SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tadeusz Sołtys: Mamy dobre stacje radiowe

- Polski rynek radiowy jest już bardzo dojrzały - mimo że istnieje w zasadzie tylko 22 lata. W porównaniu ze stacjami zagranicznymi, nasze stacje są lepiej dopasowane do potrzeb odbiorcy - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tadeusz Sołtys, prezes RMF FM.

- Nie mamy się czego wstydzić. Jako stosunkowo młody rynek cały czas wsłuchujemy się w oczekiwania naszych słuchaczy. Na bardziej dojrzałych rynkach, funkcjonujących kilkakrotnie dłużej, program radiowy często oparty jest o stare prawdy i zasady, które dzisiaj już się zdewaluowały. Tylko nie wszyscy zdążyli to odkryć, czy też dowiedzieć się tego z badań. Potwierdza tę tezę fakt, że Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem czasu słuchania. Mamy dobre stacje - podkreśla Tadeusz Sołtys.

Z prezesem i dyrektorem programowym RMF FM rozmawialiśmy także m.in. o wpływie na radiową rzeczywistość nowelizacji ustawy o utworach słowno-muzycznych. - W przypadku Grupy RMF nic się nie zmieniło - wymogi tej ustawy spełnialiśmy już przed jej wprowadzeniem. Tak się złożyło, że ubiegły rok w polskiej muzyce był bardzo silny. (..) Mamy w czym wybierać. Jednak, jeśli spojrzymy wstecz, to nie zawsze tak było, zatem nie wykluczam, że w przyszłości możemy mieć problemy z wybraniem atrakcyjnych dla słuchaczy nowych piosenek. To może osłabiać atrakcyjność anten radiowych - powiedział Wirtualnemedia.pl szef RMF FM.

- Powtarzamy ciągle, że o wyborze muzyki powinni decydować słuchacze, a nie przepisy... Co więcej, w dosyć niesprawiedliwy sposób traktuje się tutaj polskich artystów, którzy swoje utwory wykonują w innych językach. Są gatunki muzyczne, w których piosenki po polsku po prostu słabo brzmią i standardem jest śpiewanie po angielsku. Efekt tych przepisów będzie taki, że rynek wymusi na wykonawcach śpiewanie po polsku. Oznacza to, że polscy artyści nie będą mieli szansy na zrobienie kariery poza naszymi granicami. Następstwem tego będzie to, że nasza muzyka może w takim przypadku zacząć ocierać się o zaściankowość...  Przepisy te też słabo wyglądają w świetle tego, co się dzieje w internecie - tam panuje całkowita dowolność, stacje internetowe nie mają żadnych ograniczeń - stwierdza Sołtys.

>>> Duży spadek PR I i Radia ZET, traci także Trójka

Z Tadeuszem Sołtysem rozmawialiśmy o kwestiach związanych z cyfryzacją. - Myślę, że o cyfryzacji nie należy już mówić w czasie przyszłym, jak o ciekawostce science fiction. To już się stało. Cyfrowa konwergencja mediów i stopniowe zacieranie się jakościowych różnic pomiędzy poszczególnymi środkami przekazu jest faktem. Radio w internecie (tu na pewno jest cyfrowe) nikogo już nie dziwi i zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników - mówi nam Sołtys.

Dodaje: Zakładam, że w wielu krajach, w których poczyniono już szereg inwestycji zmierzających do cyfryzacji radia naziemnego, problem ten stanowi wstydliwą tajemnicę. Powód tego jest bardzo prozaiczny - nie ma zapotrzebowania na cyfrowe radio eterowe. Który rząd przyzna otwarcie, że wyłożył grube miliony na rozwijanie starzejącej się technologii, wtórnej w stosunku do rozwiązań w sieci? Radio, prasa, VOD i telewizja są przecież dostępne w internecie od dawna - poprawiają się jedynie standardy i szybkość transmisji. Trochę mnie śmieszy ten cyfryzacyjny szum. Znów ktoś próbuje być mądrzejszy od słuchacza. Znów ktoś wie lepiej - jak będzie lepiej - mówi Tadeusz Sołtys.

>>> Rekord Radia Złote Przeboje - jaki wynik RMF Maxxx?

Z Tadeuszem Sołtysem, prezesem i dyrektorem programowym RMF FM, rozmawiamy m.in. polskim rynku rozgłośni komercyjnych, szansach i zagrożeniach wynikających z cyfryzacji oraz wpływie na radio nowelizacji ustawy o utworach słowno-muzycznych w języku polskim. - ZAPRASZAMY DO PRZECZYTANIA WYWIADU.

Dołącz do dyskusji: Tadeusz Sołtys: Mamy dobre stacje radiowe

41 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tom
panie T,
bez demagogii proszę, Artysta zawsze może nagrać wersję po polsku i po angielsku (jeżeli tak bardzo chce robić karierę zagraniczną). A ilu naszych zrobiło karierę światową w ciągu ostatnich 20tu lat? Obawiam się, że nikt - a próby były.
odpowiedź
User
etam
taaaak nawsadzajcie jeszcze więcej reklam do eremefu. już tego się słuchać nie da... każde wejście kończy się zagajeniem do konkursu: wyślij imię na numer... szlag mnie trafił i przeniosłem się do Trójki!
odpowiedź
User
Magda
Panie Sołtysie, chciałam donieść, że wasze nowe dżingle Faktów są tak powiatowo-odpustowe, że się słuchać odechciewa od paru tygodni. Coraz gorsze macie wiadomości, brak nowych dobrych głosów, nie ma nic gorszego jak "nadymający" się reporterzy którzy aż zapowietrzają sie opowiadając jakieś brednie, to brzmi nieprofesjonalnie. Czy nie macie spokojnych, kompetentnych głosów-dziennikarzy? Musimy słuchać jakiegoś piania w południe, nie mówiąc o jednym z waszych korespondentów któremu chyba coś wycięli, że pieje jak kurczak w fermie.
odpowiedź