SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szczepienia na koronawirusa: przez 8 godz. zapisało się 51 tys. osób 80+ i 130 tys. młodszych, problemy tuż po północy

Od północy do godz. 8 rano w piątek na szczepienia przeciw koronawirusowi telefonicznie i przez internet zarejestrowało się 51 tys. osób w wieku 80 lat i więcej, a chęć zaszczepienia zgłosiło 130 tys. młodszych osób. Rejestracja i zapisy są prowadzone na infolinii pod numerem 989, na portalu pacjent.gov.pl z użyciem Profilu Zaufanego oraz w punktach szczepień.

Komunikat na portalu pacjent.gov.pl potwierdzający zgłoszenie się do szczepieńArticle

Internetowa i telefoniczna rejestracja i zapisy na szczepienia przeciw koronawirusowi ruszyła o północy z czwartku na piątek. Od rana można też zgłaszać się w prawie 6 tys. punktów w całym kraju, w których będą prowadzone szczepienia.

Na konkretne terminy szczepień od 15 stycznia mogą się rejestrować osoby mające ukończone 80 lat - urodzone w 1941 roku lub wcześniej.

Natomiast wszyscy Polacy mogą na razie zgłosić, że chcą zostać zaszczepione. Po wypełnieniu formularza internetowego takie osoby dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Dopiero wówczas będą  mogły zarejestrować się na konkretny termin.

Przez 8 godzin 100 tys. telefonów na infolinię 989

W piątek rano minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Wirtualną Polską poinformował, że od północy do godz. 8:00 na szczepienia zarejestrowało się 51 tys. osób w wieku ponad 80 lat. Ogółem na infolinii działającą pod numerem 989 odebrano w tym czasie 100 tys. połączeń.

Ponadto chęć szczepienia w późniejszym terminie zgłosiło na portalu pacjent.gov.pl 130 tys. osób. 70 tys. z nich kliknęło już w wysłane im mailowo linki potwierdzające zgłoszenie.

W południe kancelaria premiera poinformowała, że na infolinię pod numerem 989 zadzwoniło już 550 tys. osób.

Natomiast do godz. 10 na szczepienia zarejestrowało się 127,8 tys. osób w wieku 80+.

Tuż po północy problemy na 989 i pacjent.gov.pl

Infolinia 989 i portal pacjent.gov.pl największe oblężenie przeżywały zaraz po północy. Niektóre osoby informowały w mediach społecznościowych, że nie mogą dodzwonić się na infolinię, a serwis się zawiesił. Zgłaszali to także dziennikarze aktywni na Twitterze.

- Słynna całodobowa infolinia gdzie starsze osoby 80+ mogą się zgłosić do szczepienia, a której automat powiedział o 22.00 „proszę dzwonić po północy” teraz jest niedostępna.  No po prostu taka niespodzianka, że aż się wierzyć nie chce. A pisali „czynna całą dobę, 7 dni w tygodniu” - napisał o godz. 0:19 Jacek Czarnecki z Radia ZET. - A teraz to już nawet automat nie odpowiada, tylko zrzuca połączenie. No kto by pomyślał że po północy taki ruch będzie... - dodał.

- W chwili obecnej kolejka oczekujacych przekracza 50 połączeń”. Mówi mi przemiły automat #989. No cóż nie uchronię chyba 82 latki od pójścia do przychodni i próby zapisu osobiście. Uparła się, że chce się szczepić jak najszybciej i rano pójdzie i to załatwi jak ja nie umiem - relacjonował Czarnecki 20 minut później.

- Dodzwoniłem się pod 989, pan zaproponował szczepienie dla babci na 8:00 60 kilometrów od miejsca zamieszkania. Linia jest przeciążona, przestaliśmy się słyszeć i na razie tyle - opisał Patryk Michalski z RMF FM godz. 0:13. - Szczepienia seniorów mają zacząć się 25 stycznia,zastanawiam się jakim więc cudem moja babcia dostała propozycję szczepienia dziś o 8:00, ponad 60 km od miejsca zamieszkania. Pytałem 2 razy i usłyszałem, że termin to 15 stycznia. Niestety, w trakcie rozmowy, została ona zerwana - dodał.

Sporo osób publikowało screeny z serwisu pacjent.gov.pl z komunikatem o przerwie technicznej. - Tak oto w praktyce działa w pierwszej godzinie po uruchomieniu formularz rejestracyjny na szczepienie przeciwko #COVID19. W dodatku automat na "całodobowej" infolinii odsyła do wypełnienia właśnie tego formularza. Nic tylko zapłakać i życzyć wszystkim dużo zdrowia - stwierdził Andrzej Gajcy z Onetu o godz. 0:47.

- E-tam państwo ja już nawet nie wiem, który to odcinek i nie wiem czy mam się śmiać czy płakać. To co jutro będzie przedstawiana ustawa o wolności słowa internecie, ale może to o wolny internet chodzi - skomentowała Sylwia Czubkowska ze Spidersweb. - Zima znowu zaskoczyła drogowców. Cyfryzacja tradycyjnie zaskoczyła rząd - podsumowała.

Im więcej czasu mijało od północy, tym mniej osób informowało o problemach z infolinią 989 i serwisem pacjent.gov.pl. Natomiast w piątek rano wielu dziennikarzy i polityków chwaliło się, że udało im się zgłosić do szczepień. Zamieszczali potwierdzający to komunika z portalu pacjent.gov.pl.

- Wiedząc, że uruchomi to lawinę, wiedząc, że pojawią się wpisy mało dla mnie przyjemne, i tak będą zachęcał, bo uważam, że tak powinienem. Już możecie się rejestrować na szczepienia - skomentował dziennikarz naukowy Tomasz Rożek.

Centrum e-Zdrowia: prosimy nie ponawiać zgłoszeń na szczepienia

- Od rozpoczęcia procesu zgłoszeń i rejestracji notujemy olbrzymi ruch we wszystkich kanałach dostępowych. Wraz z Partnerami systemu dokładamy starań, aby umożliwić obsługę wszystkich zainteresowanych szczepieniami przeciwko #COVID19 - napisało na Twitterze po godz. 1 w nocy Centrum e-Zdrowia, które odpowiada za realizację najważniejszych projektów IT w państwowym systemie ochrony zdrowia.

W piątek przed południem Centrum e-Zdrowia zaapelowało, aby osoby, które na portalu pacjent.gov.pl zgłosiły się do szczepienia w późniejszym terminie, nie ponawiały zgłoszenia, jeśli nie otrzymali od razu maila z linkiem do potwierdzenia.

- Wszyscy, którym wyświetlił się ekran potwierdzający zgłoszenie chęci szczepienia, zostali zapisani. Otrzymają zwrotne maile do 24 h. Prosimy nie ponawiać zgłoszeń - napisano na twitterowym profilu Centrum e-Zdrowia. - Termin potwierdzenia zgłoszenia nie ma wpływu na kolejność otrzymania e-skierowania - zaznaczono.

Zapisy i rejestracja na szczepienia - jak działa

Od 15 stycznia osoby urodzone w 1941 roku i wcześniej mogą zarejestrować się na szczepienie na trzy sposoby: telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.

Aby zarejestrować się telefonicznie, należy skontaktować się z całodobową i bezpłatną infolinią dostępną pod numerem 989. Seniorzy mogą sami skontaktować się z infolinią lub może ich zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL i numer telefonu komórkowego, na który później zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Podczas rejestracji można wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia.

Seniorzy mogą również zarejestrować się online przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. W takim przypadku system automatycznie zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień blisko adresu pacjenta. Jednak również w tym wypadku senior będzie mógł wybrać inną datę i lokalizację szczepienia, wystarczy, że skorzysta z dostępnej wyszukiwarki i wskaże dogodną dla siebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji senior otrzyma powiadomienie SMS. Kolejne przypomnienie o szczepieniu będzie wysłane dzień przed planowanym terminem.

Aby skorzystać z rejestracji online, trzeba mieć Profil Zaufany. Osoby, które dotychczas go nie założyły, powinny skontaktować się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystać ze wsparcia swojej przychodni.

Seniorzy mogą również zarejestrować się na szczepienie, kontaktując się z wybranym punktem szczepień. Takich miejsc od 15 stycznia będzie niemal 6 tys. Ich lista jest na portalu gov.pl pod tym linkiem.

Od 22 stycznia w taki sam sposób na szczepienia będą mogły się rejestrować osoby w wieku ponad 70 lat - urodzone w 1951 roku i wcześniej.

Od 27 grudnia szczepione osoby z ochrony zdrowia

Szczepienia przeciw COVID-19 trwają od 27 grudnia ub.r., szczepione były osoby z grupy zero, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

W czwartek po południu szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, koordynator programu szczepień, poinformował, że zaszczepionych zostało już 400 tys. osób. -  Łącznie w tym tygodniu zaszczepione zostanie ponad 250 tys. osób. W przyszłym tygodniu ponad 330 tys. - podał.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szczepienia na koronawirusa: przez 8 godz. zapisało się 51 tys. osób 80+ i 130 tys. młodszych, problemy tuż po północy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl