SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sztuczna inteligencja ma wykryć niebezpieczne zachowania w polskich więzieniach

Tworzymy narzędzie do detekcji zachowań niebezpiecznych w zakładach karnych w oparciu m.in. o sztuczną inteligencję - powiedział w środę wiceszef MS Marcin Romanowski. Dodał, że narzędzie będzie gotowe za rok, a Polska pod tym względem jest pierwsza w Europie.

fot. Shutterstock.comArticle

Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski wziął w czwartek udział w panelu pt. "Sprawne sądy a rozwój gospodarczy" podczas European Cybersecurity Forum - Cybersec w Krynicy. Romanowski przedstawiając wprowadzone przez resort zmiany wymienił m.in. rozwiązania procesowe, skracające postępowania gospodarcze, elektroniczny KRS i sprofilowane sądy ds. z zakresu praw autorskich.

"Ważna rzecz to zmiany proceduralne. W zakresie postępowań w sprawach gospodarczych wprowadziliśmy wiele rozwiązań procesowych, które dają sędziom możliwość zakończenia sprawy w ciągu 6 miesięcy" - powiedział Romanowski. "Te wszystkie rozwiązania w naszej ocenie dały narzędzia, które pozwalają, aby sprawy gospodarcze mogły rzeczywiście przyspieszać" - dodał.

Romanowski zaznaczył, że kolejnym przykładem dotyczącym sądownictwa są sądy własności intelektualnej. "Czyli ten obszar, który jest bardzo ważny dla innowacyjności, dla konkurencyjności. Tutaj zaproponowaliśmy sprofilowane sądy i wyspecjalizowanych sędziów, aby sprawy z zakresu prawa autorskiego, własności przemysłowej, również z zakresu nieuczciwej konkurencji w tym obszarze były rozstrzygane rzeczywiście przez profesjonalistów" - powiedział. "Mamy już pięć Sądów Okręgowych i dwa Sądy Apelacyjne, które są właściwe" - dodał.

Wiceszef resortu sprawiedliwości wskazał, że "uproszczona restrukturyzacja to przykład, jak wyprowadziliśmy pewne sprawy z sądów". "Uproszczone postępowanie jest tańsze, szybsze, nie trzeba decyzji sądów, by je rozpocząć. Następuje też zawieszenie egzekucji w tym czasie" - powiedział.

Odnosząc się do elektronicznego KRS przypomniał, że od 1 lipca całe postępowanie w zakresie rejestru przedsiębiorców jest już elektroniczne. "Tutaj widzimy również pozytywne zmiany" - powiedział. Dodał, że w przypadku ksiąg wieczystych 40 proc. postepowania jest prowadzone na wnioskach elektronicznych.

Dodał, że doprowadziło to do tego, że Europejski Wskaźnik Sprawności Postępowań w tym roku poprawił się o prawie 20 proc. w stosunku do roku poprzedniego. "Wskaźnik opanowania wpływu w pierwszym półroczu 2021 r. wyniósł 104,4 - co oznacza, że sądy załatwiły więcej spraw niż wpłynęło i nadrobiły część zaległości" - przypomniał.

Pomoże sztuczna inteligencja

Dodał, że resort prowadzi dalszą elektronizację. Wskazał ponadto, że jeżeli chodzi o kwestię elektronizacji i zastosowania sztucznej inteligencji resort nad tym pracuje. "powiedziałbym, że też z pewnymi sukcesami, akurat w obszarze może nie tyle sądownictwa co Służby Więziennej". "Tworzymy teraz narzędzie do detekcji zachowań niebezpiecznych w zakładach karnych w oparciu o strumień danych wideo, w oparciu również o uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję i tutaj już mamy gotowy prototyp tego narzędzia" - powiedział.

Dodał, że narzędzie będzie gotowe za rok jako wspomaganie pracy osób, które monitorują zakłady karne. Podkreślił, że Polska pod tym względem jest pierwsza w Europie. "Po Stanach Zjednoczonych to pierwsze takie zaawansowane narzędzie" - powiedział.

Dołącz do dyskusji: Sztuczna inteligencja ma wykryć niebezpieczne zachowania w polskich więzieniach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl