SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Start-up dofinansowany przez Roberta Lewandowskiego z europejskim grantem

Samurai Labs otrzymało dofinansowanie w wysokości 50 tysięcy euro z europejskiego programu Horyzont 2020. Jednym z inwestorów tego start-upu pracującego nad automatycznym wykrywaniem hejtu jest Robert Lewandowski.

Od lewej: Dawid Urban - przedsiębiorca i inwestor, Michał Wroczyński - CEO Samurai Labs, Robert Lewandowski Article

Samurai Labs to jednej z trzech projektów z Polski, które otrzymały w tej rundzie dofinansowani z europejskiego programu Horyzont 2020. Spośród 25 krajów i 2822 złożonych wniosków, dofinansowanie uzyskały 274 projekty z Europy. Łączna kwota przyznana przez Komisję Europejską na innowacje to 13,7 miliona euro.

"Projekt Samurai Labs, dotyczący wykrywania i redukcji przemocy w sieci, otrzymał bardzo wysoką ocenę Europejskiej Rady Innowacji, która przyznała mu maksymalne dostępne w tej rundzie dofinansowanie. Środki mają być spożytkowane na potwierdzenie gotowości modelu biznesowego do wejścia na rynek. Realizacja projektu otwiera firmie dostęp do kolejnego grantu o wartości 2,5 mln euro" - informuje firma w komunikacie.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Samurai Labs przyznano łącznie 50 tys. euro, które zostaną przeznaczone na zbadanie, czy projekt ma szansę na realizację i wdrożenie w zaproponowanej formie. Laboratorium otrzymało na razie zaliczkę na poczet realizacji projektu, po wykonaniu zadania otrzyma resztę.

- Pozytywna ocena Europejskiej Rady Innowacji jest dla nas potwierdzeniem tego, że według niezależnych ekspertów nowa metoda zwalczania cyberprzemocy tworzona przez Samurai Labs ma potencjał do rzeczywistego obniżenia tego zjawiska w przestrzeni internetowej -– mówi Michał Wroczyński, CEO Samurai Labs.

Obok Samurai Labs, środki otrzymały polskie projekty satelitarnego systemu monitorowania pożarów oraz szybkiego testu przesiewowego na raka piersi.

- Wniosek Samurai Labs otrzymał dofinansowanie z uwagi na swoją innowacyjność i przełomowe podejście, umożliwiające rozwiązanie realnego i niezwykle istotnego problemu społecznego. Samurai Labs to interdyscyplinarny zespół naukowców i ekspertów, wnoszących wartość dodaną do całego projektu - komentuje Magda Zawadzka z firmy CRIDO, doradzającej przy pozyskaniu grantu.

Robert Lewandowski inwestorem Samurai Labs

W ubiegłym roku w Samurai Labs zainwestował Robert Lewandowski. Piłkarz dokapitalizował strart-up wspólnie z biznesmenem Dawidem Urbanem, nie podano jednak, w jakiej kwocie ani w jakiej części przejęli udziały firmy.

Narzędzie od Samurai Labs ma automatycznie wykrywać i blokować wpisy w internecie zawierające hejt i opisujące działania niezgodne z prawem (np. próby umówienia się z dzieckiem przez pedofila). Będzie też przesyłać informacje do moderatorów, którzy będą mogli blokować autorów takich treści.

Samurai Labs jest zarejestrowane w Dolinie Krzemowej, działalność operacyjną prowadzi zaś w Gdyni. Jej założycielem i szefem jest Michał Wroczyński, z wykształcenia lekarz, zajmujący się projektami biznesowymi opartymi na sztucznej inteligencji.

 

Horyzont 2020 wspiera europejskie start-upy

Horyzont 2020 to największy unijny program w zakresie badań naukowych i innowacji, w ramach którego w ciągu 7 lat (2014–2020) dostępne są fundusze o wartości prawie 80 mld euro. Przez 6 lat trwania programu, z wykorzystanego dotychczas budżetu (ok. 77 mld zł) Polska otrzymała tylko 1 proc. środków.

Program Horyzont 2020 obejmuje trzy dotychczas odrębne programy wspierania badań na poziomie unijnym: 7. Program Ramowy UE w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji, dedykowaną innowacyjności część Programu Ramowego na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP) oraz działania Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Start-up dofinansowany przez Roberta Lewandowskiego z europejskim grantem

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Wyjdzie, jak zawsze - zamiast walki z hejtem bedzie cenzura. I Lewandowski sie pod tym podpisuje? Jak ktos po mnie jedzie to jego sprawa, nikt mi nie kaze czytac jego wypocin.
10 0
odpowiedź
User
Sebek
Znów Lewandowski dość patrzenia reklamy Lewandowski znów kasa i kasa brakuje im polska kraj do dupy żeby im dać kasy więcej
2 0
odpowiedź
User
Tobi
Zamiast biednym ludziom dać kasy to im trzeba dać chory kraj żeby im kasę dać więcej
4 0
odpowiedź