SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sophos: Polska ponownie w parszywej dwunastce spamerów

Azja wyprzedziła Europę i stała się najbardziej spamującym kontynentem - wynika z raportu Sophos.

Sophos, firma specjalizująca się w technologiach ochrony informacji, opublikowała swój najnowszy raport dwunastu najbardziej spamujących państw w I kwartale 2011 roku.

Udział w globalnym spamie pozostających na szczycie listy Stanów Zjednoczonych znacząco się obniżył - z 18,83 proc. do 13,7 proc. Wielka Brytania także zanotowała spadek - z 4,54 proc. do 3,2 proc. - i znalazła się na 6. miejscu. Do czołówki wróciła Polska (2,3 proc.).

Lista 12 najbardziej spamujących państw od stycznia do marca 2011 r.:

1. Stany Zjednoczone 13,7 proc.
2. Indie 7,1 proc.
3. Rosja 6,6 proc.
4. Brazylia 6,4 proc.
5. Korea Południowa 3,8 proc.
6. Wielka Brytania 3,2 proc.
7. Włochy 3,1 proc.
    Francja 3,1 proc.
9. Hiszpania 2,8 proc.
10. Niemcy 2,6 proc.
11. Rumunia 2,5 proc.
12. Polska 2,3 proc.
....
Pozostałe 42,8 proc.

Sophos ostrzega, że postępujący wzrost popularności platform mobilnych i sieci społecznościowych oznacza też wzrost potencjalnych źródeł ataków spam.

"Mimo, że w USA i Wielkiej Brytanii odsetek generowanego spamu obniżył się, organizacje pod żadnym pozorem nie powinny beztrosko podchodzić do problemu. Finansowo motywowani przestępcy wykorzystują zainfekowane komputery zombie nie tylko do uruchamiania kampanii spam, ale również do kradzieży tożsamości i danych kont bankowych. Internauci powinni wiedzieć, jakie zagrożenia płyną z klikania w odnośniki lub załączniki z niechcianych maili. Firmy i użytkownicy komputerów muszą przyjąć bardziej proaktywną postawę w filtrowaniu spamu i bezpieczeństwie IT w ogóle, aby uniknąć swojego udziału w tym globalnym problemie." - powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos.

Wzrost niechcianych wiadomości generowanych przez poszczególne kraje azjatyckie uplasował kontynent na pierwszym miejscu. Azja przeskoczyła Europę, najbardziej spamujący kontynent IV kwartału 2010 r. Pomimo tego, że USA zajmuje pierwsze miejsce na liście "parszywej dwunastki", Ameryka Północna pozostaje na trzeciej pozycji spamerów wg kontynentów, sporo za Azją i Europą.

Lista największych spamerów z podziałem na kontynenty w okresie od stycznia do marca 2011 r.:

Azja 35,1 proc.
Europa 32,0 proc.
Ameryka Północna 17,3 proc.
Ameryka Południowa 12,4 proc.
Afryka 2,3 proc.
....
Pozostałe 0,9 proc.

"Dopóki spam przynosi pieniądze spamerom, pozostanie globalnym problemem. Zbyt wielu użytkowników naraża się na infekcję złośliwym oprogramowaniem, które włącza ich komputery do sieci botnet. Aby walczyć ze spamerami, nie wystarczy jedynie korzystać z aktualnego oprogramowania security, trzeba jeszcze oprzeć się pokusie zakupu reklamowanych w kampaniach spam produktów." - dodał Cluley.

Sophos zaleca, aby firmy automatycznie aktualizowały oprogramowanie antywirusowe i uruchomiły skonsolidowane rozwiązania dla poczty e-mail oraz przeglądarek internetowych, aby bronić się przed spamem i wirusami.

Dołącz do dyskusji: Sophos: Polska ponownie w parszywej dwunastce spamerów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl