SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Starlik już działa w Ukrainie. Musk: oprogramowanie zaktualizowane, żeby zmniejszyć zużycie prądu

Wicepremier Ukrainy Mykhailo Fedorov podziękował Elonowi Muskowi za to, że jego firma SpaceX dostarczyła infrastrukturę i sprzęt do korzystania z internetu satelitarnego Starlink. Musk podkreślił, że zmodyfikowano oprogramowanie usługi tak, żeby zmniejszyć zużycie prądu, i włączono roaming mobilny.

Elon Musk Article

W środę po południu Mykhailo Fedorov, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy, poinformował, że świadczony przez SpaceX internet satelitarny Starlink działa już w tym kraju. - Dzięki Starlinkowi nasze miasta pozostają połączone oraz działają służby ratujące życie - podkreślił.

Zaznaczył, że w związku z atakami rosyjskimi na infrastrukturę Ukraina potrzebuje generatorów prądu, żeby utrzymać działanie Starlinka i opartych na nim usług.

Elon Musk zasugerował mu, żeby wykorzystywać panele słoneczne. Fedorov zwrócił uwagę, że w Ukrainie jest teraz zbyt duże zachmurzenie i dodatkowo dym z pożarów. - Ostatni raz dla paliw kopalnych? Potem pomożesz odbudować Ukrainę w pełnej energii słonecznej + magazynowaniu jej? - spytał biznesmena.

Musk: Starlink z ulepszeniami w Ukrainie

W czwartek po południu Elon Musk poinformował, że oprogramowanie Starlinka został zaktualizowane „w celu zmniejszenia szczytowego zużycia energii, dzięki czemu Starlink może być zasilany z zapalniczki samochodowej”.

- Włączony roaming mobilny, dzięki czemu antena z układem fazowanym może utrzymywać sygnał podczas poruszania się pojazdu - dodał biznesmen.

Musk przekazał też ważne jego zdaniem ostrzeżenie. - Starlink to jedyny nierosyjski system komunikacji nadal działający w niektórzych częściach Ukrainy, więc prawdopodobnieństwo namierzenia go jest wysokie. Proszę, używajcie go z ostrożnością - stwierdził.

SpaceX błyskawicznie dostarczył Ukrainie satelity i anteny do Starlinka

W sobotę po południu Mykhailo Fedorov napisał do Elona Muska na Twitterze. Zauważył, że podczas gdy firma biznesmena planuje kolonizację Marsa, Rosja próbuje okupować Ukrainę, a gdy firma Muska z sukcesem testuje rakiety wielokrotnego użytku, rosyjskie rakiety są wystrzeliwane do ukraińskich cywilów. Poprosił Muska, by zapewnił dla Ukrainy stacje do internetu satelitarnego Starlink.

Biznesmen odpowiedział jeszcze tego samego dnia. - Usługa Starlink jest teraz aktywna w Ukrainie. Więcej terminali w drodze - poinformował. Mykhailo Fedorov podziękował Muskowi oraz „wszystkim, którzy wspierają Ukrainę”.

W poniedziałek wieczorem do Ukrainy dotarła ciężarówka wypełniona zestawami do korzystania ze Starlinka. Mykhailo Fedorov podziękował z to Elonowi Muskowi.

Internet Starlink od ponad roku

Publiczne testy internetu Starlink, oferowanego przez firmą Elona Muska SpaceX, rozpoczęły się w USA jesienią 2020 roku. Docelowo usługa ma być świadczona na całym świecie z wykorzystaniem ok. 12 tys. satelitów.

Wiosną ub.r. SpaceX zawarł z Google porozumienie, w ramach którego z internetu Starlink będą mogły korzystać centra przetwarzania danych Google Cloud. Ma to pomóc w dostępie do chmury Google szczególnie tym firmom i organizacjom, które działają na terenach z utrudnionym dostępem do internetu.

Użytkownicy z Polski zestawy do internetu Starlink mogą zamawiać od jesieni ub.r.

Dołącz do dyskusji: Starlik już działa w Ukrainie. Musk: oprogramowanie zaktualizowane, żeby zmniejszyć zużycie prądu

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Thank you Elon!
I ja dziękuję!
5 0
odpowiedź
User
SEA
Brawo!
4 0
odpowiedź
User
asdasd
ta akcja rozwala mi mózg i pojęcie o komunikacji w XXI wieku
3 0
odpowiedź