SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

“Szkło kontaktowe” ma 18 lat. Zamiast programu TVN24 nada specjalny spektakl

25 stycznia “Szkło kontaktowe” kończy 18 lat. Z tej okazji w Teatrze 6. Piętro odbyło się przedstawienie, które TVN24 pokaże w środę i czwartek w paśmie emisji programu. “Szkło” krytykował w przeszłości Jarosław Kaczyński, ale jego fanem nie był też Donald Tusk. -  Nie musimy być kochani, wystarczy, że się z nami liczą - mówi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sianecki, prowadzący programu.

Article

Spektakl “Szkła kontaktowego” pod tytułem “Szkło kontaktowe live&touch” jest wystawiany w Teatrze 6. Piętro od 2018 r. Na początku stycznia nagrano specjalną, urodzinową wersję przedstawienia z dodatkowymi punktami programu. - Podczas spektaklu pojawił się cały zespół programu, każdy w jakiejś formie się zaprezentował na scenie. Zamiast głosów z widowni, które zastępują normalnie telefony od widzów, odbył się specjalny konkurs w formie “Milionerów” z historii “Szkła - mówi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sianecki, który prowadzi “Szkło” od jego powstania w 2005 r.

- W trakcie urodzinowego spektaklu pokazaliśmy drugi odcinek “Szkła kontaktowego”, nagrany jeszcze na kasecie VHS, odtworzyliśmy też z niego dialog. Na tym przykładzie widać, jak program przez te lata zmienił się radykalnie. Tamten odcinek prowadziłem z Tomaszem Jachimkiem. Wtedy jeszcze się nie znaliśmy się, musiałem nawet odczytać jego imię i nazwisko z kartki - mówi Sianecki.

Emisja spektaklu planowana jest w dwóch częściach - w środę i czwartek o godz 22.00 w TVN24.

„Szkło” wystartowało w 2005 roku, jako program publicystyczno-satyryczny, który z poczuciem humoru podsumowuje wydarzenia dnia. Innowacją programu był kontakt z widzami, którzy dzwonili do programu oraz wysyłali SMS-y wyświetlane w trakcie emisji.  - Widzowie dzwonią ponarzekać na aktualną władzę, pochwalić się, że urodziło im się dziecko czy wnuk, czy przekazać informację, że szpital działa znakomicie. Najwięcej telefonów dotyczy polityki, ale jest sporo głosów od widzów, którzy nie interesują się polityką - mówi Sianecki - SMS-y stanowią wartość dodaną, często wokół nich przy się rozmowa w programie – dodaje.

Twórcą "Szkła kontaktowego" był Grzegorz Miecugow, publicysta, pisarz i dziennikarz, związany z z TVN i TVN24 od początku. To jeden z najdłużej emitowanych programów w historii polskiej telewizji. - Kiedy zaczynaliśmy możliwość wypowiedzi na antenie widzów była w TV czymś niespotykanym. Dzisiaj widz chce nie tylko oglądać, ale też współtworzyć programy, mieć szansę być usłyszanym - mówi Dominika Sekielska, producentka Szkła Kontaktowego.

"Szkło kontaktowe" trwało kiedyś 20 minut

Tomasz Sianecki przypomina, że program zaczął się od 20-minutowej wersji. - Potem pomysłodawca “Szkła” i ówczesny dyrektor TVN24 Adam Pieczyński wydłużył go o kolejne 20 minut, a potem do godziny. W soboty była wersja “The best of”, którą zastąpił normalny odcinek. Potem “Szkło kontaktowe” pojawił się też w niedziele - mówi Sianecki. Początkowo programu nie było w wakacje, potem zaczął być emitowany przez cały rok.

W czym tkwi fenomen “Szkła”? - Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wydaje mi się, że duży wpływ na to miał fakt, że pokazujemy politykę bez zadęcia, patrzymy na nią z przymrużeniem oka. Oprócz tej formuły udało nam się dobrać takich, a nie innych ludzi. Różne osoby przewinęły się przez studio "Szkła" przez te lata, niektórzy zostawali na stałe, inni byli tylko przez chwilę. Powstał taki skład prowadzących i komentatorów, który bardzo dobrze się ze sobą rozumieją - mówi Tomasz Sianecki.

Obecnie poz Sianeckim w programie występują: Wojciech Zimiński, Katarzyna Kasia, Katarzyna Kwiatkowska, Artur Andrus, Michał Kempa, Wojciech Fiedorczuk, Robert Górski, Marek Przybylik, Szymon Jachimek i Tomasz Jachimek, Grzegorz Markowski, Krzysztof Daukszewicz, Henryk Sawka i Jerzy Iwaszkiewicz W przeszłości w programie występowali również m.in. Maria Czubaszek, Wojciech Młynarski, Ilona Łepkowska, Janusz Weiss, Jacek Poniedzielski, Dorota Wellman, Maciej Stuhr czy Sylwia Chutnik.

“Szkło” od dawna nie podoba się politykom PiS. W 2010 r. Jarosław Kaczyński stwierdził nawet, że należy go zlikwidować, bo jego zdaniem, nie może być tak, iż w programie stale obrażana jest jedna ze stron politycznego sporu. Krytyka ze strony PiS nie oznacza jednak, że politycy innych opcji kochają program. - W swojej książce Janusz Palikot wspominał o tym, że “Szkło”nie był ubóstwiane, a wręcz nie było lubiane przez Donalda Tuska. Nie musimy być kochani, wystarczy, że się z nami liczą – mówi Sianecki.

"Szkło kontaktowe" z większą oglądalnością

Redakcja nie ogranicza się do działalności telewizyjnej. Prowadzi też akcję na rzecz poprawy losu zwierząt porzuconych i bezdomnych „Każdy Zwierz ma Swój Czubaszek” – na cześć wielkiej miłośniczki zwierząt – Marii Czubaszek. Dzięki tym działaniom domy znalazły już setki zwierząt, a program został nagrodzony w 2018 roku przez magazyn „Cztery Łapy” - Order Psiego Szczęścia.

“Szkło kontaktowe” nadawane jest w TVN24 codziennie o 22.00. W okresie od 1 września do 12 grudnia 2022 roku średnia oglądalność programu wyniosła 667 tys. osób, co przełożyło się na 6,59 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów - wynika z danych Nielsen Audience Measurement. Względem analogicznego okresu rok wcześniej magazyn zyskał 80 tys. widzów. Wówczas oglądało go 587 tys. osób (5,60 proc. udziału).

Dołącz do dyskusji: “Szkło kontaktowe” ma 18 lat. Zamiast programu TVN24 nada specjalny spektakl

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Leokadia Mal
To taki PRL bis i dawny "Dziennik Telewizyjny" z panami z tamtych czasów :-)
odpowiedź
User
M
Gratuluję ludziom którzy są w stanie wytrwać przed tv 1h oglądając ten "program satyryczny". Zalecam oglądanie w miejsce środków nasennych.
odpowiedź
User
Dagmara
Nie oglądam.
odpowiedź