SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa specyfikacja HbbTV. Uwzględniono nadchodzący standard DVB-I

Stowarzyszenie HbbTV zaktualizowało specyfikację dla usług na telewizory i dekodery. Wersja 2.0.4 obejmuje integrację aplikacji  z asystentem głosowym oraz udogodnienia dla niepełnosprawnych. Ponadto uwzględniono nowy standard DVB-I, który integruje wszystkie najpopularniejsze metody dostarczania sygnału wideo.

Aplikacja HbbTV TVP GOArticle

HbbTV (Hibrid Broadcast Broadband TV) pozwala nadawcom i operatorom na oferowanie aplikacji towarzyszących kanałom telewizyjnym. Aby można z nich było korzystać, konieczny jest telewizor lub dekoder podłączony do internetu.

W Polsce aplikacje HbbTV znajdziemy w naziemnej telewizji cyfrowej. To m.in. TVP VOD, TVP GO, Polsat Go, EmiRadio, EmiTV, Legia TV. Nie brakuje też serwisów reklamowych, a TVN Warner Bros. Discovery wykorzystuje telewizję hybrydową do oferowania reklam adresowalnych. Telewizja Polska przez HbbTV nadaje dodatkowe kanały linearne (TVP ABC 2, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2).

Z danych Emitela wynika, że nad Wisłą jest 1,3 mln aktywnych urządzeń z telewizją hybrydową. Wkrótce ich liczba może ulec znaczącemu zwiększeniu. Z projektu ustawy Lex Pilot wynika, że wszystkie dekodery oferowane przez platformy cyfrowe i sieci kablowe, będą musiały pozwalać na korzystanie z telewizji hybrydowej. Może to wiązać się z wymianą nawet 10 mln urządzeń. Do tej pory Polscy dostawcy płatnej telewizji, w przeciwieństwie do na przykład niemieckich, nie oferowali usług HbbTV.

Jakie zmiany przynosi nowa specyfikacja?

Prace nad poprzednią wersją specyfikacji HbbTV 2.0.3 zakończono jesienią 2020 roku. Jej nowa wersja dodaje integracje z asystentami głosowymi oraz wprowadza inne ułatwienia dostępu, które mogą przydać się niepełnosprawnym czy starszym widzom. To na przykład powiększenie interfejsu użytkownika. Uwzględniono również nowy standard DVB-I, który zintegruje kanały nadawane naziemnie, satelitarnie i kablowo z treściami dostępnymi w streamingu.

- Jesteśmy podekscytowani możliwościami, jakie stwarza HbbTV 2.0.4, aby poprawić wrażenia użytkowników aplikacji i usług HbbTV - stwierdził Jon Piesing, wiceprezes HbbTV i przewodniczący Specification Group, która kierowała procesem zmian w specyfikacji. - Integracja z asystentami głosowymi jest znacząca, ponieważ wyszukiwanie głosowe staje się coraz częściej stosowane w interfejsach użytkowników telewizorów i innych urządzeń domowych. Funkcje dostępności są istotnym dodatkiem w kontekście europejskiego aktu w sprawie dostępności. Integracja z DVB-I jest ważna, ponieważ dystrybucja kanałów linearnych za pośrednictwem strumieni IP do odbiorników telewizyjnych stanie się w przyszłości powszechna - dodał. Niedługo Stowarzyszenie HbbTV rozpocznie testy nowych funkcji.

Na razie nie wiadomo kiedy DVB-I mógłby stać się standardem na szeroką skalę. - Standard DVB-I jest nowy. DVB-I to specyfikacja opisująca nowy sposób tworzenia listy programów w odbiorniku telewizyjnym, opracowana przez organizację DVB. DVB-I wygląda obiecująco, gdyż pozwala połączyć w jednym odbiorniku różne źródła sygnału w jedną kompleksową usługę dla widza - przekonywał w grudniu 2022 roku w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jarosław Mroczkowski, doradca strategiczny operatora radiodyfuzji i radiotelekomunikacji Emitel. Emisje próbne w nowym standardzie ruszają w kolejnych krajach europejskich. Nowy standard wiąże się z koniecznością wymiany odbiorników.

Dołącz do dyskusji: Nowa specyfikacja HbbTV. Uwzględniono nadchodzący standard DVB-I

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
O
Zabrakło informacji jakie są szanse na aktualizację obecnych odbiorników do nowszej wersji HbbTV. Czy wystarczy aktualizacja firmware czy wiąże się to z dodatkowymi wymaganiami dot. hardware-u?
odpowiedź
User
widz
Zabrakło najważniejszego, że telewizor podłączony do internetu, za pośrednictwem Hbb TV, wysyła do nadawców informację zwrotną, ile osób ogląda dany kanał i audycję.
odpowiedź
User
Do KRRiT
KRRiT powinna prawnie jakoś uregulować kwestię zbierania danych telemetrycznych i wyświetlania reklam w ramach HbbTV. Aktualnie to wolnoamerykanka.
odpowiedź