SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sytuacja na rynku pracy w czerwcu 2010 r.

W czerwcu br. stopa bezrobocia spadła o 0,3 pkt proc. w porównaniu do maja i wyniosła 11,6 proc. – szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W analogicznym okresie ubiegłego roku wskaźnik ten obniżył się o 0,1 pkt proc.  (z 10,7 do 10,6 proc.). Zmniejszenie liczby bezrobotnych nastąpiło pomimo niewielkiego ubytku miejsc pracy na obszarach dotkniętych powodzią oraz napływem absolwentów na rynek pracy.

”Spadek stopy bezrobocia odnotowano we wszystkich regionach, przy czym najsilniejszy w województwach o najwyższym poziomie bezrobocia, które jednocześnie są atrakcyjne  turystycznie w czasie wakacji - czyli warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim (o 0,7 proc.). – ocenia Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan. Najmniej bezrobotnych ubyło natomiast w województwach z dużymi aglomeracjami, czyli w mazowieckim i śląskim (o 0,2 proc.). Pracę podejmowali głównie mężczyźni zatrudniający się przy pracach sezonowych w rolnictwie, ogrodnictwie, leśnictwie, budownictwie, ale także w handlu, turystyce i hotelarstwie”

W porównaniu do maja liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 62 tys. osób (tj. o 3,2  proc.). Na koniec czerwca br. liczba zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 846 tys. osób. Pracodawcy zgłosili w czerwcu 90 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. W stosunku do poprzedniego miesiąca jest to nieznaczny wzrost o 700 miejsc (0,8  proc.).

Resort pracy spodziewa się, że w lipcu tempo obniżania się bezrobocia przyśpieszy, na co wpłynie uruchomienie 90 mln zł na sfinansowanie robót publicznych,  związanych  m.in. z usuwaniem skutków powodzi. Tym bardziej, że 25 proc. firm deklaruje wzrost zatrudnienia w najbliższym półroczu. O połowę (w stosunku do marca) zmniejszyła się liczba pracodawców planujących ograniczenie liczby pracowników – tylko  7 proc. przewiduje zwolnienia,  63 proc. nie zmieni liczby zatrudnionych (badania firmy Randstad i TNS OBOP).

Największy wzrost liczby pracowników spodziewany jest w branży pośrednictwa finansowego (45 proc. firm ma takie plany). Natomiast najmniej optymistycznie spoglądają w przyszłość przedsiębiorcy z sektora transportu, łączności i gospodarki magazynowej (tylko 34 proc. firm będzie zatrudniać). Chociaż i w tych branżach sytuacja zaczęła się poprawiać, o czym świadczy większa liczba ofert pracy, skierowanych głównie do kierowców.

Warto pamiętać, że od przyszłego roku otworzą dla Polaków swoje rynki pracy Niemcy i Austria. Przewiduje się, że największe wzięcie w tych krajach będą mieli informatycy, inżynierowie, budowlańcy, pielęgniarki i opiekunki, ale także pracownicy branży hotelarskiej i usługowej. Regionami szczególnie narażonymi na odpływ pracowników będą województwa zachodnie, głównie śląskie, gdzie niemalże co 5 osoba deklaruje gotowość wyjazdu za zachodnią granicę w celach zarobkowych. Stąd właśnie w tym obszarze Polski spodziewany jest znaczny spadek stopy bezrobocia.

 

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Dołącz do dyskusji: Sytuacja na rynku pracy w czerwcu 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl