SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Naukowcy: mniej godzin przed telewizorem – mniej zawałów i udarów

Skrócenie oglądania telewizji do mniej niż jednej godziny dziennie może pomóc w zapobieganiu więcej niż jednemu na dziesięć przypadków choroby niedokrwiennej serca – informuje pismo „BMC Medicine”.

fot. Shutterstock.comArticle

Według British Heart Foundation choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa) jest jedną z głównych przyczyn zgonów w Wielkiej Brytanii. W tym kraju każdego roku umiera z jej powodu około 64 000 osób - jeden na ośmiu mężczyzn i jedna na 15 kobiet. Osoby z chorobą wieńcową są też dwa razy bardziej narażone na udar.

Zbyt długie oglądanie telewizji wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej serca

Nowe badania dotyczące ryzyka m.in. tej choroby przeprowadził zespół naukowców z Medical Research Council (MRC) Epidemiology Unit, University of Cambridge i University of Hong Kong. Jak z nich wynika, zbyt długie oglądanie telewizji wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej serca, niezależnie od cech genetycznych danej osoby.

Autorzy wykazali, że – zakładając związek przyczynowy – 11 proc. przypadków choroby niedokrwiennej serca można by zapobiec, gdyby ludzie oglądali telewizję przez mniej niż godzinę dziennie.

Siedzący tryb życia – innymi słowy siedzenie przez dłuższy czas zamiast aktywności fizycznej – jest jednym z głównych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Aby zbadać związek pomiędzy czasem spędzonym w pozycji siedzącej przed ekranem telewizora czy komputera w celach rekreacyjnych, cechami DNA i ryzykiem choroby wieńcowej, naukowcy przeanalizowali dane z brytyjskiego Biobanku, obejmujące ponad 500 000 dorosłych osó, które były obserwowane prospektywnie przez około 12 lat.

Dla każdego badanego zespół ocenił genetyczne ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową w oparciu o 300 wariantów genetycznych, o których wiadomo, że wpływają na szanse zachorowania.

Osoby, które oglądały telewizję przez ponad 4 godziny dziennie, były mocniej narażone na zachorowanie

Osoby, które oglądały telewizję przez ponad cztery godziny dziennie, były najbardziej narażone na zachorowanie, niezależnie od wskaźnika ryzyka poligenicznego. Oglądający przez 2 do 3 godzin byli narażeni o 6 proc. mniej, podczas gdy ci, którzy oglądali telewizję mniej niż godzinę dziennie – względnie o 16 proc. Powiązania te były niezależne od podatności genetycznej i innych znanych czynników ryzyka.

Czas wolny spędzany przy komputerze nie wydawał się mieć wpływu na ryzyko choroby.

„Nasze badanie dostarcza unikalnych informacji na temat potencjalnej roli, jaką ograniczenie oglądania telewizji może mieć w zapobieganiu chorobie wieńcowej serca” – powiedział dr Youngwon Kim, adiunkt na Uniwersytecie w Hongkongu, autor badania. - „Osoby, które oglądają telewizję krócej niż godzinę dziennie, były mniej narażone na rozwój choroby, niezależnie od ryzyka genetycznego".

„Ograniczenie czasu siedzenia przed telewizorem może być użyteczną i stosunkowo łątwą zmianą stylu życia, która może pomóc osobom z wysokimi predyspozycjami genetycznymi do choroby wieńcowej, w szczególności w zarządzaniu ryzykiem” - dodał.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca zmniejszenie liczby zachowań siedzących i zastąpienie ich aktywnością fizyczną o dowolnej intensywności jako sposób na zachowanie zdrowia.

Zdaniem autorów istnieje kilka potencjalnych przyczyn, które mogą wyjaśniać związek między oglądaniem telewizji a ryzykiem choroby niedokrwiennej serca – a w szczególności, dlaczego nie znaleziono związku z korzystaniem z komputera.

Oglądanie telewizji zwykle odbywa się wieczorem po obiedzie (zwykle najbardziej kalorycznym posiłku w ciągu doby), co prowadzi do wyższego poziomu glukozy i lipidów. Ogladajac telewizję ludzie częściej sięgają po przekąski, niż podczas surfowania po sieci. Wreszcie oglądanie telewizji jest zwykle nieprzerwane, podczas gdy osoby korzystające z komputera mogą być bardziej skłonne do przerywania swojej działalności.

Dołącz do dyskusji: Naukowcy: mniej godzin przed telewizorem – mniej zawałów i udarów

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Szczegolnie ogladajac TVPInfo.
odpowiedź
User
Tomek
Pisowskie trolle. 3.... 2... 1.....
odpowiedź
User
G38
A ja tam wolę TVP info od kłamliwych prywaciarzy ci co nie oglądają polskiej telewizji nie są Polakami
odpowiedź