SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Startup Billon otrzyma ponad 2 mln euro od Komisji Europejskiej

Prawie dwa miliony euro dotacji otrzyma od Komisji Europejskiej polski startup Billon. Pieniądze przeznaczy na rozwój i uruchomienie platformy płatności e-commerce na rynku polskim i brytyjskim, która eliminuje z nich etap pośredników.

Article

W walce o dotacje z programu Horyzont 2020, Billon pokonał prawie 1500 konkurentów z krajów UE. Czym konkurują? Innowacyjnym rozwiązaniem na rynku mikropłatności, które eliminuje z jej wykonania bank lub innych pośredników.

Technologia opracowana przez Bilon opiera się na tzw. blockchaingu, czyli rozproszonym rejestrze (DLT - Distributed Ledger Technology). Dzięki niemu pieniądze użytkownika zapisane są w aplikacji mobilnej na smartfonie i przesyłane bez udziału pośredników. Teraz każda płatność online  obsługiwana jest najczęściej przez bank lub operatora kart płatniczych.
Rozwiązanie firmy Billon ma szansę stać się standardem mikropłatności w ciągu najbliższych kilku lat.

- Jako pierwsza firma na świecie stworzyliśmy funkcjonujące rozwiązanie płatnicze w oparciu o DLT, które wykorzystuje realne, lokalne waluty. We współpracy z bankami w Polsce oraz Wielkiej Brytanii zapisujemy w technologii rozproszonego rejestru polskie złote i funty. Teraz rozszerzamy ofertę, umożliwiając nie tylko wypłatę, ale też wydawanie pieniędzy online – komentuje Robert Kałuża, współzałożyciel i dyrektor operacyjny Billon.

Prawie dwa miliony euro dotacji Billon przeznaczy na rozwój swojego rozwiązania wypłat nagród motywacyjnych dla firm oraz wprowadzenie na rynku polskim i brytyjskim platformy płatności dla e-commerce i do monetyzacji treści.

Umowa między spółką a Komisją Europejską zostanie podpisana w ciągu kilku najbliższych tygodni. Billon planuje uruchomienie platformy na jesieni w Polsce, a w przyszłym roku w Wielkiej Brytanii.

- Spełniamy potrzeby ludzi młodych, zaangażowanych cyfrowo. W Polsce znakomita większość ludzi poniżej 18 roku życia nie ma konta w banku. Są aktywni, tworzą i chcą zarabiać. (...) Dzisiejsze rozwiązania płatnicze dla tej grupy obejmują mało wygodne karty przedpłacone oraz, nieopłacalne z perspektywy twórcy, SMSy Premium - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, Tadeusz Kuropatwiński, dyrektor zarządzający obszarem Digital Payments w Billon.

Billon działa w Polsce i Wielkiej Brytanii, ale planuje rozwój na skalę światową - podkreślono w komunikacie. Firma wystąpiła w prezentacji "Start-upy w Pałacu" zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP i w nagrodę weźmie udział w jednej z misji gospodarczych głowy państwa. Została też zaproszona przez Ministerstwo Rozwoju na targi przemysłowe w Hanowerze, jako "jeden z najbardziej obiecujących polskich start-upów". W czerwcu, na zaproszenie ambasady RP w Tokio, Billon reprezentował polską branżę fintech na seminarium z udziałem 120 przedstawicieli japońskich firm finansowych.

Horyzont 2020 to program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej z budżetem prawie 80 mld euro. Billon ubiegał się o dofinansowanie w ramach SME Instrument - programu przeznaczonego dla małych i średnich przedsiębiorstw tworzących i wdrażających innowacje w życie. W tej rundzie finansowania uczestniczyło 1514 projektów z Europy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Startup Billon otrzyma ponad 2 mln euro od Komisji Europejskiej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl