SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

T-Mobile Polska testuje cyfrową tożsamość

W krajach Unii Europejskiej rozpoczął się rozległy pilotaż, którego celem jest rozwój cyfrowego dowodu tożsamości oraz jego standaryzacja w całej UE, aby zapewnić obywatelom dostęp do cyfrowej tożsamości. Operatorzy sieci komórkowych Grupy Deutsche Telekom, w tym T-Mobile Polska, o2 Telefónica, i Vodafone są partnerami UE w tym teście.

(fot. materiały prasowe)(fot. materiały prasowe)

Internet oraz cyfrowe aplikacje mają stać się bezpieczniejsze dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej. W tym celu UE promuje rozwój cyfrowych tożsamości, które są kluczowe dla digitalizacji i dalszej integracji europejskiej. Operatorzy będą testować tożsamości cyfrowe podczas aktywacji kart SIM.

Czy to podczas zakupów w sieci, czy podczas korzystania z usług urzędowych i opieki zdrowotnej: istnieje wiele sposobów na identyfikację użytkownika w sieci. Jednak dotychczas stosowane metody były krytykowane za ich wysoki koszt lub niewystarczający poziom zabezpieczeń. UE przyjęła więc nowe warunki techniczne dla bezpiecznych tożsamości cyfrowych. Podstawą do tego jest regulacja eIDAS, przyjęta dwa tygodnie temu. Unia Europejska przeprowadza obecnie rozległe testy nowych portfeli z cyfrowym ID.

„Za każdym razem, gdy strona internetowa prosi nas o zarejestrowanie nowej tożsamości cyfrowej lub możemy wygodnie zalogować się za pomocą dużej platformy, tak naprawdę nie mamy pojęcia, co dzieje się z naszymi danymi. Dlatego Komisja wkrótce zaproponuje bezpieczną europejską tożsamość cyfrową. Taką, której możemy zaufać i której obywatele wszędzie w Europie mogą używać do wszystkiego, od płacenia podatków po wynajem roweru. Technologię, dzięki której sami będziemy kontrolować oraz wiedzieć, które z naszych danych są wykorzystywane i w jaki sposób” - mówi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Obywatele UE doceniają niezawodność sieci i korzyści z jej działania. Czy to portfele wirtualne, bankowość internetowa czy wysyłanie maili - każdego dnia wielu ludzi traktuje korzystanie ze smartfona jako coś oczywistego. Dlatego logicznym działaniem jest dodanie kolejnej ważnej funkcji do życia w cyfrowym świecie – cyfrowej tożsamości opartej na smartfonie. To właśnie cyfrowa tożsamość, między innymi, przyspieszy interakcję między organami publicznymi a obywatelami, czyniąc smartfona jeszcze ważniejszym towarzyszem codziennego życia” - mówi Valentina Daiber, chief officer legal & corporate affairs i członkini zarządu o2 Telefónica.

Testy komunikacji mobilnej, praw jazdy, kont bankowych czy e-recept

Projekt „POTENTIAL” jest największym z czterech konsorcjów prowadzących testy w UE. „POTENTIAL” odpowiada za testowanie portfeli tożsamości cyfrowych UE w 19 krajach. Partnerzy konsorcjum testują cyfrowe tożsamości podczas otwierania kont bankowych, wydawania prawa jazdy czy wynajmu samochodów. Trwają testy online usług urzędowych i podpisów elektronicznych.

„Bezpieczne cyfrowe tożsamości to ogromny skok rozwojowy w obszarze naszej codzienności w Internecie. Każdy, kto w jednoznaczny sposób identyfikuje się online, buduje zaufanie. Niemal wszystkie sfery naszego życia na tym skorzystają, a jednocześnie uporządkujemy naszą codzienną cyfrową dżunglę pełną różnych nazw użytkowników i haseł. Dlatego też bierzemy udział w testach Unii Europejskiej” - podkreśla Adel Al-Saleh, CEO T-Systems i członek zarządu Deutsche Telekom AG.

„Cyfryzacja musi być bezpieczna i prosta. I nie może się zatrzymać w obrębie granic narodowych. Dotyczy to również funkcji cyfrowej ID. Cyfrowa tożsamość może przynieść wartość tylko wtedy, gdy ludzie faktycznie będą z niej korzystać. Zrobią to, gdy będą mogli zaufać aplikacji i będzie ona łatwa do użycia. Właśnie dlatego wspieramy projekt UE »POTENTIAL«. Aby cyfryzacja stała się dostępna wszędzie i dla wszystkich. Czy to w domu, na wakacjach czy w trakcie podróży służbowych” - mówi Michael Jungwirth, dyrektor ds. Polityki Publicznej i Spraw Zagranicznych oraz członek zarządu Vodafone Niemcy, mówi:

Projekt UE oraz Ukrainy dotyczący komunikacji mobilnej

Operatorzy sieci komórkowych chcą pokazać między innymi, jak umowy oraz karty SIM mogą być w prostu i bezpiecznie aktywowane w różnych krajach za pomocą tożsamości cyfrowych. Chcą również w dalszym ciągu ograniczać próby oszustw związanych z tożsamością cyfrową. Nowa technologia ma korzystać z jedynie niezbędnych danych klientów, zgodnie z wymogami DSVGO. Powinna ona używać tylko tych danych, które są konieczne dla danej aplikacji.

Testy operatorów sieci komórkowych odbywają się w różnych krajach europejskich. Oprócz Niemiec, Austrii, Francji, Polski, Grecji i Holandii, wśród uczestników jest również Ukraina. Testy cyfrowych tożsamości w UE potrwają do końca 2024 roku

Łączne przychody T-Mobile Polska zwiększyły się rok do roku z 1,558 do 1,718 mld zł. Te z usług mobilnych wzrosły dużo słabiej - z 999 mln do 1,01 mld zł.

Na koniec marca T-Mobile Polska obsługiwał 12,55 mln użytkowników, o 708 tys. więcej niż rok wcześniej. Operator podkreśla, że osiągnął wzrosty we wszystkich grupach klientów: abonamentowych, prepaidowych, indywidualnych i biznesowych.

Sto procent udziałów T-Mobile Polska ma Deutsche Telekom.

Dołącz do dyskusji: T-Mobile Polska testuje cyfrową tożsamość

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MTracz
Ciekawe co z polskim mObywatelem, czy będzie zgodny ze standardami UE i uda się to jakoś zintegrować?
odpowiedź
User
maniakasp
Mega, rozwój, postęp w tym temacie jest potrzebny i nieunikniony w zasadzie dla każdego :)
odpowiedź