SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Wnet za koncesję zapłaci prawie pół miliona zł. Stacja z emisją analogową od 12 listopada

Pod koniec września Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o przyznaniu Radiu Wnet koncesji w Warszawie - na 87,8 MHz i na 95,2 MHz - w Krakowie. Szef i założyciel stacji Krzysztof Skowroński zapowiadał, że rozgłośnia zainauguruje swoją działalność w eterze 16 października. Ostatecznie ruszyła 12 listopada. Za koncesję stacja zapłaci niemal pół miliona złotych.

Article

Pod koniec września Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o przyznaniu Radiu Wnet koncesji na 10 lat, na rozpowszechnianie programu o charakterze uniwersalnym na częstotliwości 87,8 MHz w Warszawie i na 95,2 MHz w Krakowie.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl szef i założyciel stacji Krzysztof Skowroński zapowiadał, że chciałby, aby radio ruszyło 16 października br. ze względu na symboliczną datę – tego dnia Karol Wojtyła został papieżem.

Oficjalny start planowany na 12 listopada

Stacja finalnie ruszyła 12 listopada br. o godzinie 12.11 na częstotliwościach w Warszawie - na 87,8 MHz i na 95,2 MHz - w Krakowie.

Gośćmi pierwszej audycji byli przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski i Teresa Bochwic (KRRiT) oraz poseł Marek Jakubiak.

12 listopada Radio Wnet przygotowało specjalną ramówkę - m.in. zamiast „Poranka Radia Wnet” założyciel rozgłośni Krzysztof Skowroński poprowadził specjalną audycję w południe.

Zaproszeni goście odśpiewali wspólnie pieśń „My, Pierwsza Brygada”. Na antenie pojawili się m.in. Anna Popek, Piotr Gociek, Dorota Kania, Jolanta Hajdasz, Marek Jakubiak, Gabriel Janowski, Jerzy Targalski i Antoni Macierewicz.

W "Manifeście programowym Radia Wnet", który opublikowano w niedzielę na stronie internetowej rozgłośni, Krzysztof Skowroński napisał m.in. „Naród jest bowiem wielką wspólnotą ludzi, których łączą różne spoiwa, a nade wszystko kultura. Naród istnieje z kultury i dla kultury” – te słowa, wygłoszone przez św. Jana Pawła II w UNESCO, są myślą przewodnią Radia WNET. Parafrazując: Radio jest wspólnotą słuchaczy, których łączą różne spoiwa, a najważniejszym jest kultura.
Te różne spoiwa radia to jego różnorodność ufundowana na wspólnej podstawie tradycji, historii, świata wartości, które wychodzą ku nowoczesności, przywdziewają jej szaty, mówią jej językiem i ogarniają współczesną formą. Spoiwa takie, jak słowo i muzyka, historia i teraźniejszość, klasyka i awangarda przenikają się, występują jednocześnie, zaskakują. Taki efekt można osiągnąć tylko opierając koncepcję radia na audycjach autorskich i nowoczesnej technologii, dającej możliwość szybkiego przenoszenia się w przestrzeni, tworzenia wielu studiów umożliwiających szybkie poruszanie wyobraźni słuchacza.
Uważamy, że radio to autorsko-przestrzenna gra, w której ciągłości programu towarzyszy stały element zaskoczenia. Budując wspólnotę słuchaczy, trzeba dać im jak najwięcej spoiw ją budujących w jednym czasie, nie tworząc kakofonii.
Radio WNET nie będzie radiem poszukującym słuchacza; chcemy być radiem odnalezionym przez słuchacza, ale nie zamierzamy się chować. Przeciwnie – budujemy radio obecne na ulicy, o które ludzie będą się potykać. Radio otwarte, w którym potencjalnie każdy może wystąpić, do studia którego drzwi nie muszą być otwarte, bo tych drzwi po prostu nie ma. Radio obecne, radio dynamiczne, radio zaskakujące, radio autorskie, budujące w słuchaczu uczucie radości i siły, wyzwalające energię do wspólnego działania, ale też radio informacyjne, nie stroniące od trudnych tematów, głębokiej dyskusji, wiary, najważniejszych problemów świata - podkreślił szef radia.

Koncesja za prawie 500 tys. zł

W dokumentach koncesyjnych udostępnionych przez KRRiT można przeczytać, że koszt opłaty koncesyjnej wyniesie niemal pół miliona złotych - dokładnie 490 597 zł. Spółka złożyła wniosek o jej rozłożenie na dziesięć równych rocznych rat. Koncesja obowiązuje do 17 października 2028 roku.

Nadawca we wniosku koncesyjnym uzasadnił, że stacja zostanie stworzona dla "ludzi ciekawych świata, poszukujących informacji, takich dla których radio nie jest stacją towarzyszącą, a medium, z którym się identyfikują".

- Radio WNET to (…) Radio obecne, radio dynamiczne, radio zaskakujące, radio autorskie, budujące w słuchaczu uczucie radości i siły, wyzwalające energię do wspólnego działania, ale też radio informacyjne, nie stroniące od trudnych tematów, głębokiej dyskusji, wiary, najważniejszych problemów świata. Słowem: proponujemy program uniwersalny. Zamierzamy udowodnić, że jest wiele osób, które oczekują (…) radia, które jest autentyczne, podmiotowe (…), które stara się ogarnąć człowieka w jego całości: marzeniach, lękach, rozterkach, pytaniach, radościach; które nie ucieka i dla którego żaden ze światów - czy to polityki, czy rozrywki (…) - nie jest domem, bo domem i treścią jest to wszystko, co nas otacza. (…) Więcej niż Radio! - czytamy uzasadnienie rozgłośni we wniosku o udzielenie koncesji.

W programie Radia Wnet mają znaleźć się audycje informacyjne, publicystyczne (niewielka część poświęcona tematyce lokalnej); programy rozrywkowe, o tematyce sportowej, audycje poradnicze,edukacyjne, dla dzieci i młodzieży, o tematyce religijnej; inne – wspólnototwórcze uwzględniające polską tradycję, historię i kulturę; muzyka (rozrywkowa, poważna, inne rodzaje ma stanowić ponad połowę dobowego czasu nadawania programu).

Jako źródła finansowania radia wskazano środki, które będą pochodziły z podwyższenia kapitału zakładowego spółki.
Nowe udziały zostaną objęte przez Barbarę Jadwigę Grzelak, Mariusza Banaszuka, Szczepana Witolda Marczyńskiego, Władysława Jana Piotrowskiego, Ryszarda Stefana Florka, Pawła Szataniaka.

"Radio to olbrzymia odpowiedzialność"

Szef i założyciel stacji dzień po wygraniu konkursu na częstotliwości mówił m.in. w porannej audycji Radia Wnet, że „radio to olbrzymia odpowiedzialność”. - Radio, które trwa 24 godziny i które będzie radiem „innym, niż wszystkie” i o którym powiedzieliśmy, że będzie czymś więcej, niż radiem - będzie radiem osobowości, ma być nieprzewidywalne. Budowanie tego z małych klocuszków jest wielkim obowiązkiem i trudem, który rozpoczął się dawno temu, ale będzie trwał i codziennie nam towarzyszył – powiedział.

W warunkach przyznania koncesji określono, że rozgłośnia ma zawierać różne gatunki i formy radiowe oraz różnorodną problematykę. Program ma proponować także audycje informacyjne, publicystyczne, o tematyce społeczno-politycznej oraz wspólnotowo-twórcze, uwzględniające polską tradycję, historię i kulturę. Kanał ma być rozpowszechniany codziennie przez 24 godziny na dobę. Audycje słowne i inne przekazy mają stanowić nie mniej niż 30 proc. tygodniowego czasu nadawania w godzinach 6-23.

Częstotliwość po Radiu Bajka

Radio Wnet w oparciu o zgodę na emisję okolicznościową nadawało już na częstotliwości 87,8 MHz w okresie od 16 października ubiegłego roku do 13 stycznia br. Po tym czasie stacja zgłosiła się z wnioskiem o zgodę na przeprowadzanie testów do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zgody na dalsze testy nie wyraził jednak przewodniczący KRRiT, Witold Kołodziejski (prezes UKE wydaje zgodę w porozumieniu z przewodniczącym KRRiT).

Wcześniej z częstotliwości 87,8 MHz korzystało Radio Bajka, któremu cofnięto zezwolenie na nadawanie. Fundacja Bajka otrzymała koncesję na nadawanie programu adresowanego do dzieci (głównie w wieku od 2 do 7 lat) w grudniu 2010 roku. Niemal od razu decyzję tę zaskarżył jeden z wnioskodawców i sprawa trafiła do sądu. W 2015 roku stacja faktycznie zniknęła z eteru, a w grudniu ub.r. cofnięto jej koncesję. W Krakowie na 95,2 MHz również nadawało Radio Bajka, które koncesję uzyskało w lipcu 2011 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio Wnet za koncesję zapłaci prawie pół miliona zł. Stacja z emisją analogową od 12 listopada

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Michal
Rzygac sie na sama mysl chce ze cos takiego.bedzie nadawac,szkoda ze w krakowie nie ma takiej stacji jak express z Tychow,przegonili by wiekszosc stacji
odpowiedź
User
Aby
Cos mala ta oplata...
odpowiedź
User
ciekawy
Ktoś kojarzy, kiedy KRRiT ogłaszała konkurs na tę częstotliwość?
odpowiedź