SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PiS dalej płaci fundacji o. Rydzyka za transmisje mszy

Zgodnie z aneksem do umowy PiS w br. przeleje zarządzanej przez ojca Tadeusza Rydzyka Fundacji Lux Veritatis 369 tys. zł. To opłata za transmisje mszy świętych w Telewizji Trwam.
 

Aneks zawarto w trybie negocjacyjnym. Z dokumentu wynika, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie w pierwszym półroczu 2024 r. płacić Fundacji Lux Veritas, której prezesem jest Tadeusz Rydzyk, co miesiąc 24,6 tys. zł. W drugiej połowie roku miesięczna stawka wzrośnie do 36,9 tys. zł. Przez rok fundacja otrzyma od PiS-u 369 tys. zł.  

Fundacja Lux Veritatis jest nadawcą Telewizji Trwam i to na transmisje mszy w tej stacji dopłaca ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego. PiS pierwszą umowę w tym zakresie z nadawcą Telewizji Trwam zawarło w marcu 2015 roku. W 2023 r. podpisano podobny aneks jak teraz, wtedy prze cały rok msze kosztowały partię 39,6 tys. zł miesięcznie.

Ekonomista Rafał Mundry, który zwrócił uwagę na ubiegłoroczny aneks, podawał wtedy, że gdyby kwoty płacone dotychczas, były identyczne jak w 2023 r. łącznie partia zapłaciłaby fundacji ok. 3,5 mln zł.

W telewizji Tadeusza Rydzyka msze święte, z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, są pokazywane codziennie: od poniedziałku do soboty o godz. 13.30, a w niedziele o 9.30.

Dotacje Telewizji Trwam

Od objęcia rządów przez Zjednoczoną Prawicę do Fundacji Lux Veritatis i innych podmiotów związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem trafił szeroki strumień grantów i budżetów reklamowych od państwowych instytucji, spółek i z samych ministerstw.

Dane o takim wsparciu w 2021 i 2022 roku część resortów przekazywała w ub.r. w odpowiedzi na interpelacje posłanki Hanny Gill- Piątek. Ministerstwo Finansów przez lata podpisało umowy z Fundacją Lux Veritatis na prawie 300 tys. zł, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - na niemal 330 tys. zł, a Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu uzyskała prawie 430 tys. zł dotacji od resortu spraw zagranicznych.  

CZYTAJ TAKŻE: Fundacja o. Rydzyka z kolejnym grantem od resortu sprawiedliwości. Na Centrum Ochrony Praw Chrześcijan

Natomiast Ministerstwo Edukacji i Nauki zawarło łącznie 23 umowy z Fundacją Lux Veritatis, Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i Fundacją Nasza Przyszłość. Łącznie przekazało 2,1 mln zł, z czego 932 tys. na świadczenia dla studentów uczelni.

W październiku i listopadzie 2023 r. Ministerstwo Zdrowia przelało Fundacji Lux Veritatis prawie 380 tys. zł. To cena kampanii „Planuję długie życie” na antenie Telewizji Trwam. 

W latach 2015-2023 imperium ojca Rydzyka uzyskało dotacje z Funduszu Sprawiedliwości w wysokości ponad 22,1 mln zł (21,5 mln zł przyznano Fundacji Lux Vertitatis, resztę Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która również należy do fundacji ojca Tadeusza Rydzyka. 

CZYTAJ TAKŻE: Kolejne pieniądze od ministerstwa dla nadawcy TV Trwam. Za kampanię o zdrowiu

Nowy rząd Rydzykowi odmawia. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odmówił przekazania 13 mln zł na budowę siedziby i wystawę stałą w Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, która miała być współprowadzona przez Fundację „Lux Veritatis”. O dofinansowanie zwrócił się dom ministra dyrektor Muzeum „Pamięć i Tożsamość” Jan Król. 
W ub.r. Fundacja Lux Veritatis zanotowała spadek przychodów o 10,7 proc. do 50,34 mln zł, a przy słabszym ograniczeniu kosztów jej zysk netto skurczył się z 1,4 mln do 197,5 tys. zł

Na początku ub.r. fundacja Lux Veritatis przyjęła nowy statut, w którym odwołano się do ustawy o działalności pożytku publicznego oraz podano kilka szczegółowych celów, m.in. przeciwdziałanie uzależnieniom i przyczynom przestępczości, pomoc Polonii oraz promocję kraju za granicą.  

Dołącz do dyskusji: PiS dalej płaci fundacji o. Rydzyka za transmisje mszy

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rodrick
Nawet Ministerstwo Zdrowia płaci na Muchomora. Skandal!
odpowiedź
User
Tomek
Czyli jeśli PiS przestanie płacić Tadkowi, to ten nie puści mszy w Trwam?
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Ustawa o radiofonii i telewizji, Art. 17.:

1.Odbiorcy powinni zostać wyraźnie poinformowani o sponsorowaniu. Sponsorowane audycje lub inne przekazy są oznaczane przez wskazanie sponsora na ich początku oraz w momencie wznowienia po jednej z przerw na reklamę lub telesprzedaż albo na końcu sponsorowanej audycji lub innego przekazu. …

3. Sponsor nie może wpływać na treść audycji lub innego przekazu oraz ich miejsce w programie w sposób ograniczający samodzielność i niezależność redakcyjną nadawcy. Sponsorowanie nie zwalnia nadawcy od odpowiedzialności za treść audycji.

5. Zabronione jest sponsorowanie audycji lub innych przekazów, z zastrzeżeniem ust. 6, przez:
1)partie polityczne
odpowiedź