SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Soplica buduje hotele dla pszczół

Marka alkoholowa Soplica (produkowana przez CEDC Polska) jest inicjatorem akcji „Pszczele azyle”, w ramach którego w Warszawie i okolicy budowane są hotele dla pszczół. W projekt zaangażował się Rob in Wood – Niepokorna Stolarka oraz Darek Stolarz znany z programu „Domowe rewolucje” Doroty Szelągowskiej w TVN.

Article

Hotele dla pszczół, które będą rozmieszczone na terenie Warszawy i okolic, zostały zaprojektowane i skonstruowane przez Rob in Wood – Niepokorna Stolarka. Do ich wykonania użyto drewna z polskich lasów, a wnętrze wypełniono trzciną, drewnem z odpowiednio nawierconymi otworami i cegłą dziurawką, drobnymi gałązkami oraz szyszkami modrzewiowymi, w których dzikie pszczoły mogą budować swoje gniazda. Wykorzystanie tak różnorodnych materiałów ma sprzyjać zasiedlaniu hoteli przez owady. Dodatkowo w każdym domku zaaranżowano specjalną przestrzeń dla trzmieli – równie pożytecznych zapylaczy.

- Projektując i wykonując hotele dla pszczół zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na kwestie praktyczne. Najważniejsze było dla nas to, aby owady czuły się w nich dobrze i bezpiecznie. Niezwykle istotne było również, aby po kilku latach funkcjonowania hotele uległy naturalnemu procesowi rozkładu i nie stały się kłopotliwym odpadem. Użyliśmy, więc do ich stworzenia wyłącznie naturalnego, polskiego drewna oraz przyjaznych owadom i całemu środowisku preparatów impregnujących - mówi Maciej Kupś z Rob in Wood.

Hotele wykorzystywane w projekcie „Pszczele Azyle” zostały pozytywnie zaopiniowane przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”, które od lat angażuje się w działania na rzecz pszczół.

Zaproponowane konstrukcje są zgodne z najlepszą aktualną wiedzą, popartą coraz bogatszą praktyką. Zastosowane rozwiązania techniczne oraz rodzaje materiałów gniazdowych gwarantują, że przy odpowiedniej lokalizacji mogą one stanowić doskonałe miejsca rozrodu rozmaitych dzikich, rodzimych pszczół, a przez to efektywnie przyczyniać się do ich ochrony  – przyznaje Stowarzyszenie „Salamandra” w wystawionej opinii.

Kampania „Pszczele Azyle” nie opiera się wyłącznie na budowaniu hoteli dla owadów w przestrzeni miejskiej. Jej celem jest również edukacja na temat roli pszczół, które narażone są na skutki działalności człowieka. Marka wódki Soplica chce zwrócić uwagę na to, że każdy niewielkim wysiłkiem może wspierać te owady, np. poprzez wystawianie poidełek na balkonach, tworzenie małych domków dla nich i umieszczanie ich w swoich ogrodach, sadzenie ziół czy miododajnych kwiatów.

- Dzikie owady odgrywają istotną rolę nie tylko w naturze. To dzięki nim uzyskujemy soczyste i dorodne owoce, które zaraz obok zbóż są drugim najważniejszym składnikiem produktów Soplicy. Dlatego postanowiliśmy zadbać o nasze bogactwo naturalne wspierając pszczoły żyjące w dużych miastach – informuje Klaudia Krupicz, senior brand manager marki Soplica.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Soplica buduje hotele dla pszczół

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl