SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stacje radiowe zmieniły ramówki w związku z koronawirusem, wprowadziły szczególne środki

W związku z zagrożeniem koronawirusem wiele redakcji w sporym stopniu przeszło na pracę zdalną i system rotacyjny. Ograniczono liczbę osób pracujących przy programach, zapraszanie gości, często audycje nadawane są z domu prowadzących.

fot. Shutterstock.comArticle

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia podało, że mamy 634 przypadki zarażonych koronawirusem, a z powodu choroby COVID-19 zmarło 7 osób.

Redakcje już od kilkunastu dni wprowadzały szczególne środki ostrożności: pracę zdalną jeśli to możliwe, tryb rotacyjny (zespoły w telewizji pracują wymiennie), większą częstotliwość dezynfekcji biur. Ramówki wszystkich stacji informacyjnych dostosowano do nowych warunków epidemii: powstały specjalne programy dotyczące koronawirusa, zwiększono także częstotliwość serwisów.

W czwartek u jednego z pracowników Polskiego Radia 24 potwierdzono zakażenie koronawirusem. - Bardzo proszę o nie popadanie w panikę. Na razie obowiązuje nas praca zdalna - przekazała pracownikom prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

ZPR Media ze wspólnymi serwisami informacyjnymi

Rozgłośnie radiowe również dostosowały się do obecnej sytuacji. W spółce TIME (nadawca m.in. Eski czy VOF FM) wprowadzono zmiany organizacyjne w pracy newsroomu radiowego. - Podzieliliśmy zespół na grupy, które pracują wymiennie, w tym samym składzie, aby ograniczyć ilość kontaktów. Jednocześnie wprowadziliśmy ograniczenia w jednoczesnym przebywaniu większej liczy pracowników w newsroomie. Część pracowników ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dziećmi korzysta z możliwości uzyskania zwolnienia z pracy - poinformowała nas Monika Polewska, rzeczniczka prasowa Grupy ZPR Media.

Od wtorku, 17 marca część treści newsowych jest wspólna dla wszystkich stacji Grupy Radiowej Time. Dotyczy to serwisów informacyjnych. - Dbając o jakość programów, staramy się jednocześnie chronić naszych pracowników, ograniczając do niezbędnego minimum liczbę kontaktów wewnątrz redakcji - dodaje Monika Polewska.

Agora z ofertą premium TOK FM na 30 dni

Natomiast redakcja Radia TOK FM indywidualnie uzgadnia ze swoimi gośćmi, jakimi urządzeniami i programami dysponują, aby połączyć się ze stacją. - Głównie są to Skype i Messenger i to one są najczęściej wykorzystywane do rozmów. Nie da się uniknąć telefonów, ale zespół stacji zachęca wszystkich do korzystania z komunikatorów, które mają zdecydowanie lepszą jakość niż zwykłe połączenie telefoniczne - informuje nas Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory, nadawcy m.in. Radia TOK FM.

Redakcja wprowadziła również możliwość przyjścia gości do studia, choć ich liczba jest nieznaczna - do tego typu rozmów wykorzystywane są dwa pomieszczenia, dziennikarz i rozmówca nie spotykają się osobiście.

Zespół radiowy częściowo pracuje w trybie zdalnym, rotacyjnie. Dziennikarze ograniczyli czas przebywania w redakcji do swojego pasma programowego, a pozostałą część pracy wykonują w domu.

Ramówka Radia TOK FM nadawana jest standardowo, poza głównym tematem serwisów informacyjnych, które są związane z pandemią koronawirusa.

Radio TOK FM uruchomiło także specjalną promocję – przez 30 dni za darmo można korzystać z bazy podcastów i skorzystać z subskrypcji oferty Premium TOK FM w ramach akcji #zostanwdomu.

Pozostałe stacje muzyczne Grupy Radiowej Agory: Rock Radio, Radio Pogoda, Radio Złote Przeboje pracują częściowo zdalnie, częściowo w redakcji, we wszystkich rozgłośniach przybyło serwisów informacyjnych.

Grupa Eurozet o koronawirusie, interwencyjne "W waszej sprawie"

Z kolei w Grupie Eurozet (nadawca Radia Zet, Antyradio, Meloradio, Chillizet) zmieniono tryb pracy – większość redakcji pracuje zdalnie oraz w trybie rotacyjnym. Zapraszani do studia goście często łączą się ze studiem za pośrednictwem komunikatorów internetowych lub telefonicznie.

Radio ZET wprowadziło zmiany ramówkowe: serwisy informacyjne zostały wydłużone i każdy z nich poświęcony jest tematowi koronawirusa, podobnie jak "Gość Radia ZET".  

Od 11 marca emitowany jest program informacyjno-interwencyjny "W waszej sprawie", w całości poświęcony tematyce pandemii. Można go posłuchać codziennie od 12.00 do 14.00 od poniedziałku do piątku.
 
Od 17 marca w paśmie porankowym w dni powszednie można usłyszeć o godz. 9.00 Roberta Sowę w "Zapasowej kuchni w Radiu ZET". - To program nie tylko o jedzeniu, ale również o zdrowym odżywianiu i tym jak gotować, aby wykorzystać wszystko to, co mamy w kuchni. Dodatkowo od poniedziałku do piątku o godzinie 20.00 Radio ZET przypomina wszystkie nagrane w 2019 roku koncerty "ZET Akustycznie"- aby umilić swoim słuchaczom czas jaki spędzają w domu #zostanwdomu - informuje nas Małgorzata Kozieł, rzeczniczka prasowa Eurozetu.

RMF FM z dodatkowymi wydaniami "Faktów", akcje wsparcia słuchaczy

Radio RMF FM na bieżąco informuje na temat zagrożeń wynikających z rozprzestrzeniania się koronawirusa, dziennikarze stacji codziennie przekazują informacje dotyczące zasięgu epidemii, tego jakie są objawy zarażenia wirusem, jak unikać tego ryzyka i jak zapobiegać oraz przekazują informacje z Ministerstwa Zdrowia, Sanepidu czy też Głównego Inspektoratu Sanitarnego.  

Bieżące informacje można też znaleźć na rmf24.pl w specjalnym raporcie, stworzono odrębną sekcje z poradami dla słuchaczy i internatów. Na portalu TwojeZdrowie.rmf24.pl.  znajduje się specjalna zakładka, dedykowana pandemii koronawirusa.

Na antenie wprowadzono dodatkowe wydania „Faktów”, a także uruchomiono dyżury telefoniczne lekarzy zakaźników oraz medycyny podróży. - Nasi słuchacze oraz internauci mogą zadać pytania również przez specjalny formularz. Stacja zaangażowała się także w akcję pomagającą zorganizować zbiórkę niezbędnych artykułów sanitarnych dla szpitali oraz przychodni lekarskich , a także artykułów pierwszej potrzeby dla seniorów, którzy są szczególnie narażeni na zainfekowanie - podaje portalowi Wirtualnemedia.pl Maciej Brzozowski, dyrektor public relations w Bauer Media.  

Zmieniono też oprawę antenową, zlikwidowane pasma z muzyką na imprezy.

Stacja zaangażowała się także m.in. w pomoc słuchaczom oczekującym na granicy z Polską, nagłaśniając problemy osób, które stały w kilku godzinnych korkach. Zorganizowano specjalną akcję z gwiazdami, które apelowały o pozostanie w domach i czaty, w których słuchacze mogą zadawać pytania.

Polskie Radio zmieniło ramówki, więcej audycji dla dzieci i polskiej muzyki

W trosce o dobro pracowników, gości i artystów – Polskie Radio zdecydowało o zawieszeniu do odwołania: koncertów, prób oraz wszystkich wydarzeń antenowych z udziałem publiczności, jakie były zaplanowane na najbliższe dni. Nie odbędą się też wycieczki organizowane przez Centrum Edukacji Medialnej PR, w ramach programów "Magia Radia" i "Sekrety Radia”, szkolenia komercyjne i pracownicze.

W Programie I w „Czterech Porach Roku” oraz w „Ekspresie Jedynki” nadawane są nowe cykle, w których eksperci będą udzielać odpowiedzi na pytania zadawane przez słuchaczy. Jedynka będzie też na bieżąco informować o działaniach rządu, które mają zmierzać do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, przekazywać informacje o sytuacji w Europie i na świecie. Stacja ma też podpowiadać słuchaczom, jakie sprawy urzędowe można załatwić w Polsce online oraz dzielić się poradami prawnymi, dotyczącymi praw i obowiązków pracowników i pracodawców, jakie wynikają z epidemii.

W radiowej Trójce emitowane są specjalne wydania audycji: „Puls Trójki”, „Do południa”, „Za a nawet przeciw”, „Klub Trójki”, w których będą omawiane sprawy związane m.in. z prawem pracy, zasadami bezpiecznego zachowania, odżywiania się, porady psychologów oraz podawane będą ważne informacje z punktu widzenia konieczności ograniczenia epidemii.

W radiowej Trójce nadawane są specjalne wydania audycji: „Puls Trójki”, „Do południa”, „Za a nawet przeciw”, „Klub Trójki”, w których będą omawiane sprawy związane m.in. z prawem pracy, zasadami bezpiecznego zachowania, odżywiania się, porady psychologów oraz podawane będą ważne informacje z punktu widzenia konieczności ograniczenia epidemii.

Polskie Radio 24 transmituje wszystkie konferencje prasowe, briefingi i oświadczenia związane z epidemią wirusa CoV-2. Stacja ma na bieżąco nadawać komunikaty i informacje przekazywane przez przedstawicieli rządu, instytucji państwowych, a także samorządów oraz kierownictwa szpitali w regionach. Prowadzona będzie również kampania informacyjna dotyczącą zwalczania koronawirusa w serwisach i magazynach informacyjnych oraz materiałach reporterskich. Polskie Radio 24 będzie też łączyć się z korespondentami Polskiego Radia zagranicą, aby podawać bieżące informacje spoza kraju.

Portal informacyjny PolskieRadio24.pl nadal będzie prowadzić akcję informacyjną i publikować materiały poradnikowe, oficjalne zalecenia i komentarze ekspertów. Od 5 marca, przez 24 godziny na dobę prowadzi specjalny raport na temat epidemii koronawirusa, publikuje analizy i porady związane z higieną.

W okresie przerwy w nauce i zajęciach przedszkolnych radiowa Jedynka przygotowała nowe propozycje programowe. W przedpołudniowym paśmie „Cztery Pory Roku” (audycja w godz. 9.00-12.00) dziennikarze podpowiedzą, jak zorganizować domowe zabawy i jak wspólnie ciekawie spędzić czas. W dźwiękowym konkursie „Od małego do dużego” dzieci będą opisywać jakiś przedmiot lub zjawisko, a dorośli spróbują trafnie odpowiedzieć na pytanie. Nagrodami będą m.in. książki do wspólnego czytania.

O godz. 10.35 Jedynka od poniedziałku do piątku prezentować będzie słuchowisko według powieści Juliusza Verne’a „20 000 mil podmorskiej żeglugi”. To druga część trylogii, w której skład wchodzą jeszcze „Dzieci kapitana Granta” i „Tajemnicza wyspa”. Będzie to radiowa adaptacja dzieła z 1974 roku w reżyserii Jerzego Markuszewskiego i dźwiękowej realizacji autorstwa Jerzego Jeżewskiego. W obsadzie: Jan Matyjaszkewicz, Piotr Fronczewski, Igor Śmiałowski, Józef Nalberczak, Andrzej Szalawski.

Z kolei Trójka umieszcza w codziennej ramówce - od poniedziałku do piątku - słuchowisko „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy (czyta Piotr Fronczewski, godz. 10.30). Będą też specjalne kulturalne rekomendacje dla dzieci i młodzieży, w których dziennikarze Trójki polecać będą książki, płyty i filmy (godz. 11.15) oraz powieść w odcinkach dla młodzieży (realizacja w przygotowaniu, wiadomo, ż nadawana będzie o godz. 13.20). Ponadto w popołudniowej audycji „Zapraszamy do Trójki” (godz. 16.00-19.00) emitowana zostanie „Mini Zagadkowa Niedziela”, czyli wybór najciekawszych rozmów z audycji „Zagadkowa Niedziela” Katarzyny Stoparczyk (goście inspirujący dziecięcą wyobraźnię – początek ok. godz. 18.10).

Publiczna rozgłośnia emituje więcej autorskich audycji w Programie I Polskiego Radia poświęconych polskiej muzyce rozrywkowej. Emitowane będą również powtórki koncertów, jakie miały miejsce podczas Festiwalu Lata z Radiem oraz wydarzeń, które odbywały się w Studiu im. Witolda Lutosławskiego, w tym te w ramach cyklu „To, co najpiękniejsze”.

Z kolei Trójka nadaje głównie polskie piosenki, na antenie pojawią się archiwalne koncerty. Dziennikarz Kuba Strzyczkowski napisał słowa do utworu - apelu o pozostanie w domach, muzykę przygotował Dariusz Kozakiewicz z zespołu Perfect.
W cyfrowej Czwórce także są emitowane archiwalne koncerty.

Więcej polskiej muzyki

Od poniedziałku 16 marca 80 proc. muzyki nadawanej w Radiu Dla Ciebie stanowią polskie piosenki. W ten sposób radio chce pomóc artystom, będącym w trudnej sytuacji finansowej z powodu koronawirusa. Do akcji włączyło się też Radio Opole.

Podobne rozwiązanie wprowadziło Radio Afera. - Chcielibyśmy chociaż w ten symboliczny sposób podziękować polskim twórcom, którzy dają nam tyle radości i powodów do dumy - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Edgar Hein, redaktor programowy rozgłośni.

Z powodu koronawirusa wiele imprez zostało odwołanych lub przesuniętych, a koncertów odwołanych. Antyradio odwołało galę „Płyta Rocku”, anulowano Galę MocArty 2019 RMF Classic, która miała się odbyć 9 marca w Warszawie, eliminacje do Konkursu Chopinowskiego (od początku marca) i koncerty w ramach eliminacji do Pol'and'Rock (28 marca).

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut. Liderem słuchalności w zeszłym roku było RMF FM, a PR1 i PR3 odnotowały historycznie najniższe wyniki.

Dołącz do dyskusji: Stacje radiowe zmieniły ramówki w związku z koronawirusem, wprowadziły szczególne środki

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Remi
W Rmf :,, Zmieniono też oprawę antenową, zlikwidowane pasma z muzyką na imprezy... ". Ha hah i to co daje przeczytałem to się z tego roześmiałem. Żal mi Rmf że nic nie robi żeby przyciągnąć słuchaczy. Ktoś powie że wprowadzono dodatkowe wydania Faktów aby słuchacze byli na bieżąco i wiedzieli o wszystkim jako pierwsi no ale przepraszam Radio ZET informuje "Wiadomością z ostatniej chwili" czyli znów Rmf informuje jako drugie. Oby to odbiło się Rmf na słuchalności które zamiast w tym ważnym czasie przyciągnąć uwagę słuchaczy to tego nie robi
odpowiedź
User
Gość X
Jeśli rzeczywiście zadziała wzrost temperatur to po świętach tę zmianę można stopniowo wycofywać lub też robić regionami, szczególnie tymi gdzie jest mniej zakażeń.
odpowiedź
User
LUDZIE TROCHE SZACUNKU!
W Rmf :,, Zmieniono też oprawę antenową, zlikwidowane pasma z muzyką na imprezy... ". Ha hah i to co daje przeczytałem to się z tego roześmiałem. Żal mi Rmf że nic nie robi żeby przyciągnąć słuchaczy. Ktoś powie że wprowadzono dodatkowe wydania Faktów aby słuchacze byli na bieżąco i wiedzieli o wszystkim jako pierwsi no ale przepraszam Radio ZET informuje "Wiadomością z ostatniej chwili" czyli znów Rmf informuje jako drugie. Oby to odbiło się Rmf na słuchalności które zamiast w tym ważnym czasie przyciągnąć uwagę słuchaczy to tego nie robi


MILCZ GŁUPCZE! NIE MASZ KOMPLETNIE POJECIA O ROLI RADIA W TAKICH MOMENTACH - TO SIE ZAMKNIJ! NIE MASZ POJECIA O PRACY DZIENNIKARZY - TO NIE JEST MOMENT NA WOJENKI CHŁOPCÓW W KROTKICH SPODENKACH! Rzuc to hejterską zbroje i idz do wolantariatu pomagac ludziom!
odpowiedź