SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wybrano nowego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Nowym prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich został scenarzysta Grzegorz Łoszewski. Zastąpił na tym stanowisku Jacka Bromskiego.

Grzegorz Łoszewski, fot. screen z YouTube / Polish Screenwriters' GuildGrzegorz Łoszewski, fot. screen z YouTube / Polish Screenwriters' Guild

Zwyczajne walne zebranie członków Stowarzyszenia Filmowców Polskich wybrało w sobotę nowego prezesa organizacji, który zastąpi na stanowisku Jacka Bromskiego. Nowym prezesem SFP wybrano Grzegorza Łoszewskiego, który będzie pełnił tę funkcję przez dwa lata.

Łoszewski to autor scenariuszy filmowych, seriali i teatrów telewizji, laureat m.in. nagrody Hartley-Merrill, nagrody za scenariusz na FPFF w Gdyni, nagród na festiwalach w Moskwie, Teheranie, European CIVIS Prize. Pracował także jako wykładowca w szkołach filmowych w Łodzi i Gdyni. Od 2008 r. działa w zarządzie koła scenarzystów SFP, jest współtwórcą Gildii Scenarzystów Polskich. W 2022 r. został wybrany do zarządu głównego SFP i Rady Repartycyjnej SFP-ZAPA.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Najważniejszą sprawą dla środowiska filmowego jest w tej chwili doprowadzenie do uchwalenia nowelizacji prawa autorskiego dającej twórcom tantiemy z internetu. Na tym celu zamierzam się teraz skupić - powiedział nowy prezes, cytowany w informacji prasowej, przesłanej PAP w sobotę.

- W dalszej pespektywie znajduje się aktualizacja katalogu tzw. czystych nośników powiązana z Ustawą o artyście zawodowym, bo to także przyniesie istotne środki dla twórców oraz doprowadzi do ucywilizowania statusu skarbowo-ubezpieczeniowego dziesiątek tysięcy twórców. Trzecim wyzwaniem jest przywrócenie Telewizji Polskiej właściwej pozycji na rynku audiowizualnym, tak, aby ponownie mogła wspierać polskich twórców - dodał.

Sześciu kandydatów na szefa Stowarzyszenia Filmowców Polskich

W czerwcu na stronie internetowej SFP ukazała się lista sześciu kandydatów na to stanowisko. Znaleźli się na niej: Jacek Bromski, operator Michał Bukojemski, operator Andrzej Ślązak, producent Arkadiusz Wojnarowski, scenarzysta Grzegorz Łoszewski oraz scenarzysta i reżyser Radosław Piwowarski, który ostatecznie zrezygnował z ubiegania się o funkcję.

Wyborcza.pl dotarła do listu, w którym Bromski tłumaczył członkom SFP, dlaczego zmienił zdanie. Według niego decyzja o ustąpieniu ze stanowiska miała osłabić "pozycję SFP, przez co kina +podjęły kroki, żeby przestać wywiązywać się z obowiązku płacenia tantiem+". - Prezes straszy, że „w ślad za kinami pójdą inni”, i obawia się o losy ustawy dotyczącej tantiem - czytamy na portalu.

Dołącz do dyskusji: Wybrano nowego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tekla
Może wreszcie telewizje przestaną nadawać w kółko filmy Bromskiego, bo to wyglądało jak płacenie jakiegoś haraczu.
odpowiedź
User
Xyz
Super! Zamiast uniwersum "U Pana Boga za piecem" Bromskiego będziemy oglądać codziennie "Ojca Mateusza" ze scenariuszem Łoszewskiego.
odpowiedź
User
Bracia Pìerdolec
Super! Zamiast uniwersum "U Pana Boga za piecem" Bromskiego będziemy oglądać codziennie "Ojca Mateusza" ze scenariuszem Łoszewskiego.


Ojciec Pízdeusz.

:D. :D
odpowiedź