SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szefowie globalnych firm spodziewają się wzrostu zatrudnienia

Prezesi globalnych spółek są pewni, że w ciągu najbliższych trzech lat ich firmy utrzymają się na fali wzrostu. 78 proc. z nich spodziewa się większej liczby procesów rekrutacyjnych do połowy 2018 roku. Wedle nieustająco rosnącej konkurencji, zarządzający podejmują działania mające na celu transformację swoich organizacji. Do kwestii budzących największe obawy wśród CEO należą m.in. utrzymanie lojalności konsumentów, nadążanie za rozwojem nowych technologii oraz dopasowanie usług i produktów do potrzeb rynku. Największą część kapitału spółek w najbliższej przyszłości pochłonie ich ekspansja poza krajowy rynek - wynika z badania KPMG International.

Article

Zarządzający globalnymi biznesami są pewni, że ich firmy utrzymają się na fali wzrostu przez najbliższe trzy lata. Co więcej, 69 proc. CEO w Europie, 66 proc. CEO w regionie Azji i Pacyfiku oraz 52 proc. CEO w Stanach Zjednoczonych wykazuje większy niż rok temu optymizm związany z perspektywami wzrostu całej światowej gospodarki.

Oceniając sytuację własnej firmy i potencjał jej rozwoju, 70 proc. menedżerów z Europy, 68% menedżerów z regionu Azji i Pacyfiku oraz 19 proc. menedżerów ze Stanów Zjednoczonych z większą niż roku temu ufnością patrzy w przyszłość. Prezesi spółek na świecie nastawiają się przede wszystkim na wzrost zatrudnienia - 78 proc. respondentów spodziewa się fali procesów rekrutacyjnych trwających do połowy 2018 roku.

Prezesi spółek stawiają czoła dynamicznie rosnącym naciskom ze strony konkurencji. Okazuje się, że 86 proc. z nich martwi się o lojalność swoich klientów, 74 proc. obawia się nowych wejść na rynek, 72 proc. wśród swoich obaw wskazuje nadążanie za rozwojem nowych technologii, 68 proc. niepokoi się, że konkurenci odbiorą im część rynku, a 66 proc. martwi się o to, czy ich produkty lub usługi będą wciąż dobrze dopasowane do potrzeb rynku na przestrzeni najbliższych trzech lat.


44 proc. prezesów spółek przyznało, że są zaledwie „dość pewni” modeli biznesowych, na których opierają się ich firmy, podczas gdy 5 proc. wyraziło wręcz całkowity brak pewności co do stosowanych rozwiązań. 29 proc. CEO planuje na przestrzeni trzech nadchodzących lat przeprowadzić znaczącą transformację swojej spółki.

Pomimo, że menedżerowie na świecie są w pełni świadomi potrzeby zmian w swoich organizacjach, prawie jedna trzecia z nich zasygnalizowała, że w ich przedsiębiorstwach nie podejmuje się wystarczającego ryzyka związanego ze strategią globalnego wzrostu. 56 proc. prezesów spółek przyznała, że w ich organizacjach nie został jeszcze w pełni zaimplementowany proces wdrażania innowacji. Połowa respondentów zwróciła uwagę na nowe dodatkowe wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć, a które wynikają m.in. z potrzeby lepszego wykorzystania analityki danych, a także tworzenia zabezpieczeń przed cyberprzestępczością.

Priorytety strategiczne w perspektywie trzech lat obejmują (od najważniejszego): rozwijanie nowych strategii wzrostu, silne skoncentrowanie na kliencie, ekspansję geograficzną, redukcję kosztów, poprawę szybkości docierania na rynek, a także wspieranie innowacji. Zapytani w badaniu, czy zamierzają się skupiać w większym stopniu na wzroście czy na efektywności operacyjnej w ciągu najbliższych trzech lat, 94 proc. prezesów spółek ze Stanów Zjednoczonych wskazało na wzrost, podczas gdy reprezentanci Azji i Europy powiedzieli, że skoncentrują się bardziej na efektywności operacyjnej.

Do najczęściej wskazywanych obszarów, które w opinii liderów będą miały największy wpływ na wyniki firmy, należą: wzrost światowej gospodarki, regulacje środowiskowe, a także rozwój nowoczesnych technologii.

Działaniem firmy, które pochłonie największą część kapitału w ciągu następnych trzech lat, jest ekspansja poza krajowy rynek. Zarządzający ze Stanów Zjednoczonych w pierwszej kolejności skoncentrują się na Europie, szczególnie jej centralnej części. Z kolei dla menedżerów z Chin, Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji, największy potencjał wzrostu oferują Stany Zjednoczone.

Badanie KPMG International pt. "CEO Outlook Study 2015" zostało przeprowadzone w okresie od 22 kwietnia do 26 maja 2015 r. i objęło 1278 zarządzających spółkami z 10 rynków (Australii, Chin, Francji, Niemiec, Indii, Włoch, Japonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych) i 9 najważniejszych sektorów gospodarki (motoryzacji, bankowości, ubezpieczeń, zarządzania portfelem, opieki zdrowotnej, przemysłu, technologii, sektora detalicznego/rynku dóbr konsumpcyjnych, energetyki). 1/4 firm/respondentów posiada roczne przychody o wartości ponad 10 miliardów dolarów, zaś żadna z firm nie posiada przychodów rocznych poniżej 500 milionów dolarów. 830 prezesów pochodziło z firm publicznych, a 446 z prywatnych firm.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szefowie globalnych firm spodziewają się wzrostu zatrudnienia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl