SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szykuje się poprawa na rynku pracy

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, od listopada ubiegłego roku wykazuje nieznaczną tendencją rosnącą, przy czym wzrost wartości wskaźnika w marcu br. był nieznacznie większy w porównaniu do lutego.

Szykuje się poprawa na rynku pracy

Zmiany te wskazują na krótkookresowy, sezonowy wzrost bezrobocia, zazwyczaj występujący o tej porze roku, zauważa Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w lutym w porównaniu do stycznia o 0,2 punktu procentowego do 13,2%, jednak po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym wzrost wyniósł niespełna 0,1 punktu procentowego do wartości 12,4%" - czytamy w raporcie BIEC.

Badania GUS wskazują, iż luty charakteryzował się poprawą ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym. Pozytywne oceny wynikają w głównej mierze z bardzo optymistycznych przewidywań dotyczących portfela zamówień i produkcji. Z kolei prognozy dotyczące zatrudnienia wskazują na możliwość mniejszej redukcji niż przewidywano w ubiegłym miesiącu.

"Spadek zatrudnienia przewidują głównie przedsiębiorstwa małe i średnie, natomiast biorąc pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności, producenci: wyrobów tekstylnych, odzieży, wyrobów z drewna oraz korka, z wyłączeniem mebli; wyrobów ze słomy i materiałów używanych do wyplatania, artykułów spożywczych, napojów, wyrobów tytoniowych oraz prowadzące działalność w zakresie poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji" - czytamy dalej.

Z drugiej strony, wzrost zatrudnienia przewidują w głównej mierze producenci: urządzeń elektrycznych oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep z wyłączeniem motocykli.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szykuje się poprawa na rynku pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl