SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stres, samotność i złość dopadają nas w czasie pandemii

W wyniku pandemii Covid-19 w Polakach narasta poczucie stresu, złości i samotności. Dotyczy to głównie kobiet, osób młodych oraz tych, będących w najstarszej grupie wiekowej - wynika z badania przeprowadzonego przez agencję IQS na zlecenie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, który bierze udział w międzynarodowym projekcie COH-FIT.

Fot. PixabayArticle

Stwierdzono istotny psychologiczny wpływ pandemii na stres, samotność i złość, podczas gdy zachowania altruistyczne nie uległy istotnym zmianom.

1/3 badanych Polaków odczuwa obecnie nasilenie stresu i narastanie uczucia gniewu w porównaniu do czasów sprzed pandemii. Nie odnotowano istotnych różnic w tym zakresie pomiędzy obiema płciami, jednak to kobiety zgłaszały nieco wyższy odsetek nasilenia stresu i odczuwania gniewu niż mężczyźni. Tylko niespełna 9 proc. badanych przyznało, że w wyniku pandemii ich poziom stresu i gniewu uległ poprawie. Nieproporcjonalnie wysokie wskaźniki nasilenia gniewu i złości wykazano natomiast u osób starszych.

Kto najbardziej cierpi przez pandemię?

Złość i gniew wyzwala w osobach starszych silniejsze postawy altruistyczne, nastawione na pomaganie innym, podczas, gdy u większości badanych nie odnotowano zmian w  tym zakresie. Do wzmocnionej chęci pomagania innym, w badaniu zrealizowanym przez IQS, przyznaje się co szósty badany.

Podobnie jak w przypadku uczucia złości i stresu, aż 1/3 Polaków doskwiera poczucie samotności. Zmaga się z nim 2/5 badanych kobiet. Na uwagę jednak zasługuje fakt, że nieproporcjonalnie wysoki odsetek pogorszenia odczucia samotności – w porównaniu z  innymi grupami wiekowymi – notuje się wśród młodzieży.

Polska na tle innych krajów

Zdrowie psychiczne Polaków nie odbiega istotnie od wskaźników notowanych na całym świecie, w tym również Włoch, które zmierzyły się z pandemią najwcześniej w Europie. Widać jednak, że zdecydowanie najniższe wskaźniki dobrostanu psychicznego opisują nadal mieszkańcy Afryki – podobnie jak inne poważne kryzysy zdrowia publicznego, pandemia COVID-19 obnażyła istniejące już nierówności zdrowotne i społeczne.

Podobnie jest w przypadku osób nienormatywnych płciowo, na całym świecie. Zarówno w Polsce jak i Włoszech największe zmiany w pogorszeniu funkcjonowania psychicznego notowano w trakcie pierwszej fali. Trwająca już ponad rok epidemia sprawiła, że wykształciły się naturalne strategie radzenia sobie z napięciem z jakim przyszło nam żyć.

- Jednogłośnie na całym świecie kontakty poprzez social media oraz zwiększona aktywność fizyczna to najlepsze sposoby radzenia sobie ze stresem. Ten ostatni jest ważną wskazówką dla rządzących. Przywrócenie działania obiektów sportowych i klubów fitness może być ważnym krokiem do poprawy funkcjonowania psychicznego Polaków - uważa dr hab. n. med. i zdr. Karolina Skonieczna-Żydecka, lider zespołu COH-FIT Polska.

Badanie zrealizowane przez agencję IQS na reprezentatywnej próbie Polaków, zrealizowane w dniach 25.02 – 03.03.2021r. przy użyciu metodologii CAWI, realizacja na panelu Opinie.pl. Próba reprezentatywna, N=1500 (rozkład kwotowo-losowy, ze względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania, klasę miejscowości i wykształcenie, zgodnie z rozkładem tych zmiennych w populacji generalnej Polski.

FIT to międzynarodowy projekt badawczy dotyczący zachowań zdrowotnych i funkcjonowania psychospołecznego w dobie pandemii COVID-19, obejmujący populację krajów dotkniętych pandemią COVID-19. W projekcie bierze udział ponad 200 badaczy z ponad 40 krajów.

Dołącz do dyskusji: Stres, samotność i złość dopadają nas w czasie pandemii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl