SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stowarzyszenie Kreatywna Polska pisze do prezydenta ws. "Karty wolności w sieci"

Stowarzyszenie Kreatywna Polska zdecydowało się napisać list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy w kontekście ogłoszenia "Karty wolności w sieci". - Jako przedstawiciele środowisk twórczych podkreślamy, że najbardziej w tej dyskusji istotne jest zrównoważenie racji pomiędzy polską i uniwersalną kulturą, a interesami wielkich platform cyfrowych - podkreśliła organizacja.

Prezydent Andrzej Duda, fot. Krzysztof Sitkowski / KPRPArticle

Reprezentująca środowiska kreatywne i innowacyjne - twórców, naukowców, wydawców, producentów i przedsiębiorców z przemysłu kreatywnego i innowacyjnego Stowarzyszenie Kreatywna Polska w liście otwartym wyraziło zaniepokojenie oświadczeniem prezydenta przedstawionym w „Karcie wolności w sieci”, którą ogłosił 2 lipca br.

Jednym z jej haseł jest „Tak dla wolności, nie dla cenzury w internecie”, które – jak wskazuje Stowarzyszenie - odnosi się bezpośrednio do unijnej Dyrektywy w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym, przyjętej przez kraje członkowskie Unii Europejskiej w 2019 roku.

- Posługiwanie się w związku z tą Dyrektywą nieprawdziwą nazwą ACTA 2 jest mylącym pojęciem wprowadzającym w błąd tysiące internautów i krzywdzącym dla środowiska twórców - stwierdza organizacja.

W swoim liście dodała, że „dyrektywa nie ma nic wspólnego z ograniczaniem wolności w sieci i cenzurą”. - Używanie tych sfomułowań jest nieuzasadnione i krzywdzące dla milionów Polek i Polaków, dzięki których pracy i podatkom powstają narodowe zasoby kultury, wymagające ochrony i poszanowania. Dyrektywa nie wprowadza żadnej cenzury, lecz mechanizm poszanowania cudzej pracy i godziwego wynagradzania twórców i producentów. Tworzy przejrzyste reguły dotyczące korzystania z utworów i podziału zysków z tytułu ich eksploatacji w środowisku cyfrowym - podkreślono w liście do prezydenta.

Według stowarzyszenia dyrektywa przyczyni się do zwiększenia dostępności polskiej kultury w internecie, jej społecznej wolności. - Zwiększy niezależność twórczą oraz poprawi możliwości wyboru różnorodnych treści dostępnych w internecie. Gwarantuje bezpieczeństwo prawne internautów i nie ogranicza ich dotychczasowej aktywności. Przeciwnie, wprowadza nowe mechanizmy, które zwalniają użytkowników od odpowiedzialności za umieszczane w serwisach internetowych utwory oraz chronią przed nieuzasadnionym usuwaniem ich twórczości. Zapewnia też twórcom poprawę pozycji negocjacyjnej z korporacjami technologicznymi – argumentuje organizacja.

Na koniec zaznaczyła, że „najbardziej w tej dyskusji istotne jest zrównoważenie racji pomiędzy polską i uniwersalną kulturą, a interesami wielkich platform cyfrowych”. - Nad wypracowaniem płaszczyzny porozumienia przez ostatnie lata ciężko pracowały zespoły ludzi w Polsce i w Unii Europejskiej. Nie warto czynić efektów ich pracy przedmiotem kampanii wyborczych - podsumowała Dorota Hawliczek, dyrektor Stowarzyszenia Kreatywna Polska w imieniu jego zarządu.

"Karta wolności w sieci" zakłada m.in. internet dla każdego

Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda ogłosił założenia „Karty wolności w sieci”. W części pierwszej „Internet dla każdego” zakłada ona dostęp do szerokopasmowego sieci do każdego domu oraz budynku użyteczności publicznej w Polsce (m.in. chodzi o szkoły, szpitale, przychodnie).

W części "Tak dla wolności, nie dla cenzury w internecie" stwierdzono, że Polska nie zgadza się na działania Unii Europejskiej, które „ograniczałyby wolność w internecie” oraz sprzeciw wobec ACTA 2 oraz filtrowania i monitorowania treści w sieci. Przejrzyste miałyby być także zasady moderowania treści przez użytkowników na dużych platformach cyfrowych, a także ochrona prywatności.

Kolejne rozdziały dokumentu "Dalsza cyfryzacja administracji" zakładają pełną cyfryzację administracji, tak by wszystkie usługi były dostępne za pośrednictwem portalu gov.pl; a w "Równy start w cyfrowy świat dla każdego ucznia" zawarto zasadę, aby w każdej szkole był szybki i darmowy internet oraz sprzęt w każdej klasie.

W ostatniej części: "Nie dla podatku od smartfonów" ogłoszono, że nośniki z których korzystamy do łączenia z siecią (takie jak np. smartfony) nie mogą być obciążone dodatkowymi opłatami i muszą być dostępne dla każdego.

Dołącz do dyskusji: Stowarzyszenie Kreatywna Polska pisze do prezydenta ws. "Karty wolności w sieci"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl