SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT: Superstacja ma zapłacić 100 tys. zł kary za słowa Jakuba Wątłego o dziennikarzach TVP

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła 100 tys. zł kary na Superstację za wypowiedź Jakuba Wątłego w lutym br. w programie „Krzywe zwierciadło”. Wątły porównał dziennikarzy Telewizji Polskiej do „brudnych, śmierdzących gnid” oraz istot pijących i jedzących odchody.

Jakub Wątły, fot. Superstacja Article

W wydaniu „Krzywego zwierciadła” z 14 lutego br. prowadzący Jakub Wątły w rozmowie z Tomaszem Jastrunem skrytykował programy informacyjne i publicystyczne Telewizji Polskiej. Porównał dziennikarzy TVP do „brudnych, śmierdzących gnid” oraz istot pijących i jedzących odchody.

Dwa dni później TVP wyraziła oburzenie tą wypowiedzią oraz poinformowała, że podjęła w tej sprawie działania prawne. Prezes Superstacji przekazał wówczas portalowi Wirtualnemedia.pl, że poprosił Jakuba Wątłego, żeby w swoich programach nie wypowiadał się już o TVP. Niedługo potem dziennikarz został zawieszony, a prowadzone przez niego programy (oprócz „Krzywego zwierciadła” także „Suma dnia”) spadły z ramówki. Wróciły na antenę na początku maja., Wątły przeprosił za swoją wypowiedź, zaznaczając, ze była to parafraza dosadnych stwierdzeń Jana Pietrzaka i Marcina Wolskiego.

- Wypowiedzi redaktora Jakuba Wątłego, które padły w rozmowie z zaproszonym gościem Tomaszem Jastrunem, wskazują, że ich celem było poniżenie w oczach widzów dziennikarzy mediów publicznych. Słowa prowadzącego audycję, odnosiły się do grupy dziennikarzy związanych z telewizją publiczną i stanowiły przekroczenie granic swobody wypowiedzi poprzez naruszenie godności określonej części grupy zawodowej dziennikarzy, naruszając obowiązujące standardy - tak KRRiT uzasadnia nałożenie na Superstację 100 tys. zł kary.

Krajowa Rada zwróciła uwagę, że wolność słowa nie jest wolnością absolutną, co podkreślił Europejski Trybunał Praw Człowieka, a dziennikarze nie mogą posługiwać się tą wolnością bez ograniczeń poprzez formułowanie inwektyw i pomówień. Regulator podkreślił, że jako pełniący rolę strażnika wolności słowa oraz interesu publicznego uznał, że Superstacja poprzez emisję słów Wątłęgo przekroczyła granice dopuszczalnej krytyki dziennikarskiej oraz granice satyry.

- Oceniając stopień naruszenia warunków koncesji KRRiT wzięła pod uwagę, iż dopuszczanie w programach telewizyjnych możliwości stosowania języka, który nosi znamiona mowy nienawiści, może doprowadzić do wzmagania się agresji w debacie publicznej, a w konsekwencji utrwalać stereotypy i podziały społeczne - zaznaczono w komunikacie KRRiT.

Kara nie jest prawomocna, nadawca będzie odwoływał się od niej do sądu.

Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. Superstacja zanotowała 0,14 proc. udziału w rynku oglądalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT: Superstacja ma zapłacić 100 tys. zł kary za słowa Jakuba Wątłego o dziennikarzach TVP

39 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Roker
za tę odrobinę prawdy taka kara? pisbolszewickie wyrokodajnie pracują na coraz szybszych obrotach
61 76
odpowiedź
User
uparty kaloryfer
za tę odrobinę prawdy taka kara?

W wypowiedzi Jakuba Wątłego o dziennikarzach TVP nie ma ani trochę prawdy! To jest bezpodstawne poniżanie i oczernianie dziennikarzy TVP!

TVP jest ostoją prawdziwego, konserwatywnego dziennikarstwa. Osoby niepożądane zostały z TVP "przewietrzone" prawie dwa lata temu przez Jacka Kurskiego. Zostali najlepsi. Dziennikarze TVP są profesjonalistami, do tego wyznają konserwatywne wartości. Nie będzie jakiś gość z tabloidowej telewizji ich obrażał. Kara dla Superstacji moim zdaniem (a ja zawsze mam rację!) jest sprawiedliwa, tylko trochę za niska. Nie zawahałbym się przywalić trochę wyższą karę pieniężną, żeby poważnie nadszarpnęła budżet Superstacji.
46 86
odpowiedź
User
obiektywny
KIEDY TVP ZAPŁACI ZA SŁOWA PIETRZAKA? Banda hipokrytów. Nic nie płaćcie tej polit-hucpie ćwierćmózgich ameb
77 51
odpowiedź
User
Nie dla TVPiS i radia PiS
Śmieszne to wszystko jest. Wszyscy wiedzą, że dziennikarze TVP manipulują informacjami do granic możliwości czyli podają fakty mijające się z prawdą. Znalazła się osoba, która powiedziała to wprost i została ukarana za mówienie PRAWDY. Czyli za coś czego fanatyczni wyznawcy PiSu ( i Maciej konserwatywny - słynny fanatyk PiSowski, który KOCHA TVP do granic absurdu i w kółko powtarza ten sam tekst jak starta płyta, bo już nic innego nie potrafi wymyślić) nie zrozumieją nigdy. Nie wierzę w ani jedno słowo płynące z zakłamanych ust zwolenników PiSu, polityków PiSu, dziennikarzy TVP i księży w polskim kościele.
67 36
odpowiedź
User
zdecydowany faworyt

Ale sie uhahahahahalem z lewackiego podszywacza, ktory tylko podryguje!

Uhahahahahałeś się z lewackiego podszywacza, czyli... sam z siebie! To coś nowego.
Bo to ty przecież jesteś tym podszywaczem i każdy inteligentny czytelnik o tym wie.

Poza tym, masz jakąś obsesję na punkcie Vizira i dmuchaw. Tylko Vizir i dmuchawy w twoim nicku. Żałosne trochę. Nawet nie potrafisz wymyślać bardziej oryginalnych i wyszukanych nicków.
17 21
odpowiedź