SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sztuczna inteligencja wykryje demencję lata przed wystąpieniem objawów

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali algorytm wykrywający wczesne zmiany w mózgu, zwiastujące demencję. Ich wnioski opublikowane zostały w piśmie „NeuroImage: Clinical”.

fot. Shutterstock.comArticle

Molekularne i strukturalne zmiany w mózgu następują zazwyczaj wiele lat przed pojawieniem się pierwszych objawów. Diagnozowanie demencji może jednak zająć miesiące, a nawet lata i związane jest z kilkukrotnym wykonywaniem tomografii i rezonansu magnetycznego mózgu.

Stworzony przez badaczy system analizował obrazy mózgu pacjentów, u których rozwinęła się choroba Alzheimera, a następnie uczył się rozpoznawać charakterystyczne zmiany strukturalne. Gdy porównano rezultaty z wynikami standardowych testów pamięciowych, okazało się, że algorytm był w stanie wskazać prawidłowo osoby z chorobą Alzheimera.

Dotychczas w badaniach wzięło udział 80 osób. W przypadku pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi algorytm był w stanie z ponad 80-procentową dokładnością wskazać osoby, u których rozwinie się choroba Alzheimera oraz jak szybko postępować będzie pogarszanie się funkcji poznawczych.

„Nauczyliśmy system rozpoznawać bardzo wczesne oznaki demencji jedynie na podstawie wzorców utraty objętości istoty szarej w mózgu. Gdy dane te zestawi się z wynikami standardowych testów funkcji poznawczych, można przewidzieć tempo postępowania choroby. Udało się nawet zidentyfikować osoby, które nie przejawiały jakichkolwiek objawów, a mimo to w późniejszym czasie rozwinęła się u nich demencja”- mówi prof. Zoe Kourtzi, autorka badań (DOI: 10.1016/j.nicl.2020.102199).

„Wczesne wykrycie demencji jest ważne z wielu powodów. Badania kliniczne, podczas których testowane są potencjalne leki, często kończą się niepowodzeniem, gdyż po wystąpieniu u pacjenta objawów może być już za późno na dokonanie istotnych zmian. Wcześniejsza identyfikacja osób z pierwszymi zmianami w mózgu mogłaby pomóc opracować nowe leki na demencję” – podkreślają autorzy.

Dołącz do dyskusji: Sztuczna inteligencja wykryje demencję lata przed wystąpieniem objawów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl