SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Symptomy sezonowej poprawy na rynku pracy

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia spada trzeci miesiąc z rzędu. Krótkookresowe wahania pozostają jednak na niskim poziomie w porównaniu do długookresowej zmienności wskaźnika. Oznacza to, iż w najbliższych miesiącach nie powinno dochodzić do wzrostu bezrobocia, ale również nie można liczyć na znaczący jego spadek, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

"Pozytywne krótkookresowe zmiany będą wynikały w dużej mierze z prac sezonowych podejmowanych o tej porze roku. Stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym już siódmy miesiąc z rzędu oscyluje wokół wartości 12,5%" - głosi raport.

Biuro podkreśla, że od blisko roku nie zmieniają się zamiary przedsiębiorców co do planowanej wielkości zatrudnienia. W dalszym ciągu utrzymuje się przewaga odsetka przedsiębiorstw deklarujących zamiar zwalniania pracowników nad odsetkiem firm planujących wzrost zatrudnienia.

"Niepokojące informacje wynikają natomiast z danych na temat liczby bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy. Była to jedna ze zmiennych najsilniej oddziałujących na wzrost wartości Wskaźnika Rynku Pracy a tym samym działająca w kierunku wzrostu stopy bezrobocia. Łagodna tendencja do wzrostu planowanych zwolnień grupowych pojawiła się w drugiej połowie ubiegłego roku. Ostatnie miesiące mogły wskazywać, że tendencja ta stopniowo wygasa. Majowe dane przyniosły ponowne nasilenie się zjawiska grupowych zwolnień pracowników" - podał BIEC.

"Ostrożność w planowaniu zmian zatrudnienia jest konsekwencją utrzymującej się niepewności w gospodarce i jej otoczeniu. Świadczą o tym oceny stanu koniunktury w całej gospodarce niezależnie od sytuacji własnej firmy. Pogarszają się one od blisko roku, choć nie załamują się tak gwałtownie jak miało to miejsce w latach 2008-2009. Nasilenie zjawiska zwolnień grupowych częściowo wynikać może z pogarszającej się sytuacji firm sektora budowlanego" - czytamy dalej.

Od blisko roku obserwujemy tendencję do zmniejszania się liczby bezrobotnych, którzy znaleźli pracę i zostali wyrejestrowani ze spisu osób bezrobotnych. Od początku roku w skali miesiąca pracę znajduje średnio około 90 tys. bezrobotnych i jest to o ok. 8% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Niewątpliwie jedną z przyczyn tej tendencji są zmniejszone środki finansowe przeznaczane na działalność aktywizującą bezrobotnych, jakimi dysponują w tym roku PUP-y.

"Jednocześnie w ostatnich trzech miesiącach obserwujemy spadek liczby nowych bezrobotnych rejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. W porównaniu do analogicznego okresu 2011 roku, od początku br. w urzędach pracy rejestruje się średnio o 3% bezrobotnych mniej. Przyczyny zmniejszonego napływu nowych bezrobotnych mogą wiązać się z rosnącą rolą innych, komercyjnych pośredników zatrudnienia, aktywizacją szarej strefy, której udział w gospodarce zwykle rośnie w okresach niższej aktywności oraz zwiększonym oddziaływaniem czynników sezonowych" - ocenił BIEC.

Trudny do ocenienia na razie jest wpływ rozgrywek piłkarskich Euro 2012 na rynek pracy, choć już w tej chwili dane wskazują pozytywny ich wpływ na wielkość produkcji i sprzedaży detalicznej. Można więc przypuszczać, że pośrednio wydarzenie to ożywiło okresowo rynek pracy.

"Dane dotyczące średniego czasu pracy w sektorze przedsiębiorstw oddziałują w ostatnich miesiącach w kierunku spadku bezrobocia. Zarówno w IV kwartale 2011r., jak i I kwartale 2012 r. przedsiębiorstwa wydłużały czas pracy. Obecnie przeciętny tygodniowy czas pracy po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym wynosi około 40,7 godzin. W ostatnim półroczu wydłużony został o ponad 50 minut. Stwarza to pewne nadzieje na wzrost zatrudnienia w przyszłości. Dotychczasowe doświadczenie wskazuje jednak, że przedsiębiorstwa zwiększają zatrudnienie dopiero, gdy średni czas pracy zbliża się do 42 godzin tygodniowo" - podsumował BIEC.

Dołącz do dyskusji: Symptomy sezonowej poprawy na rynku pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl