SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szacunkowe saldo wpłat i umorzeń do TFI wyniosło 1,3 mld zł w grudniu

Saldo wpłat i wypłat do 516 funduszy inwestycyjnych w grudniu wyniosło - według szacunków - 1,3 mld zł i był to najlepszy rezultat w 2009 r. Łączne saldo wpłat i wypłat w ub. roku wyniosło 2,5 mld zł, podały Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Szacunkowe saldo wpłat i umorzeń do TFI wyniosło 1,3 mld zł w grudniu

"Krajowe fundusze inwestycyjne kontynuują dobrą passę, zapoczątkowaną w maju ubiegłego roku. Według rzeczywistych danych pochodzących z 362 funduszy, różnica pomiędzy wartością sprzedaży i odkupień była w grudniu ponownie dodatnia i wyniosła +0,67 mld zł. Szacunkowe dane, biorące pod uwagę 516 funduszy, są wyraźnie lepsze, gdyż wg nich grudniowe saldo wpłat i wypłat wyniosło +1,3 mld zł i był to najlepszy rezultat w minionym roku" - podano w raporcie.

Do tak dobrego wyniku przyczynił się bardzo wysoki bilans wpłat i wypłat w funduszach o charakterze niepublicznym, który według szacunkowych danych wyniósł 700 mln zł.

Ostatni miesiąc ub. roku był również czasem najwyższej aktywności klientów. Wartość jednostek sprzedanych wyniosła 9,6 mld zł, zaś poziom odkupień to -8,9 mld zł. Podane wartości uwzględniają również operacje zamiany jednostek funduszy.

"Łączne saldo wpłat i wypłat w 2009 roku wyniosło +2,5 mld zł, a złożyły się na nie nabycia nowych jednostek za kwotę 58,7 mld zł oraz umorzenia o wartości -56,25 mld zł. To bardzo dobre dane biorąc pod uwagę, iż w 2008 roku saldo wpłat i wypłat było ujemne i wyniosło -29,8 mld PLN. Po stronie nabyć widniała wówczas kwota 91,3 mld zł, a po stronie odkupień -121,0 mld zł" - podano w raporcie.

Najkorzystniejsze saldo w grudniu zanotowały fundusze pieniężne i gotówkowe oraz akcyjne, dla których bilans wpłat i wypłat wyniósł odpowiednio 0,24 mld zł oraz 0,21 mld zł. Fundusze akcyjne w ciągu minionych 12 miesięcy pozyskały łącznie 2,13 mld zł, a fundusze gotówkowe 0,74 mld zł.

Fundusze dłużne zakończyły grudzień dodatnim saldem na poziomie 0,20 mld zł (0,34 mld zł w całym 2009 roku).

W grudniu fundusze mieszane odnotowały symboliczne dodatnie saldo rzędu 0,03 mld zł, ale roczny bilans przepływów dla tych funduszy był ujemny i wyniósł -0,94 mld zł. W przypadku funduszy "pozostałych" saldo wpłat i wypłat wyniosło 0,01 mld zł.

Ujemny bilans sprzedaży odnotowały w grudniu fundusze nieruchomości (-0,02 mld zł) oraz aktywów niepublicznych (niecały mln zł). Pozostałe grupy (hedge i sekurytyzacyjne) zakończyły grudzień z zerowym saldem.

  • Więcej informacji:
  • TFI
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szacunkowe saldo wpłat i umorzeń do TFI wyniosło 1,3 mld zł w grudniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl