SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nikodem Bończa-Tomaszewski: posiadanie własnych technologii to fundament cybersuwerenności

Fundamentem cybersuwerenności jest posiadanie rodzimych technologii. Nasza technologia Self Defined Network, Exatel SDN, podnosi kwestię cyberbezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych na nowy poziom – powiedział prezes firmy Exatel Nikodem Bończa-Tomaszewski.

Nikodem Bończa-Tomaszewski Article

Jak powiedział prezes firmy telekomunikacyjnej Exatel Nikodem Bończa-Tomaszewski, najnowsze rozwiązanie Exatel SDN (Self Defined Network) podnosi kwestię cyberbezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych na "kompletnie nowy poziom". Zaznaczył, że nie jest ono dodatkiem do sieci telekomunikacyjnej, tylko jest w nią "natywnie wpisane".

"Z perspektywy niepodległości Polski jest oczywiste, że fundamentem cybersuwerenności jest posiadanie własnych, rodzimych technologii. Nasza technologia Self-Defined Network tworzy solidny fundament pod polską cybersuwerenność w sieci" – stwierdził Bończa Tomaszewski. Dodał, że uruchomienie produktów SDN rozwiązuje problem poszukiwań zaufanych dostawców urządzeń klasy L2/L3 za granicą.

Jak wyjaśnił, SDN to koncepcja przeniesienia najważniejszych funkcji technologii telekomunikacyjnych z poziomu hardware (urządzeń) do warstwy software (oprogramowania). Wskazał, że obecnie funkcjonujące urządzenia telekomunikacyjne są mało elastyczne w działaniu i operują tylko w zakresie zdefiniowanym przez producenta, natomiast technologia SDN Exatel umożliwi klientom sieci samodzielne jej konfigurowanie, rozwijanie nowych funkcjonalności oraz dostosowywanie do swoich potrzeb. W ocenie prezesa firmy dla rynku operatorów telekomunikacyjnych jest to "przeskok, jakbyśmy przechodzili ze starego telefonu komórkowego na smartfona".

Bończa-Tomaszewski poinformował, że warstwa software'owa składa się z przyjaznego interfejsu graficznego, warstwy będącej sterownikiem sieci oraz systemu operacyjnego. "To, co istotne dla tego rozwiązania, dzieje się właśnie w tej warstwie software’owej" – podkreślił.

Prezes firmy Exatel dodał, że SDN jest także rozwiązaniem efektywnym kosztowo oraz ekologicznym. "Serce i mózg naszego rozwiązania to software. Nieustannie modernizowana będzie warstwa programistyczna" - wyjaśnił. "Dzięki temu możemy zrezygnować nieustających cykli wymiany hardware. W pewnym sensie urządzenia stają się +wieczne+, bo będą wymieniane głównie w przypadku fizycznego zużycia” – dodał Bończa Tomaszewski.

Jak przekazał prezes spółki, w warstwie sprzętowej technologia opiera się o trzy urządzenia: SDN-core, będące rdzeniem sieci; SDN-edge, które będzie obsługiwać m.in. węzły telekomunikacyjne oraz klientów wymagających bardzo dużej przepustowości; oraz SDN-box - urządzenie końcowe, które jest zlokalizowane u klienta. Według Bończy-Tomaszewskiego można je porównać do domowych routerów, przy czym "jest to urządzenie klasy korporacyjnej" - zaznaczył.

Wskazał, że nowe rozwiązania zostały już wdrożone na sieci Exatel i są gotowe do zaoferowania dla klientów. Zaznaczył, że w przeszłości, kiedy Exatel wprowadził system ochrony przed atakami DDoS (cyberataki mające na celu przerwanie działania danej sieci poprzez jej obciążenie - PAP) TAMA, klienci firmy zaczęli chętnie korzystać z zaproponowanego rozwiązania.

"Doświadczenia z TAMA pozwalają bardzo optymistycznie patrzeć w przyszłość SDN. Nowa jakość technologiczna i efektywność kosztowa SDN na pewno zdobędą uznanie naszych klientów" – podsumował prezes firmy.

Exatel to polski operator telekomunikacyjny i dostawca usług cyberbezpieczeństwa. Jest spółką pod nadzorem Skarbu Państwa obsługującą m.in. kluczowe dla bezpieczeństwa państwa sieci MSWiA, MON, MSZ oraz krajowych i zagranicznych klientów komercyjnych - m.in. z sektora finansów, energetyki oraz e-commerce.

Dołącz do dyskusji: Nikodem Bończa-Tomaszewski: posiadanie własnych technologii to fundament cybersuwerenności

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl