SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Raport OPPO: technologia 6G zmieni sposób interakcji ludzi ze sztuczną inteligencją

Dzięki technologii 6G inteligentne urządzenia będą jeszcze bardziej bazować na sztucznej inteligencji - to najważniejszy wniosek z raportu przygotowanego przez Instytut Badawczy OPPO. Wprowadzenie nowego standardu komunikacyjnego planowane jest na 2025 r.

Article

OPPO, czyli chiński producent urządzeń mobilnych, przygotował raport poświęcony technologii 6G. Jak podkreślają jego autorzy, dokument jest jednym z pierwszych w branży telekomunikacyjnej, który analizuje, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wzmocnić architekturę sieci 6G.

Z raportu wynika, że szósta generacja technologii komunikacji bezprzewodowej całkowicie odmieni sposób interakcji ludzi ze sztuczną inteligencją (AI). "Dzięki 6G inteligentne urządzenia będą jeszcze bardziej bazować na AI, stając się integralną częścią całego systemu. Analizując algorytmy AI i dane na różnych poziomach zapewnią wszystkim użytkownikom całkowicie nowe doświadczenie" - czytamy w omówieniu głównych wniosków z raportu.

OPPO podaje przykład pojazdów autonomicznych. Sieci 6G będą mogły przypisać najbardziej odpowiedni algorytm sztucznej inteligencji i optymalne połączenie komunikacyjne w oparciu m.in. o lokalizację pojazdu, porę dnia czy pogodę. "Pojazd będzie mógł natychmiast pobrać i uruchomić algorytmy sztucznej inteligencji, które zostały wyuczone przez inne pojazdy i urządzenia, dzięki czemu zapewni pasażerowi najbezpieczniejszą i najbardziej komfortową podróż" - zapewniają autorzy raportu.

- Rozwój technologiczny musi wybiegać w przyszłość. Technologia komunikacji mobilnej ewoluuje przez dziesięciolecia - mówi Henry Tang, Chief 5G Scientist w OPPO. - Standaryzacja technologii komunikacyjnej następnej generacji ma rozpocząć się w 2025 r., a jej komercyjne wdrożenie nastąpi ok. 2035 r.

Rewolucja technologiczna

OPPO spodziewa się, że właśnie w 2035 r. liczba inteligentnych agentów na świecie, czyli systemów, które na podstawie obserwacji otoczenia podejmują działania, znacznie przekroczy liczbę ludzi. "Dlatego technologia komunikacyjna 6G powinna być w stanie zaspokoić potrzeby nie tylko ludzi, ale wszystkich form inteligencji i ich różnych interakcji. Mając to na uwadze, przeprowadziliśmy wczesne badania techniczne i zaprojektowaliśmy system" - czytamy w raporcie.

Technologia 6G zrewolucjonizuje sposób, w jaki sztuczna inteligencja wnioskuje, uczy się, wchodzi w interakcje i jak jest stosowana. Pozwoli rozwiązywać problemy, z którymi obecnie boryka się rozwój sztucznej inteligencji, jak silosy danych i prywatność użytkowników. By złagodzić niektóre z obecnych ograniczeń algorytmów sztucznej inteligencji, w raporcie proponuje się podział zasobów sztucznej inteligencji na różne domeny. "Rozmieszczone zgodnie z określonymi zadaniami AI, węzły i zasoby w sieci 6G utworzą domeny AI, zapewniając optymalne strategie dokładnej alokacji modelu AI, planowania zasobów sieciowych i udostępniania danych" - można przeczytać w raporcie.

Jego autorzy przypominają, że obecnie ograniczona moc obliczeniowa i pojemność pamięci urządzeń inteligentnych utrudnia im korzystanie z dużych, uogólnionych algorytmów AI. Tymczasem wyspecjalizowana sztuczna inteligencja, która może działać na tych urządzeniach, nie jest w stanie sprostać ogromnemu zapotrzebowaniu na dane większości użytkowników. Jednak w sieciach 6G domena AI będzie mogła pełnić wiele ról, takich jak tradycyjna stacja bazowa, baza danych, repozytorium modeli AI i serwer aplikacji.

Firma OPPO zapowiada, że nadal będzie prowadzić badania nad technologią 6G.

Prokop ambasadorem marki OPPO

OPPO wprowadziła na rynek swojego pierwszego smartfona w 2008 r. Dziś plasuje się w pierwszej piątce pod względem wielkości udziału w globalnej sprzedaży tego typu telefonów komórkowych. Działalność firmy obejmuje ponad 40 krajów i regionów. Firma posiada sześć instytutów badawczych i cztery centra B&R oraz międzynarodowe centrum wzornictwa w Londynie.

OPPO jest obecne w Polsce od stycznia 2019 r. W ub. r. ambasadorem marki OPPO w Polsce został Marcin Prokop, dziennikarz związany z programem śniadaniowym "Dzień dobry TVN".

Dołącz do dyskusji: Raport OPPO: technologia 6G zmieni sposób interakcji ludzi ze sztuczną inteligencją

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl