SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spadek liczby bezrobotnych w najbliższych miesiącach

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, zmalał kolejny miesiąc z rzędu. Po tym, jak w kwietniu bezrobocie po raz pierwszy od IV kw. 2008 r. spadło nie tylko z przyczyn sezonowych, należy oczekiwać dalszego spadku liczby bezrobotnych w kolejnych miesiącach, uważa Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu maleje. Stan koniunktury gospodarczej wskazuje, iż w najbliższych miesiącach powinien nastąpić dalszy spadek liczby bezrobotnych" - głosi raport.

Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w kwietniu 2010r. do 12,3% (z 12,9% w marcu), a po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym jej spadek wyniósł 0,2 punktu procentowego do poziomu 12,0%.

"Kwiecień jest pierwszym miesiącem od IV kwartału 2008 roku, kiedy to spadek bezrobocia jest efektem działania nie tylko z czynników sezonowych, ale również wzrostu aktywności gospodarki" - czytamy dalej.

BIEC podkreśla, że poprawa nastrojów gospodarczych menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych oraz optymistyczne oczekiwania odnośnie przyszłej sytuacji gospodarczej kraju wskazują na pozytywną ocenę stanu koniunktury gospodarczej.

"Kolejnym pozytywnym symptomem na rynku racy jest rosnący strumień odpływu z bezrobocia z tytułu podjęcia zatrudnienia. W kwietniu pracę znalazło o 5 tys. bezrobotnych więcej niż w marcu. Wzrost w ujęciu relatywnym był mniejszy niż w marcu (5% w porównaniu do 18%), ale większy niż w lutym (3%)" - napisali dalej analitycy.

Dołącz do dyskusji: Spadek liczby bezrobotnych w najbliższych miesiącach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl