SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

SOS Wioski Dziecięce zwraca się z apelem do rodziców: nie przeciążajcie dzieci własnymi problemami

Ruszyła nowa kampania społeczna organizacji SOS Wioski Dziecięce, w której podejmowany jest temat relacji z dzieckiem w czasie trudnych sytuacji życiowych rodziny (np. rozwód, ciężka choroba, utrata pracy). Hasło akcji brzmi "Problemy dorosłych to ciężar dla dzieci".

Article

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce kojarzone jest w Polsce głównie z opieką zastępczą nad porzuconymi i osieroconymi dziećmi, jednak oprócz niej prowadzi także programy profilaktyczne „SOS Rodzinie”. Zostały one stworzone, by pomagać dzieciom z rodzin biologicznych, w których zdarzył się kryzys, ciężka choroba, śmierć któregoś z rodziców, utrata pracy, czy inne wydarzenie losowe.

W nowej kampanii społecznej SOS Wioski Dziecięce pokazuje, jakim ciężarem dla dziecka jest sytuacja, w której rodzic obarcza go swoimi problemami.

- Niebezpieczeństwem, jakie pojawia się przy okazji wprowadzania dziecka w szczegóły własnych problemów i włączania go w ich rozwiązywanie jest odwracanie się ról w rodzinie, przejęcie przez dziecko odpowiedzialności za spokój, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie rodzica. To zjawisko nazywamy parentyfikacją. Jest to forma zaniedbania dziecka – jego potrzeby nie są zaspokajane przez opiekuna, a ono samo jest „używane” do zaspokajania potrzeb rodzica. W przypadku krótkotrwałej sytuacji (np. mama złamała nogę) możemy oczywiście aktywnie włączyć dziecko, stosownie do jego możliwości, w przejęcie części obowiązków domowych i pomoc dorosłemu. Ważne jest wtedy, by otwarcie przedstawić problem, nasze oczekiwania wobec dziecka, a następnie zauważyć i docenić jego wysiłki i pomoc. Jeśli jednak sytuacja problemowa jest przewlekła (np. rodzic zmaga się z depresją), to inni dorośli muszą włączyć się w rozwiązanie problemu, nie dziecko.

W spocie widzimy dziecko dźwigające wszędzie plecak - symbol ciężaru emocjonalnego przekazywanego od rodzica lub opiekuna.
Oprócz filmu, fundacja przygotowała także plakaty.

Ogólnopolska kampania prowadzona będzie do końca lipca 2019 roku i obejmie telewizję, prasę, internet, a także reklamy na nośnikach w przestrzeni miejskiej.

Za przygotowanie koncepcji kreatywnej odpowiada agencja VMLY&R Poland. Spot w reżyserii Arka Żyłki zrealizowała firma Papaya Films.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: SOS Wioski Dziecięce zwraca się z apelem do rodziców: nie przeciążajcie dzieci własnymi problemami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl