprzednio w układzie pionowym i poziomym, a następnie automatycznie wybrać go po zmianie orientacji aparatu. Z kolei funkcja "Moje menu" pozwala użytkownikowi samodzielnie stworzyć menu zawierające do 30 elementów, które będzie można szybko wybrać w wybranym momencie.

Sony α9 pozwala nagrywać obraz 4K (3840 x 2160p) przy wykorzystaniu pełnej szerokości pełnoklatkowego przetwornika. Podczas filmowania w tym formacie aparat odczytuje wszystkie piksele bez łączenia ich w grupy, a gromadzone w ten sposób dane 6K są następnie przekształcane na materiał 4K. Możliwe jest także nagrywanie w formacie Super 35mm, jak również nagrywanie obrazu Full HD w tempie 120 kl./s przy przepływności do 100 Mb/s i ze śledzeniem ostrości. Takie nagranie można sprawdzać i montować w cztero- lub pięciokrotnie zwolnionym tempie, w rozdzielczości Full HD.

Aparat Sony α9 z wymiennymi obiektywami będzie do nabycia w Europie od czerwca br. Jednocześnie Sony wprowadza do oferty nowe akcesoria uzupełniające korpus α9, w tym akumulator NP-FZ100, uchwyt do zdjęć w układzie pionowym VG-C3EM, zestaw zasilacza akumulatorowego NPA-MQZ1K, przedłużacz uchwytu GP-X1EM, muszla oczna z mechanizmem mocującym FDA-EP18, ładowarka z funkcją szybkiego ładowania BC-QZ1 oraz szklany ochraniacz ekranu PCK-LG1.

Dołącz do dyskusji: Sony α9 - nowy aparat bezlusterkowy z pełnoklatkową matrycą (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl