SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po naszym tekście stacja radiowa z Tunezji przestała grać dżingle RMF FM

Lokalne radio RM FM z Tunezji już nie gra między piosenkami dżingli RMF FM. Krakowska stacja nie chce odpowiedzieć, czy kontaktowała się z tamtejszym nadawcą.

fot. Shutterstock.comArticle

Nie wiadomo, od kiedy tunezyjska stacja RM FM grała dżingle RMF FM. Pojawiały się bardzo często - między piosenkami, a także przed i po reklamie. Grano te same dżingle, których używa na antenie najpopularniejsze radio w Polsce. Były jednak krótsze o mniej więcej sekundę. Miały tę samą melodię, ale gdy wokalistka śpiewa nazwę stacji, ktoś wyciął jedno F (albo ze słowa RMF albo FM).

Dziś w tunezyjskiej stacji nie ma po nich śladu. Między piosenkami pojawia się krótki dźwięk z lektorem podającym nazwę stacji. Za to po wiadomościach w RM FM, nadawanych o pełnej godzinie, kobiecy głos śpiewa tylko nazwę stacji. I znów słychać, że ktoś wyciął z dżingla melodię i pozostawił sam wokal, ponownie przycinając jedno F.

Czemu po naszej publikacji stacja z Tunezji przestała grać niemal identyczne dżingle jak radio RMF FM? Pytaliśmy rzecznika Grupy RMF, czy krakowska rozgłośnia kontaktowała się w tej sprawie ze stacją RM FM. Chcieliśmy wiedzieć, czy sprawa została załatwiona polubownie czy może radio RMF FM będzie walczyło w sądzie o odszkodowanie w związku z użyciem dżingli granych - jak można przypuszczać - bez zgody polskiego nadawcy.

- Nie komentujemy działań prawnych spółki - napisał nam jedynie Krzysztof Głowiński z Grupy RMF. Taką samą odpowiedź otrzymaliśmy dwa tygodnie temu, gdy opisaliśmy sprawę. Nie dostaliśmy wówczas także odpowiedzi od tunezyjskiej stacji.

Ktoś je nagrał albo ściągnął z internetu

Za to sprawę chętnie komentował Jacek Dyląg ze Studia Produkcyjnego "Nieustraszeni Łowcy Dźwięków". Był wyraźnie zaskoczony tym, co usłyszał w tunezyjskiej stacji. - Te dżingle z pewnością zawierają elementy dżingli radia RMF FM i raczej nie są używane legalnie. Ktoś albo je nagrał, bo słychać kompresję, albo ściągnął z internetu, bo są dostępne na YouTubie, albo pobrał demo ze strony producenta i je pociął - wyjaśniał w rozmowie z nami. Dyląg dodał, że bardzo trudno będzie wyegzekwować kwestię łamania praw autorskich za granicą. - Podejrzewam, że jeśli RMF stwierdzi, że ktoś pociął ich dżingle i je gra na swojej antenie, to wystosuje pismo do właściciela - mówił Dyląg.

Także Marcin Mioduszewski, radca prawny z kancelarii Markiewicz&Sroczyński, przyznał, że wyegzekwowanie blokady przekazu live tej stacji w internecie może nie być łatwe. - W tym celu zapewne trzeba by zaangażować tamtejszych prawników i ubiegać się o ochronę przed tunezyjskimi sądami. Być może, w bardzo ograniczonym zakresie, można by próbować dochodzić roszczeń również w Polsce, bo to w naszym kraju można słuchać przez internet dżingli, które wykorzystuje tunezyjskie radio. Czy i na ile byłoby to skuteczne, zależy już od szczegółów technicznych takiego przekazu - mówił Mioduszewski.

Poniżej można posłuchać, jak jeszcze dwa tygodnie temu brzmiało radio RM FM z dżinglami RMF FM.

Radio RMF FM od wielu lat jest liderem słuchalności w Polsce. Jak wynika z najnowszej fali badania Radio Track Kantar Polska, udział krakowskiej stacji pod względem słuchania w okresie od marca do maja 2021 r. w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 30,1 proc. Względem analogicznego okresu rok wcześniej udział zmniejszył się o 0,5 pkt. proc. Jednocześnie był to największy wzrost w zestawieniu.

Dołącz do dyskusji: Po naszym tekście stacja radiowa z Tunezji przestała grać dżingle RMF FM

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja_2021
Tyle było śmiechu, że i tak nic z tym nie zrobią a tu proszę. Da się? Da! Ciekawe komu teraz ukradną dżingle.
odpowiedź
User
Ribol
Nie po waszym telscie, tylko po interwencji kopca. Godna podziwu pyszka
odpowiedź
User
Rydzyki są ciężkostrawne
Tyle było śmiechu, że i tak nic z tym nie zrobią a tu proszę. Da się? Da! Ciekawe komu teraz ukradną dżingle.


Jeśli radio nazywa się RM FM, to teraz pewnie ściągną oprawę bezpośrednio od RM (Radia z ludzką twarzą: czytaj: Ma Ryja).
odpowiedź