SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spadł odsetek Polaków przeciwnych zakazowi handlu w niedziele

Podczas gdy w 2020 roku przeciwko zakazowi handlu w niedziele wynosił 57 proc., to już w tym roku spadł do 37 proc. - wynika z badania agencji Inquiry. 

4 na 10 Polaków popiera ideę zakazu handlu w niedziele, a kolejne 37 proc. wypowiada się na jego temat negatywnie – pokazują dane Inquiry. Dla porównania, w 2020 roku odsetek pozytywnych opinii wynosił jedynie 27 proc., a negatywnych aż 57 proc. Autorzy raportu wskazują, że w pewnym stopniu przyzwyczailiśmy się już do nałożonych ograniczeń. Poparcie dla obowiązujących przepisów  jest przy tym znacząco wyższe wśród osób, które są z handlem związane.

Dla 44 proc. badanych Polaków obowiązujący zakaz handlu w niedziele nie stanowi większego problemu i jest oceniany jako nieuciążliwy lub mało uciążliwy. Z drugiej strony, dla co trzeciego Polaka jest to przepis, który utrudnia codzienne życie.

Zakaz handlu w niedziele – znieść czy zostawić?

Co Polacy sądzą o ewentualnych zmianach w legislacji dotyczącej ograniczeń niedzielnego handlu? Zdecydowana większość Polaków jest zgodna co do tego, że zmiany z pewnością nastąpią (72 proc.). Połowa z nas ma nadzieję, że zakaz niedzielnego handlu zostanie zniesiony częściowo lub całkowicie, a druga połowa obawia się takowych zmian i nie uważa ich za potrzebne.

Niemal co piąty Polak opowiada się za całkowitym odejściem od obecnych ograniczeń, ale co szósty z ankietowanych uważa, że nie należy zmieniać przepisów.

Są też tacy, którzy popierają pośrednie rozwiązania - zniesienie dotychczasowych obostrzeń z zagwarantowaniem sprzedawcom dwóch wolnych niedziel w miesiącu, czy też gwarancja wyższego wynagrodzenia za pracę w te dni.

Ci z nas, którzy popierają obowiązujące przepisy, robią to głównie z uwagi na sprzedawców, natomiast przeciwnicy zakazu zwyczajnie nie lubią, gdy czegokolwiek im się zakazuje.

Jednocześnie opinie na temat możliwości robienia niedzielnych zakupów różnią się znacząco w zależności od wieku czy też płci respondentów. Mężczyźni częściej niż kobiety są zakazowi przeciwni i jest on dla nich bardziej uciążliwy. Co za tym idzie, to właśnie respondenci płci męskiej mają większą nadzieję na zmiany w obowiązujących przepisach. Liczą na nie również najmłodsi badani (18-24 lata) oraz osoby w wieku od 25 do 34 lat.

Wśród najstarszej grupy Polaków (powyżej 55 roku życia) dominuje przekonanie, że zakaz handlu w niedzielę w ogóle nie stanowi problemu.  

- Jeszcze 4 lata temu, Polacy wyrażali się na temat zakazu handlu w niedziele bardzo negatywnie. Obecne badanie wyraźnie pokazuje, że dostosowaliśmy się do tego, że w niedziele sklepy są zamknięte. Zakaz handlu spowodował zmianę w naszych zwyczajach i dziś przepis ten nie jest już tak uciążliwy, jak wcześniej. Obecnie Polacy wyraźnie dzielą się na przeciwników oraz zwolenników zakazu i są to grupy podobnej wielkości. Co do jednego jesteśmy zgodni -  jakieś zmiany w przepisach nastąpią, ale możliwe są rozwiązania pośrednie, które pogodzą potrzeby i oczekiwania dwóch „obozów”  – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska firmy Inquiry.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Badanie zostało zrealizowane w lutym 2020 r. i w grudniu 2023 r. na reprezentatywnej próbie odpowiednio1006 i 1002 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).

Dołącz do dyskusji: Spadł odsetek Polaków przeciwnych zakazowi handlu w niedziele

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl