SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Technologia Flash-OFDM ma wsparcie Siemensa

Siemens będzie promować nowy rodzaj szerokopasmowej komunikacji bezprzewodowej, który może stać się konkurencją dla usług Wi-Fi oraz sieci komórkowych 3G

Niemiecki gigant telekomunikacyjny we współpracy z firmą Flarion Technologies, która opracowała  technologię Flash-OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing), będzie rozwijać produkty do budowy infrastruktury dla sieci komórkowych wykorzystujących to rozwiązanie. Pierwsze produkty Siemensa obsługujące Flash-OFDM trafią na rynek najprawdopodobniej w drugim kwartale przyszłego roku.

Transmisja OFDM polega na dzieleniu danych na subkanały, rozsyłaniu ich w dostępnym paśmie i ponownym „składaniu” w całość przez odbiornik. Flash-OFDM, opracowany przez Flarion, dodatkowo dynamicznie dostosowuje do dostępnych częstotliwości. Zaleta technologii to relatywnie duża szybkość przy równoczesnym wykorzystywaniu pasma w większości państw nieużywanego lub dostępnego bez licencji. Flash-OFDM korzysta z pasma 450MHz, które w krajach Europy Wschodniej – m.in. w Polsce – jest używane do obsługi telefonii komórkowej i to właśnie operatorzy z naszego regionu mogą stać się klientami Siemensa. Zwłaszcza, że konkurencyjne wobec Flash-OFDM usługi 3G są w Europie Wschodniej wciąż w powijakach. Szybkość transferu sięga 1,5Mbps, jest więc niższa, niż w sieciach Wi-Fi. Można jednak z niej korzystać np. w szybko jadącym pociągu.

Technologię już teraz testuje kilku dużych operatorów telefonii komórkowej – w tym Vodafone, Nextel Communications i T-Mobile. Nextel oferuje już nawet na terenie USA (dokładnie: w Północnej Karolinie) komercyjne usługi oparte na rozwiązaniu Flash-OFDM.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Technologia Flash-OFDM ma wsparcie Siemensa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl