SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Michał Brański pożycza dalsze 400 tys. zł Stomilowi Olsztyn

Współwłaściciel i wiceprezes Wirtualnej Polski Michał Brański zwiększył do 600 tys. zł pożyczkę dla klubu piłkarskiego Stomil Olsztyn. Nadal prowadzi rozmowy z prezydentem Olsztyna dotyczące przejęcia udziałów tego klubu.

Michał Brański Article

O zwiększeniu kwoty pożyczki od Michała Brańskiego poinformował w sobotę rano Maciej Radkiewicz, prezes Stomilu Olsztyn.

- Pożyczka zostanie przekazana w przyszłym tygodniu i została udzielona bez poręczenia ze strony klubu i miasta, co jest dowodem zaufania potencjalnego inwestora i wiary w sukces rozmów. Te środki oraz finansowanie przyznane przez Urząd Miasta w ostatnich dniach zapewniają klubowi spokojne działanie - zapowiedział.

- Wyrażam głęboką nadzieję, iż toczące się negocjacje Pana Michała Brańskiego z Panem Prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem zakończą się sukcesem - dodał Radkiewicz.

Stomil ze stratami i długiem, zaczął rundę wiosenną

Półtora tygodnia temu poinformowano, że Michał Brański udzieli Stomilowi 200 tys. zł pożyczki. Ponadto przez najbliższe ok. 8 tygodni będzie negocjował umowę inwestycyjną z klubu. Nie ujawniono, jaką część jego udziałów może przejąć. Pożyczone środki mają zostać wydane na zaległe wynagrodzenia dla piłkarzy i kadry trenerskiej oraz zobowiązania wobec ZUS-u i urzędu skarbowego.

Obecnie Stomil jest własnością miasta Olsztyn. W ostatnich latach klub przeżywał spore kłopoty finansowe - według sprawozdania w KRS w 2017 roku miał 2,27 mln zł wpływów sprzedażowych i 1,56 mln zł straty netto, a w 2016 roku - 2,47 mln zł wpływów i 862,7 tys. zł straty netto.

W drugiej połowie lutego Maciej Radkiewicz, uzasadniając rezygnację ze stanowiska prezesa, z której szybko się wycofał, poinformował, że Stomil ma ok. 4 mln zł zadłużenia, co bardzo utrudniało rozmowy z potencjalnymi sponsorami. - Sponsorzy warunkowali wejście w Klub spłatą zadłużeń! Sytuacji nie ułatwiał przestarzały stadion z 1978 r. Wiem, że zbudowałbym stabilny budżet, gdyby tylko udało się ten problem właścicielowi rozwiązać. Wielokrotnie rozmawiałem w tej sprawie z władzami miasta, jednak zawsze słyszałem, że pieniędzy na spłatę powstałych przed moim przyjściem zobowiązań w miejskiej kasie nie ma - opisał Radkiewicz.

Stomil Olsztyn występuje obecnie w Fortunie I Lidze (to w praktyce drugi poziom rozgrywkowy, po Lotto Ekstraklasie). W 21 meczach jesiennej części sezonu zdobył 19 pkt (plus trzy karnie odjęte) i zajmuje trzecie miejsce od końca tabeli, ostatnie zagrożone spadkiem do niższej ligi. W zeszły weekend w pierwszym meczu wiosennej odsłony sezonu klub wygrał u siebie 2:0 z GKS Tychy.

Brański ma 13 proc. akcji Wirtualnej Polski

Michał Brański od ponad 20 lat jest związany z branżą internetową. W drugiej połowie lat 90. wspólnie z Jackiem Świderskim i Krzysztofem Sierotą założyli o2.pl, który początkowo obejmował pocztę elektroniczną Tlen.pl i serwis informacyjny, a w kolejnych latach rozszerzył się o wiele serwisów tematycznych (m.in. Pudelek.pl, Kafeteria.pl, Biztok.pl).

Pięć lat temu Grupa o2 wspólnie z funduszem Innova Capital za 385 mln zł kupiła Wirtualną Polskę, która już pod rządami Świderskiego, Brańskiego i Sieroty przeprowadziła szereg przejęć mniejszych serwisów i wydawców, głównie z branży e-commerce. Wiosną 2015 roku WP zadebiutowała na warszawskim rynku giełdowym, a w grudniu 2016 roku trójka menedżerów odkupiła znaczące pakiety jej akcji od Innova Capital i MCI.

Obecnie do Świderskiego, Brańskiego i Sieroty należy po 3,78 mln akcji Wirtualnej Polski, które stanowią po 13,04 proc. jej kapitału i dają po 18,74 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Każdy z tych pakietów jest wyceniany na 219 mln zł (przy kursie spółki wynoszącym 58 zł).

W 2017 roku Wirtualna Polska wypłaciła 31,69 mln zł dywidendy, a w ub.r. - 27,78 mln zł. Za każdym razem jej główni akcjonariusze otrzymywali po ok. 4 mln zł. W pierwszych trzech kwartałach ub.r. firma osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 20,1 proc. do 393,8 mln zł oraz 49,4 mln zł zysku netto (wobec 30,3 mln zł rok wcześniej).

Michał Brański nie komentuje szczegółowo inwestycji w Stomil Olsztyn. W odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl podkreślił jedynie, że to jego prywatna inicjatywa, niezwiązana z Wirtualną Polską.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Michał Brański pożycza dalsze 400 tys. zł Stomilowi Olsztyn

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Roberto
Posikałem się. Czy to jakiś znajomuś kogoś tu? No dał/pożyczył 200 no 400 no i ?
11 1
odpowiedź
User
Gogogg
Szacun Michał, fajnie że ratujesz klub z tradycją, dodatkowo w rundzie wiosennej na 2 mecze 4 pkt. Jesteś gość. TLG!!!
2 1
odpowiedź
User
Kajus
Szczodry Pan, boże co za komedia, że chłop wstydu nie ma. Filantrop z bożej łaski....
2 0
odpowiedź
User
Krwawy Popek
Szacun Michał, fajnie że ratujesz klub z tradycją, dodatkowo w rundzie wiosennej na 2 mecze 4 pkt. Jesteś gość. TLG!!!

Sam zdobył te punkty, to jeszcze większy szacun...
0 0
odpowiedź
User
Andy Mott
Cześć i jak się masz dzisiaj?

Piszemy do Ciebie, aby poinformować Cię o naszej firmie pożyczkowej oferującej pożyczki osobom indywidualnym, firmom i organizacjom. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 3% na okres od 1 do 10 lat, a nasza kwota pożyczki wynosi od 10 000 do 10 000 000,00, skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty wells3fargo@gmail.com

Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Tobą i gwarantujemy bezpieczną i legalną transakcję.

Dziękujemy za poświęcenie czasu na przeczytanie naszej wiadomości w oczekiwaniu na odpowiedź
0 0
odpowiedź