SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

T-Mobile Polska chce od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców miliona złotych. Chodzi o podatek CIT

T-Mobile Polska poinformował, że skierował do Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wezwanie do opublikowania przeprosin i zapłacenia na dobroczynny cel kwoty miliona złotych. Operator twierdzi, że w opublikowanym przez ZPP raporcie znalazły się nieprawdziwe informacje na temat płacenia przez telekom podatków.

Article

Na początku listopada 2021 r. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) opublikował raport zatytułowany „Księga wstydu Ministerstwa Finansów – dyskryminacja podatkowa polskich firm”.

T-Mobile „czarną owcą” podatkową?

W opracowaniu ZPP starało się wykazać, że największe firmy funkcjonujące w Polsce unikają płacenia podatku CIT, co uderza nie tylko w przychody skarbu państwa, lecz wpływa też niekorzystanie na działające na naszym rynku mniejsze podmioty.

Na celowniku ZPP znalazł się operator T-Mobile Polska. W raporcie zamieszczono tabele mające dotyczyć tego, ile telekom zapłacił zobowiązań CIT w ciągu ostatnich lat.

Zestawienie opatrzono w raporcie komentarzem: Rażącym, negatywnym przykładem w tym sektorze jest spółka T-Mobile Polska, należąca do globalnej Grupy Deutsche Telekom, która przez ostatnie 5 lat zapłaciła 30 801 zł. To mniej więcej tyle, ile rocznie płaci przedsiębiorca rozliczający się podatkiem liniowym, osiągający roczny dochód wynoszący ok. 200 tysięcy złotych. Co więcej, należy zauważyć, że spółka T-Mobile Polska przez ostatnie lata wykazywała zyski z prowadzonej działalności, wynoszące ponad 2,5 mld zł. Mimo tego, spółka nie odprowadzała adekwatnego podatku dochodowego od osób prawnych.

Czytaj także: T-Mobile z kompleksową dostępnością dla osób dotkniętych głuchotą

Przeprosiny i milion złotych

Teraz T-Mobile Polska poinformował o tym, że 18 stycznia br. przesłał na adres Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wezwanie do zaprzestania publikacji wspomnianego materiału „w niepełny i nierzetelny sposób opisującego realizację obowiązków podatkowych przez T-Mobile Polska”.

- Informujemy, że w roku 2021 T-Mobile Polska S.A. odprowadziło do polskiego budżetu w postaci podatku CIT ponad 137 milionów złotych – czytamy w oświadczeniu operatora. - Płacenie podatków traktujemy jako element społecznej i gospodarczej odpowiedzialności firmy, stosując się do wszystkich zobowiązań wynikających z obowiązującego w Polsce prawa.

Telekom zapewnia, że w 2016 r wniósł do budżetu państwa opłaty za zakup częstotliwości w wysokości ponad 4 mld zł. - Kwota ta, będąca dla firmy kosztem, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem podatkowym spowodowała powstanie straty, którą to firma była zgodnie z prawem uprawniona rozliczyć, poprzez obniżenie podstawy opodatkowania – maksymalnie w 5 kolejnych latach – głosi oświadczenie. - T-Mobile zakończył już rozliczanie tej straty. Prawidłowość takiego rozliczenia podatkowego była jednym z elementów przeprowadzonej w spółce przez organy podatkowe kompleksowej kontroli, która potwierdziła właściwe rozliczenie podatku CIT przez firmę.

Operator uważa, że opisywanie go przez ZPP w sposób niepełny, w oderwaniu od kontekstu, jakim są wielomiliardowe inwestycje T-Mobile w zasoby częstotliwości i infrastrukturę telekomunikacyjną, realizowane także w postaci danin dla budżetu państwa, może wprowadzać odbiorców w błąd i podważać ich zaufanie do spółki oraz całego biznesu.

Czytaj także: T-Mobile z nielimitowanym internetem 5G. Od 45 złotych miesięcznie

W ujawnionym przez T-Mobile Polska piśmie adresowanym do ZPP telekom domaga się m.in. opublikowania w terminie 14 dni oświadczenia o treści:Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przeprasza T-Mobile Polska S.A. za umieszczenie na swojej stronie internetowej informacji które naruszają dobre obyczaje, zawierają wybiórcze informacje dotyczące realizacji obowiązków T-Mobile Polska S.A.

Operator chce też, aby w ramach zadośćuczynienia ZPP zapłacił kwotę miliona zł na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum Dla Dzieci.

ZPP: To próba zastraszenia

Jednym z pierwszych kroków podjętych przez ZPP w odpowiedzi na pismo T-Mobile była zorganizowana w środę konferencja prasowa z udziałem członków Zarządu ZPP: Cezarym Kaźmierczakiem, Marcinem Nowackim i Jakubem Bińkowskim. Jak podkreśla w komunikacie związek na spotkaniu zabrakło Prezesa T-Mobile Polska Andreasa Maierhofera, zaproszonego przez ZPP.

– Nasz raport pokazał, że polski system podatkowy jest skrajnie niesprawiedliwy: umożliwia największym firmom legalne płacenie podatku w minimalnej wysokości, bezwzględnie obciąża natomiast MŚP i osoby pracujące – stwierdził podczas spotkania z dziennikarzami Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. – Podkreślanie tego faktu oczywiście nie jest w smak części firm, które na tle branżowej konkurencji płacą zadziwiająco niski podatek. Pismo od T-Mobile traktujemy jednoznacznie jako próbę szantażu i zamknięcia nam ust. Mam jednak złą wiadomość: ZPP w dalszym ciągu będzie walczył o wprowadzenie jasnych, sprawiedliwych i równych reguł podatkowych uniemożliwiających agresywną optymalizację. Żadne wezwania do zapłaty milionowych sum nas przed tym nie powstrzymają.

W ocenie zarządu ZPP, próba zastraszenia przez T-Mobile może być związana z zapowiadaną publikacją kolejnej części „Księgi wstydu Ministerstwa Finansów”. Jak deklarują jednak członkowie szefostwa związek nie da się zastraszyć, a sam raport zostanie niebawem opublikowany.

Czytaj także: T-Mobile wprowadza zmiany w ofercie Magenta Biznes dla firm

W trzecim kwartale br. T-Mobile Polska osiągnął wzrost przychodów o 2,2 proc. do 1,656 mld zł i skorygowanego zysku EBITDA AL o 5,5 proc. do 457 mln zł. Na koniec września br. telekom miał 11,425 mln klientów, o 354 tys. więcej niż rok wcześniej. Liczba klientów abonamentowych zwiększyła się z 7,581 do 7,748 mln, a tych korzystających z ofert prepaidowych - z 3,49 do 3,677 mln.

Dołącz do dyskusji: T-Mobile Polska chce od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców miliona złotych. Chodzi o podatek CIT

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Felek Zdankiewicz
"Informujemy, że w roku 2021 T-Mobile Polska S.A. odprowadziło do polskiego budżetu w postaci podatku CIT ponad 137 milionów złotych"
Tabelka dotyczy okresu za okres 1.01.2016-31.12.2020, a T-Mobile bredzi o podatku CIT, który zapłacili w 2021 r. Geniusze erystyki.
odpowiedź
User
Klient
T-mobile niech się tak nie burzy i nie pulta. Pan Andreas Maierhofer chyba znów prosi się o "uprzejmego" maila na osobistą skrzynkę mailową.
Ja tam nadal mam pewne "kwity" na firmę i kilka osób w niej zatrudnionych.
Np fakt, że T-mobile Polska nadaje pracownikom numery i każe się przedstawiać tak klientom w biurze usług. A jest tego więcej :)
Mnie nikt za ich "usługi" nie przeprosił ani nie zapłacił nic. Mało tego baba (kobietą takiego kłamczucha nazwać nie można) nakłamała przez telefon ohydnie.
Najgorzej jak się komuś coś wydaje.......
odpowiedź
User
MTracz
"Informujemy, że w roku 2021 T-Mobile Polska S.A. odprowadziło do polskiego budżetu w postaci podatku CIT ponad 137 milionów złotych"
Tabelka dotyczy okresu za okres 1.01.2016-31.12.2020, a T-Mobile bredzi o podatku CIT, który zapłacili w 2021 r. Geniusze erystyki.


Warto doczytać dlaczego za okres 1.01.2016-31.12.2020 zapłacili taki podatek.
odpowiedź