SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spar Group przejmuje Piotra i Pawła. Nową spółką zależną pokieruje Tomasz Syller

Spar Group Ltd z RPA powoła nową spółkę zależną w związku z przejęciem sieci delikatesów Piotr i Paweł. Docelowo będzie nazywać się Wasz Sklep Spar, na jej czele stanie Tomasz Syller.

Tomasz SyllerTomasz Syller

Nowo utworzona spółka przejmie większość udziałów Piotra i Pawła od TFI Capital Partners. Fundusz zachowa mniejszościowy pakiet udziałów po sfinalizowaniu transakcji, na którą zgodę musi wydać jeszcze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kilka tygodni temu w sprawie transakcji podpisano list intencyjny miedzy Spar group a TFI Capital Partners.

Spar Group w związku z przejęciem sieci Piotr i Paweł powoła w naszym kraju spółkę zależną, która będzie funkcjonować pod nazwą Wasz Sklep Spar, o czym jako pierwszy poinformował portal wiadomoscihandlowe.pl. CEO spółki został Tomasz Syller, były prezes Spar Polska oraz szef rady nadzorczej firmy. Ze Spar Polska rozstał się pod koniec ubiegłego roku.

Spar Polska wygrywa spór ze Spar International

Spar Group kilkanaście miesięcy pozostawała w konflikcie prawnym ze Spar Polska. Dotyczy on znamion nieuczciwej konkurencji (co polska firma zarzuca Spar Group), a także praw do franczyzy. Według Spar International umowa franczyzowa została wypowiedziana Spar Polska i przekazana Spar Group z RPA. Polska spółka uważa, że odbyło się to niezgodnie z prawem. Spór rozstrzyga sąd w Amsterdamie.

Spar Polska 14 maja wygrał w sądzie ze Spar Group i Spar International. Poniżej publikujemy oświadczenie firmy w tej sprawie.

Sąd zobowiązał Spar International I Spar Group (w tym przy pomocy innych osób) do zaniechania kontaktów z podmiotami prowadzącymi w Polsce sklepy pod nazwami SPAR, EUROSPAR, SPAR Express i INTERSPAR oraz zakazał nakłaniania franczyzobiorców Spar Polska do rozwiązania lub niewykonania umów franczyzowych ze SPAR POLSKA. Za naruszenie powyższych zobowiązań Sąd zagroził nałożeniem kary do 1.000.000 zł. Co istotne, Sąd uznał, że Spar Polska wykazał, iż miał miejsce czyn nieuczciwej konkurencji określony w art. 12.2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz wypowiedzenie głównej umowy licencyjnej przez Spar International jest sprzeczne z prawem.

Rodzina Wosiów szukała inwestora sieci Piotr i Paweł

Sieć delikatesów Piotr i Paweł istnieje od 1990 roku. Założyli ją Piotr, Paweł i Eleonora Wosiowie. Problemy finansowe sieci zaczęły się jesienią 2017 roku. Na półkach brakowało towarów, dostawcy skarżyli się na brak płatności. Od tego czasu głośno było o poszukiwaniu inwestora przez sieć.

 W połowie 2018 roku pojawiły się informacje, że najbliższa kupna tej sieci jest sieć sklepów Biedronka należąca do Jeronimo Martins Polska. Ta portugalska firma przejęła jednak tylko kilka sklepów od Piotra i Pawła i otworzyła w tych lokalizacjach swoje kolejne sklepy, ale w nowym formacie.

Właścicielem kilku placówek został też Carrefour Polska, również wymieniany jako potencjalny inwestor.

Sieć Piotr i Paweł ma 70 sklepów

W ciągu minionego roku sieć Piotr i Paweł podejmowała szereg działań mających na celu poprawę jej kondycji finansowej. W efekcie liczbę sklepów zredukowano z ok. 150 do 70 obecnie.

Spółka Spar Group Ltd. jest notowana na giełdzie w Johannesburgu. Działa w RPA oraz innych krajach afrykańskich, w Irlandii, południowo-zachodniej Anglii i Szwajcarii.

Sieć handlowa Spar International powstała na początku lat 30. XX wieku w Holandii. Obecnie pod tym szyldem działa ponad 12,5 tys. sklepów w ponad 40 krajach świata. Również w Polsce - jest to ok. 250 sklepów, które prowadzi spółka Spar Polska należąca do Grupy Bać-Pol.

Dołącz do dyskusji: Spar Group przejmuje Piotra i Pawła. Nową spółką zależną pokieruje Tomasz Syller

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dostawca
No to kiedy koniec sanacji i zwroty należności dostawcom?
odpowiedź
User
Gość X
A dlaczego nie Hildebrandt Brodnica?
odpowiedź