SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emisje Świadków Jehowy w zakresie FM

W ostatnich tygodniach Urząd Komunikacji Elektronicznej wydawał kilkanaście zezwoleń na emisje okazjonalne Świadków Jehowy w analogowym zakresie FM, stosowanym przez najpopularniejsze stacje radiowe. Rzecznik instytucji wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że każdy może ubiegać się o takie pozwolenia.

Mikrofony w sklepie ze sprzętem elektronicznym Article

Zezwolenia wydawane przez UKE Świadkom Jehowy dotyczą Kielc (94,2 FM), Krosna (91,4 FM), Łodzi (94,9 FM), Olecka (96,2 FM), Lublina (92,5 FM), Sosnowca (104,4 FM), Zgorzelca (97,1 FM), Warszawy (95,2 FM), Stęszewa (95,1 FM), Malborka (90,9 FM), Mostów (91,1 FM) i Skarbimierza (107,1 FM). ERP (moc nadajnika) to przeważnie 0,00100 kW. Dla porównania, stacje lokalne z zasięgiem miejskim mają moc 0,100 kW, a adresowane do całego regionu ogólnopolskie rozgłośnie nawet 120 kW.

Zasięg takich transmisji nie powinien być większy niż kilkadziesiąt-kilkaset metrów, choć są transmitery FM, które radzą sobie lepiej. Umieszczenie nadajnika na dachu wieżowca też może poprawić zasięg. Z decyzji UKE wynika, że emisje mają być prowadzone na terenie zborów, centrów konferencyjnych i kongresowych. Część pozwoleń ma obowiązywać jeden dzień, inne kilka tygodni.

W tym przypadku chodzi nagłośnienie wydarzeń organizowanych przez Świadków Jehowy. - Świadkowie Jehowy każdego roku przygotowują szereg programów duchowych opartych na Biblii. Realizujemy je w 180 krajach, między innymi w Polsce, gdzie w tym roku odbędzie się 29 większych kongresów i ponad 250 mniejszych zgromadzeń. Z prezentowanych przemówień, wywiadów i materiałów filmowych można się dowiedzieć, jak stosować wartościowe zasady biblijne w swoim życiu. Nie są to wydarzenia komercyjne. Mają one charakter otwarty i do skorzystania z nich zapraszamy każdego, kto tylko chce dowiedzieć się z Biblii czegoś więcej - mówi Wirtualnemedia.pl rzecznik Świadków Jehowy Ryszard Jabłoński.

- Z takich zaproszeń każdego roku korzystają tysiące osób, wśród nich osoby starsze i słabosłyszące, dlatego zależy nam, żeby również one mogły komfortowo odbierać program. Ułatwieniem jest właśnie nadawanie programu drogą radiową. Dzięki temu uczestnicy mogą go słuchać przez słuchawki podłączone do smartfonów lub małych radioodbiorników, ustawiając je na wskazaną częstotliwość - dodaje.

Koszt pozwolenia to 82 zł

 - Wydanie takiej decyzji to 82 zł opłaty skarbowej plus koszt użytkowania częstotliwości wynikający z rozporządzenia. O takie czasowe pozwolenie może starać się każdy, nie jest do tego potrzebna zgoda KRRiT - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Ostatnio pozwolenia na emisję okazjonalną w FM otrzymał też Polski Związek Piłki Nożnej (27 marca, Stadion Narodowy). Tego dnia odbędzie się mecz Polska-Albania w ramach eliminacji do Euro 2024. Okazjonalna emisja ma być prowadzona także na częstotliwości 95,2 (tej samej, z której mogą korzystać Świadkowie Jehowy, ale ich zbór znajduje się w innej części miasta).

Niekiedy pozwolenia okazjonalne otrzymują centra handlowe. Służą nagłośnieniu na przykład podczas festynów i pikników. Na podobnej zasadzie działają też kina samochodowe. Dzięki emisji na falach FM, widzowie mogą odtwarzać dźwięk za pomocą radioodbiorników w swoich autach.

Zobacz także: Prezes UKE podaje inną datę wyłączenia radia analogowego w Polsce niż KRRiT

Od stacji okolicznościowej do regularnej

Co jakiś czas w Pyrzycach na częstotliwości 91,1 FM można słuchać Radia Pyrzyce. Stoi za nim Ryszard Tański, twórca Radia Lipiany, które działało do niedawna jako Radio Plus Lipiany. Okolicznościowe Radio Pyrzyce po raz pierwszy pojawiło się podczas pandemii koronawirusa. Ostatnio działało w czasie świąt Bożego Narodzenia, a z wykazu UKE wynika, że ma nadawać też między 30 marca a 17 kwietnia.

Dzięki decyzji UKE w Łodzi w grudniu na częstotliwości 90,8 FM można było z kolei słuchać Radia Lutnia, tworzonego przez zespół Teatru Muzycznego. W Katowicach co roku na 96,9 FM pojawia się natomiast Studenckie Studio Radiowe Egida, którego emisja towarzyszy Śląskiemu Festiwalowi Nauki. W 2017 roku Radio Radom działało przez kilka miesięcy jako okolicznościowe. W 2019 roku otrzymało regularną koncesję od KRRiT (87,7 FM). Podobnie wygląda historia Radia Sudety 24. Od 2017 do 2019 nadawała jako stacja okolicznościowa dzięki wydawanym co miesiąc pozwoleniom. W 2020 roku stacja otrzymała koncesję (101,7 FM).

Dołącz do dyskusji: Emisje Świadków Jehowy w zakresie FM

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
michael112
No nie powiem, 95,2 to jedna z nielicznych jesli nie jedyna częstotliwość w Warszawie, gdzie da się wcisnąć nową stację radiową. Sąsiednie są RMF Maxxx na 95,8 i coś tam Eurozetowego (kiedyś było Antyradio) na 94,0 FM. Właściwie można by myśleć o wstawieniu w ten zakres nawet dwóch rozgłośni, np. 94,6.
odpowiedź
User
G
Najlepiej zwoncnic ogólnopolskie komercyjne stacje taki
odpowiedź
User
Leszek Pontoniak
94,5 nadaje Bogoria z Grodziska Mazowieckiego więc 94,6 odpada.
odpowiedź