SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sprzedaż dzienników ogólnopolskich w marcu spadła o 15 proc. W I kwartale liderem „Fakt”, „Przegląd Sportowy” najbardziej w dół

Liderem średniej sprzedaży ogółem wśród dzienników ogólnopolskich w pierwszym kwartale br. był „Fakt”. Prawie wszystkie dzienniki zanotowały najniższą sprzedażą w historii, a liderem wśród spadków względem analogicznego okresu 2019 roku był „Przegląd sportowy”. Tylko w marcu br. sprzedaż była o 15,47 proc. niższa niż w marcu ub.r. - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Article

W pierwszym kwartale 2020 roku średnia sprzedaż ogółem „Faktu” (Ringier Axel Springer Polska) wyniosła 206 697 egz., czyli o 9,90 proc. mniej niż w pierwszym kwartale poprzedniego roku - pokazują dane Polskich Badań Czytelnictwa „Audyt ZKDP”, opracowane przez portal Wirtualnemedia.pl. W porównaniu do ostatnich 10 lat tytuł ten cechuje się stabilnym spadkiem sprzedaży, np. w porównaniu do pierwszego kwartału 2015 roku średni wynik tego tygodnika zmalał o 35,73 proc,. a w porównaniu do pierwszego kwartału 2011 roku - o 53,22 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Drugą pozycję zajął „Super Express” (ZPR Media) ze średnią sprzedażą ogółem wynoszącą 108 331 egz. Jego wynik zmniejszył się o 6,87 proc. Analizując dane z wielu lat wynika, że tytuł w cykl spadającej sprzedaży wszedł w 2008 roku. Od pierwszego kwartału 2011 roku jego wynik zmalał o 39,92 proc.

Ostatnią lokatę podium zajęła „Gazeta Wyborcza” (Agora). Jej średni wynik poszedł w dół o 14,59 proc. do 78 157 egz. Tytuł zanotował największy spadek sprzedaży w porównaniu do danych z pierwszych trzech miesięcy 2011 roku - w tym ujęciu wyniósł 74,85 proc.

Pierwszą piątkę zestawienia uzupełniają „Rzeczpospolita” (Gremi Media; 38 946 egz.; w dół o 5,69 proc.) oraz „Dziennik Gazeta Prawna” (Infor Biznes; 34 606 egz.; - 11,55 proc.).

Największy spadek średniej sprzedaży ogółem w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej, wynoszący 19,82 proc. do 16 916 egz., zanotował „Przegląd Sportowy” (Ringier Axel Springer Polska). Tytuł w rankingu zajął szóstą lokatę.

Jak wynika z analizy Wirtualnemedia.pl wszystkie dzienniki oprócz „Pulsu Biznesu” (Bonnier Business Polska) zanotowały najniższą sprzedaż w historii ich średnich wyników dla pierwszego kwartału. W ostatnich latach jednak rozwija się sprzedaż e-wydań dzienników, czyli dostępnych w Internecie wersji gazet, identycznych pod względem zawartości z wersjami papierowymi.

Średnia sprzedaż ogółem wszystkich - monitorowanych przez PBC „Audyt ZKDP” - codziennych gazet w pierwszym kwartale br. wyniosła 508 598 egz. Była o 10,10 proc. niższa niż w pierwszym kwartale 2019 roku. Od drugiej dekady marca br. w Polsce rząd wprowadził ograniczenia związane z epidemią COVID-19, m.in. zamknięto większość obiektów handlowych (poza sklepami spożywczymi, aptekami, piekarniami itp.), co utrudniło konsumentom zakup prasy.

Wyniki średniej sprzedaży ogółem dzienników ogólnopolskich w pierwszym kwartale w latach 2011-2020 (dane ZKDP)

Sprzedaż dzienników w marcu zmalała o 15 proc.

W marcu 2020 roku średnia sprzedaż ogółem „Faktu” (Ringier Axel Springer Polska) wyniosła 190 372 egz., o 14,63 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej - pokazują dane Polskich Badań Czytelnictwa „Audyt ZKDP”, opracowane przez portal Wirtualnemedia.pl.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Drugą lokatę ze sprzedażą ogółem wynoszącą 98 515 egz. zajął „Super Express” (ZPR Media). Jego wynik zmniejszył się o 16,38 proc.

Podium uzupełnia „Gazeta Wyborcza” (Agora). Jej średni wynik poszedł w dół o 16,93 proc. do 72 620 egz.

Największy spadek średniej sprzedaży ogółem zajął zajmujący szóstą lokatę „Przegląd Sportowy” (Ringier Axel Springer Polska). Wynik tytułu zmniejszył się o 35,18 proc. do 14 110 egz.

Średnia sprzedaż ogółem wszystkich - monitorowanych przez PBC „Audyt ZKDP” - codziennych gazet w marcu br. wyniosła 471 530 egz. Była o 15,47 proc. niższa niż w marcu 2019 roku. Od drugiej dekady marca br. w Polsce rząd wprowadził ograniczenia związane z epidemią COVID-19, m.in. zamknięto większość obiektów handlowych (poza sklepami spożywczymi, aptekami, piekarniami itp.), co utrudniło konsumentom zakup prasy.

Względem lutego spadek o 9,47 proc., „DGP” na plusie

W marcu br. w porównaniu do poprzedniego miesiąca jedynym wzrostem średniej sprzedaży ogółem pochwalić się mógł „Dziennik Gazeta Prawna” (Infor Biznes), który zyskał tutaj 3,85 proc.

Najwięcej w tym ujęciu też stracił „Przegląd Sportowy”, którego średnia sprzedaż ogółem zmalała o 26,80 proc.

W tym ujęciu średnia sprzedaż ogółem wszystkich tytułów prasowych spadła o 9,47 proc.

 

Sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań drukowanych, sprzedaży egzemplarzowej e-wydań oraz wszystkich form prenumeraty wydań drukowanych i prenumeraty e-wydań.

Rozpowszechnianie płatne razem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań drukowanych, sprzedaży egzemplarzowej e-wydań, prenumeraty wydań drukowanych i prenumeraty e-wydań oraz innych płatnych form rozpowszechniania wydań drukowanych i innej płatnej dystrybucji e-wydań.

Nakład jednorazowy to liczba wydrukowanych egzemplarzy danego wydania opatrzonego tą samą datą wydawniczą oraz tym samym numerem, nie zawiera rozpowszechnionych przez wydawcę e-wydań. Średni nakład jednorazowy oblicza się dodając nakłady wszystkich wydań w danym okresie i dzieląc otrzymaną sumę przez liczbę wydań w danym okresie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sprzedaż dzienników ogólnopolskich w marcu spadła o 15 proc. W I kwartale liderem „Fakt”, „Przegląd Sportowy” najbardziej w dół

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
top
niezmiennie cieszy trend GW. i nie piszcie jak to prenumerata cyfrowa rownoważy spadki. Na koniec roku bylo 218 tys prenumeratorów cyfrowych płacących 14 zl miesiecznie. W sumie dało to 24 % przychodów z GW. To oznacza że ok 90 tyś "papierowych" czytelników dawało pozostałe 76% przychodów..Lemingi, potraficie policzyc, ile razy mniej przychodowo wart jest "cyfrowy"? ;))
odpowiedź
User
Romuś
Jasne top, przychody.
A teraz zastanów się jakie są koszty tych przychodów czyli koszty dystrybucji, papieru i druku, a jakie są takie koszty dla wydania elektronicznego.
Podpowiem Ci, że na przykład koszt druku wydania elektronicznego wynosi okrągłe zero.
odpowiedź
User
andyd
niezmiennie cieszy trend GW. i nie piszcie jak to prenumerata cyfrowa rownoważy spadki. Na koniec roku bylo 218 tys prenumeratorów cyfrowych płacących 14 zl miesiecznie. W sumie dało to 24 % przychodów z GW. To oznacza że ok 90 tyś "papierowych" czytelników dawało pozostałe 76% przychodów..Lemingi, potraficie policzyc, ile razy mniej przychodowo wart jest "cyfrowy"? )
inne koszty są przy drukowaniu gazety, a inne przy cyfrowej gazecie,poza tym taka jest rzeczywistość, nie kupuję papierowej gazety tylko cyfrową
odpowiedź
User
asasello
Jasne top, przychody.
A teraz zastanów się jakie są koszty tych przychodów czyli koszty dystrybucji, papieru i druku, a jakie są takie koszty dla wydania elektronicznego.
Podpowiem Ci, że na przykład koszt druku wydania elektronicznego wynosi okrągłe zero.

Ale faktem jest, że papierowy oligopol się kończy (telewizyjny wkrótce zresztą też). Internet to zupełnie inne środowisko (o wiele bardziej rozproszone) i inny model biznesowy. Na pewno nie tak dochodowy jak dominująca gazeta drukowana. To se ne vrati.
odpowiedź
User
nm
prawde o portalu Inter ia znajdziesz posrednio u mnie na chomiku
odpowiedź