SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szefostwo RASP do pracowników: rozmowa Kulczyk-Graś bez wpływu na odejście Jankowskiego

W środę z pracownikami Ringier Axel Springer Polska spotkali się prezes wydawnictwa Edyta Sadowska oraz Mark Dekan, prezes Ringier Axel Springer Media AG. Kierownictwo tłumaczyło, że ustalenia z podsłuchanej rozmowy Pawła Grasia i Jana Kulczyka nie miały wpływu na odejście Grzegorza Jankowskiego z „Faktu” - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Danuta OrzełArticle

Według informacji Wirtualnemedia.pl, na środowe spotkanie z zarządem zaproszeni zostali nie tylko dziennikarze i pracownicy redakcji „Faktu”, ale także innych tytułów z portfolio RASP, m.in. „Newsweeka” i „Przeglądu Sportowego”. Byli również obecni dziennikarze z Onetu.

Edyta Sadowska i Mark Dekan uspokajali zespół i tłumaczyli, że rozmowa Graś-Kluczyk z kwietnia 2014 roku - ujawniona dwa tygodnie temu przez tygodnik „Do Rzeczy” - nie miała wpływu na decyzję kierownictwa o odwołaniu Grzegorza Jankowskiego ze stanowiska redaktora naczelnego „Faktu”.

Z rozmowy polityka i biznesmena wynika, że ówczesny rzecznik rządu Paweł Graś i Jan Kulczyk porozumieli się, że należy doprowadzić do zmian w kierownictwie dziennika, przede wszystkim do odwołania ówczesnego redaktora naczelnego Grzegorza Jankowskiego, aby ograniczyć na łamach „Faktu” krytykę działań rządu Platformy Obywatelskiej. Jan Kulczyk obiecał, że spotka się w tej sprawie z Friede Springer, wdową po Axlu Springerze, obecnie współwłaścicielką Axel Springer SE i wiceprzewodniczącą rady nadzorczej firmy (w Polsce koncern działa jako joint venture ze szwajcarskim Ringierem).

Rozmowa została zarejestrowana 17 kwietnia 2014 roku, zaś Grzegorz Jankowski z RASP odszedł z końcem maja 2014 roku. Nowym redaktorem naczelnym „Faktu” został Robert Feluś.

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, prezesi Edyta Sadowska i Mark Dekan przedstawili na spotkaniu pracownikom kalendarium decyzji zarządu z tamtego okresu, poprzedzającego przełom kwietnia i maja. Z ich wyjaśnień wynika, że o zmianie na stanowisku redaktora naczelnego „Faktu” kierownictwo RASP wiedziało już w pierwszym kwartale 2014 roku, a zatem zanim doszło do spotkania Grasia z Kulczykiem.

- Zarząd poinformował nas, że wszelkie dokumenty i maile z tego okresu są do wglądu - usłyszeliśmy w RASP.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wydawca „Faktu” właśnie w tym okresie podjął decyzję o digitalizacji treści dziennika, co miało odświeżyć wizerunek gazety i przyciągnąć nowych czytelników i odbiorców. Grzegorz Jankowski o tym wiedział, ale był sceptyczny wobec przyjętej strategii.

Z ustaleń Wirtualnemedia.pl wynika, że wtedy też RASP zaczął poszukiwania nowego naczelnego. Od początku rozważany był Robert Feluś oraz osoba spoza wydawnictwa.

Według ZKDP w lutym br. średnia sprzedaż ogółem „Faktu” wynosiła 308 457 tys. egz. Serwis internetowy dziennika w marcu br. odwiedziło 4,66 mln realnych użytkowników (według gemiusAudience).

Dołącz do dyskusji: Szefostwo RASP do pracowników: rozmowa Kulczyk-Graś bez wpływu na odejście Jankowskiego

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janek
Okej. A co z zarzutami o mobbing wobec poprzedniego naczelnego? Czy Zarząd i Mark Dekan mogą się do tego ustosunkować? Czy została powołana komisja wyjaśniająca? Czy zostali przesłuchani świadkowie z tamtego okresu i ofiary?
odpowiedź
User
angela
a świstak siedzi...
odpowiedź
User
Ja2016
Pirsu pirdu pogonić ta spryngerowa piękność kulczyka i grasia
odpowiedź