SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sprzedaż laptopów spada w trzecim kwartale roku

Światowa sprzedaż komputerów spadła o 2 proc. w trzecim kwartale br. - wynika z danych firmy Canalyst. Ogólna sprzedaż Chromebooków spadła o 37 proc. rok do roku i 52 proc. kwartał do kwartału, bo szaleństwo sprzedażowe wywołane pandemią w końcu osłabło – sprzedano 5,3 miliona egzemplarzy. Jeden z czołowych producentów komputerów, Lenovo, stracił ponad 20 proc. rok do roku, HP aż 66 proc., a Acer spadł o ponad 28 proc.

Article

Z najnowszego badania rynku komputerów PC firmy Canalyst wynika też, że sprzedaż Chromebooków, czyli laptopów i urządzeń „2 w 1” z systemem operacyjnym Chrome Google spadła o połowę - z 18 proc. całkowitej sprzedaży komputerów w zeszłym kwartale do 9 proc. w ostatnim.

Na rynku laptopów nasycenie, spadają za to dostawy tabletów

Dobrą wiadomością dla rynku było to, że przy ponad 122 milionach sztuk urządzeń sprzedanych w ostatnim kwartale, liczby te wciąż były powyżej poziomu sprzed pandemii, choć na horyzoncie widać zastój.

Jednak nie tylko problemy z łańcuchem dostaw mogą skomplikować biznes producentów komputerów PC w najbliższych miesiącach. Canalyst spekuluje, że  bardziej chodzi tu o nasycenie rynku niż niedobory części czy inne problemy z łańcuchem dostaw.

Tymczasem dostawy tabletów spadły o 15 proc. rok do roku, przy czym ich sprzedaż zmniejszyła się w każdym regionie z wyjątkiem Azji i Pacyfiku, która przełamała ten trend osiągając wzrost sprzedaży o 23 proc. Z kolei w Ameryce Północnej sprzedaż spadła o 24 proc.

Apple utrzymał pozycję lidera na rynku tabletów z 40-proc. udziałem w rynku, w porównaniu z 34,4 proc. w tym samym okresie rok temu, ale nie było tak dobrze, jak się wydaje, ponieważ sprzedała prawie dokładnie taką samą liczbę sztuk jak w zeszłym roku, co oznacza, że odnotowali wzrost 0 proc.

Udział Samsunga w rynku spadł z 20,4 proc. rok temu do 19,1 proc. w tym kwartale, ale sprzedaż gwałtownie spadła, o ponad 20 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Lenovo uplasowało się na trzecim miejscu z 11,3- proc. udziałem, w porównaniu z 9,5 proc. rok temu i dobrym wynikiem – 2 -proc. wzrostem.

Komputery PC na plusie

Ogólna sprzedaż komputerów PC była nieco lepsza. Czołowy producent Lenovo wzrósł o 4,1 proc., Apple na drugim miejscu o 4,6 proc. a HP o 5,7 proc., przy czym firma szczególnie mocno odczuła spadek sprzedaży Chromebooków.

Według ekspertów sprzedaż poprawi się w czwartym kwartale kwartał do kwartału pomimo problemów z łańcuchem dostaw, głównie ze względu na świąteczny popyt konsumencki na całym świecie.

Dołącz do dyskusji: Sprzedaż laptopów spada w trzecim kwartale roku

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
co sie stefan dziwisz
Za mało ludzi wysłano na zdalne w tym roku, trzeba wprowadzić twardy lockdawn, to sprzedaż znowu wzrośnie.
odpowiedź